Doğum gününde öyle bir haber aldı ki…

Doğum gününde öyle bir haber aldı ki…
30 Ekim 2018 Salı 13:40

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, Beşiktaş Taraftarları Derneği ve Kızılay iş birliği ile gerçekleştirilen Kan Bağışı ve Kök Hücre Kampanyasında, bağışta bulunan Nalan Cengiz, küçük bir kız çocuğuna umut oldu.

Haber Merkezi -  Sağlık Bakanlığı tarafından Ağustos 2014 tarihinde başlatılan ve 14 Haziran 2015 tarihinde de, Karadeniz Ereğli Beşiktaş Taraftarları Derneği Başkanı Tarkan Adik ve yönetimi ile Zonguldak Kızılay Şubesi tarafından gerçekleştirilen Kan ve Kök Hücre Bağışında birkaç saat içerisinde yüzlerce kişiden kan alınmıştı. Bu kampanyaların hayati önemi, 40 ay sonra gelen bir haber ile bir kez daha ortaya çıktı.

İlçede emlak sektöründe faaliyet gösteren ve eşi Şeref Cengiz ile birlikte o gün yüzlerce bağışçı arasında yer alan Nalan Cengiz’in kök hücresi, Kan Kanseri (Lösemi) bir kız çocuğuna umut oldu. 10’da 9 oranında uyumun tespit edildiği, milyonda dört ihtimal olan durumu, doğum gününde gelen bir telefonla öğrendiğini anlatan Cengiz, duygularını ”Dünyanın en büyük mutluluğu” olarak tarif etti.    

Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Bahar Emlak’ın sahibi Nalan Cengiz;

 “14 Haziran 2015’te, Beşiktaş Taraftarları Derneği yönetimi ve Kızılay tarafından, Kan ve Bağışı ve Kök Hücre bağışı kampanyası organize edilmişti. Eşim derneğin üyesi olduğu için telefonuna mesaj geldi. Birlikte bağışın yapıldığı sahildeki Amfi Tiyatroya gittik. O, kan verdi ve kök hücre bağışında bulundu. Benden de kök hücre için dört tüp kan aldılar. 40 ay sonra, doğum günüm olan 24 Ekim 2018 Çarşamba, Batı Karadeniz Bölge Türkök Hücre Kazanım yetkilisi Adem Buğdayoğlu arayarak, Lösemi hastası bir kız çocuğuna 10’da 9 oranında uyuşmamın olduğunu söyledi. Devam edip- etmeyeceğimi sordular. Aynı akşam Anadolu Hastanesinde aynı uyuşmanın teyidi için dört tüp daha kan alındı. Bu tetkikten geçtikten sonra negatif yönde bir değişim olmazsa, Sağlık Bakanlığı tarafından verilecek randevu ile şehir dışında nakil yapılacak. Bu randevu verilirken de, bizim uygun olup-olmadığımız gün soruluyormuş. Önceliğimiz bu naklin en kısa sürede yapılmasıdır. Bu süreçte her iki tarafa da yasal olarak bağışçı ve bağış yapılan hakkında bilgi verilmiyor. Bize verilen bilgide, 1 ile 9 yaş arasında bir kız çocuğu olduğu söylendi. İki yıl boyunca sadece, Sağlık Bakanlığı aracılığı ile ‘okundu’ onaylı mektup ile mektuplaşabileceğiz. İki sene sonra aile ve kız çocuğu ile görüşebileceğimiz bildirildi. Çocuğu görmek isterim elbette ancak asıl önemli olan birine umut olmam, iyileşmesinde vesile olmam benim için tarif edilemez bir duygu. Dünyanın en güzel mutluluğu diyebilirim ki, bu haberi doğum günümde almamda ayrı bir his oldu. Bu haberden iki gün önce de sağlıkla ilgili bir haber geldiğini rüyamda görmüş, hatta bunu eşime de anlatmıştım. Birinin hayatının kurtulabileceğine vesile olmamın haberini almam doğum günümde alınabilecek en güzel hediyedir”, dedi.

“DÜNYADAKİ GEN İKİZİMİ BULDUM”

Konuyla ilgili bilgi kirliliği ve yanlış bilgilendirmelerin olduğunu, bu bağışın hiçbir zararı olmadığının altını çizen Nalan Cengiz, şöyle devam etti: “Benim yapabileceğim bir şey ile bir çocuğun ya da yetişkinin fark etmeksizin hayatı kurtulacaksa yüzlerce iğne bile olurum ki, dört tüp kan vermek yeterli oluyor. Bende bir anneyim. Ayrıca, bizim için çok önemli değil ancak, bağışta bulunmak isteyenlere şunu da ifade edeyim ki, tüm masrafların Sağlık Bakanlığı tarafından karşılandığını öğrendik. Bu konuda yanlış bilgilendirmelerde var. Kök hücre bağışında bulunmakla hiçbir şekilde eksilmiyor ya da yarım kalmıyorsunuz. Günlük yaşamınıza normal şekilde devam ediyorsunuz. Bazıları maalesef bunu organ vermek gibi görüyor. Size kesinlikle bir zararı dokunmuyor. Eşim ve ben bu bağışı yaparken bilinçli olarak verdik. Verdikten sonra ailesinin ya da yanlış bilgilendirmelerin etkisi ile iliği uyum sağlayanların devam etmek istemediği durumlarda yaşanıyormuş. Eğer vazgeçecekseniz de kimseye umut olmayın. Şu an farkında olmadan o anahtarın kendinde olduğu o kadar çok kişi var ki…Yapılacak şey aslında çok basit. Çok az bir zamanlarını ayırıp bu tür bağışlara katılmak. Sadece rutin kan tahlili gibi kan veriliyor. Çok az kan veriliyor ve bu kanı zaten vücut kısa sürede telafi ediyormuş. Kan Bağışına verilen önem, kök hücre bağışına verilmiyor.  O kız çocuğu inşallah sağlığına kavuşur ve yıllar sonra da olsa Gen İkizim ile bir araya gelirim.

Bu tür kampanyaların daha da yaygınlaştırılması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı, Kızılay yetkililerine ve bu faaliyeti ‘Renklerin Kardeşliği’ sloganıyla Ereğli’de gerçekleştirerek, böyle bir işe vesile olmamıza yol açan Beşiktaş Taraftarları Derneği Başkanı Tarkan Adik, yönetimi ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”    

BU ÇOCUKLARI YAŞATALIM

Son verilere göre, Türkiye’de 963’ü çocuk olmak üzere ilik nakli bekleyen hasta sayısı 1834’tür. Bir milyon kişiden sadece 4’ünün uyum sağlaması da bu bağışın ne denli hassas olduğunun matematiksel göstergesidir.

Kemik iliği naklinde temel prensip, kan hücrelerinin yapımını sağlayan ana-kök hücrelerin sağlam bireylerden (verici-donör) alınarak lösemi hastasına verilmesidir. Böylece normal kan yapımı sağlanmış olur.

Ana-kök hücrelerin çok çok az bir kısmı alındığından verici-donör için yapılan işlemin hiçbir sakıncası yoktur.

Kemik iliği naklinden 1 yıl sonra, lösemili çocuklar sağlıklarına kavuşmakta ve normal yaşantılarına dönebilmektedirler.

Ortalama olarak kök hücre uyumu 1 milyonda 4 ihtimaldir.

 

Yorumlar
 • Nedim
  30 Ekim 2018 Salı 15:24

  milyona dört zaten bağışcı sayısını milyonu bulduğunu hiç sanmıyorum bağış yapabilecek kişile göz önüne alındığında nakil bekleyen kişilerin hepsine sıra gelmeyeceği zaten acıkca gözüküyor tabii ne kadar çok bağış olursa o kadar çok canlar kurtulur

 • pIRAĞI
  30 Ekim 2018 Salı 14:16

  Böyle bir işe ön-ayak olduğu için Beşiktaşlılar Taraftarlar derneğine teşekkürler

 • -ÜLKÜ
  30 Ekim 2018 Salı 13:54

  BİRİNİN HAYATINI KURTARMAK BU U,DUYGU NASIL TARİF EDİLİRKİ ÜSTELİK SADECE BİRKAÇ TÜP KAN VEREREK İĞNELER OLARAK ANCAK KOKUYORUM DİYENLERDE VAR BENDE KANDAN CEKİNİYORUM ANCAK VERİRİM BU HABERDEN SONRA VERME VERMEYİ DÜŞÜNÜYORUM

 • Gökhan
  30 Ekim 2018 Salı 13:45

  tebrikler maalesef bu konuda dediğiniz üzere çok yanlış bigiler var kampanyalardan haberimiz olursa bende vermek isterim

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz