Dünya Süt Günü etkinliğinde kefir ürettiler

Dünya Süt Günü etkinliğinde kefir ürettiler
25 Mayıs 2017 Perşembe 23:23

Yenihaber

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ), Dünya Süt Günü etkinliğinde kefir üretti.

Dünya Süt Günü etkinlikleri kapsamında BEÜ Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı desteği ile geçtiğimiz günlerde, Gıda Mühendisliği Öğrenci Topluluğu faaliyet programı çerçevesinde Gıda Mühendisliği öğrencileriyle, Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özge Duygu Okur’ un üretim danışmanlığında laboratuvarda kefir üretimi gerçekleştirildi. Üretilen kefirler Çaycuma Kampüsünde açılan stantta Gıda Mühendisliği bölümü öğretim üyeleri ve öğretim elemanları eşliğinde tüm personel ve öğrencilere ikram edildi.

Üretilen kefirler akademik, idari personel ve öğrenciler tarafından tat ve aroma bakımından oldukça beğenildi. İnsan sağlığı üzerine olumlu etkileri olduğu bilinen kefirin Dünya Süt Günü kapsamında öğrencilerin aktif katılımı ile tanıtımı gerçekleştirildi.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz