DOLUNUN BİLANÇOSU AÇIKLANDI

DOLUNUN BİLANÇOSU AÇIKLANDI
10 Mayıs 2017 Çarşamba 14:43

Fedai Kaçar / Timuçin ÖZAT / Yenihaber

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde hafta başında etkili olan iri taneli dolu yağışı ve fırtınanın, başta fındık bahçeleri olmak üzere, meyve ve sebzelere ciddi zarar verdiği açıklandı.

Haber merkezi - Alaplı Ziraat Odası Tarım Danışmanları adına Ziraat Mühendisi Coşkun Tosun, 8 Mayıs 2017 Pazartesi saat 18:30-19:15 arasında etkili olan kuvvetli yağış ve kısa süreli fırtına ile bazıları ceviz büyüklüğüne ulaşan dolunun, meyve ve sebzelere büyük zarar verdiğini kaydetti.

Tarım sigortaları konusunda da açıklama yapan Tosun şu bilgileri verdi: “8 Mayıs Pazartesi akşamı etkili olan lodos fırtınası ve dolu bölgemizde bulunan fındık bahçelerine büyük zarar vermiştir. Kuvvetli rüzgar, fındık dalları birbirine zarar vererek kırılmıştır. Dolu ise, yaprakların delinip dökülmesine, meyve gözlerinin dökülmesine, ana dalların ve dalcıkların kırılmasına sebep olmuştur.

Zarar tespit çalışmaları kapsamında, üreticilerimizi bölgelere ayırarak sorduk, köylerindeki ve civarındaki bahçelerle ilgili durumları danıştık. Bölgelerde üreticilerimiz lodos fırtınası ve dolunun olumsuz etkilediğini ve birçok bahçede büyük zarar olduğunu beyan ettiler. İlk gözlemler ve üretici beyanlarıyla; Kavukkavla deresi civarı yani Fındıklı, Belen, Kasımlı, Kabalar, Doğancılar mevkisinde dolu ve rüzgar etkisi az olmasına karşın, Alaplı çayı hattında bulunan Mollabey, Aşağıdağköy, Çatak-Yedigelli ve rakımı yüksek olan Gümeli beldesi derenin sıcaklık düşürücü etkisi ve rüzgar yönü sebebiyle,dolu ve lodos başta fındık bahçeleri olmak üzere tüm meyve ve sebzelere yüzde 20-25 oranında zarar vermiştir. Olumsuz hava koşullarının Salı ve Çarşamba günleri de devam ettiği düşünüldüğünde bahçedeki zararın yaklaşık yüzde 40’lara ulaşması tahmin edilmektedir.

Tarsim Tarım Sigortası Havuzu kapsamında, bahçelerine sigorta yaptıran çiftçilerimizin bağlı olduğu sigorta kurumuna başvuru yaparak, eksper denetimi yaptırmaları ve zararların karşılanması talebinde bulunmaları gerekir. Bahçelerini sigorta yaptırmayan çiftçilerimizin ise diğer üretim sezonunda bu tarz doğa olaylarının olumsuz etkilerinin zararlarının telafisi için sigorta yaptırmaları gerekmektedir.”    

Öte yandan bir kaç dakika süren iri taneli dolu yağışı Alaplı'nın bazı mahallelerinde küçük çaplı toprak kaymalarına da neden olmuş, yollar çamur kaplanmış, trafikte aksamalar yaşanmıştı.

Ayrıca, dolunun şiddeti nedeniyle birçok aracın alarmı aktif hale gelmişti.

 

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz