ECZANE DAĞILIMINDA UÇURUM!

ECZANE DAĞILIMINDA UÇURUM!
24 Mayıs 2017 Çarşamba 10:12

Timuçin ÖZAT/ Yenihaber

Gazetemiz bölgemizdeki eczane ve özel hastanelerin durumunu, vatandaşların gözlem ve araştırmalarımız, resmi veriler ile mercek altına alıyor. Bugünkü yayınımızda, son yıllarda sayıları hızlı bir şekilde artan eczaneleri resmi rakamlar ile ele aldık. Yan yana ve karşı karşıya birçok eczanenin yer aldığı Karadeniz Ereğli ve Zonguldak merkezde eczane sayıları nüfusta pek artış olmamasına rağmen neden bu denli fazla? Bu sayı giderek niçin artıyor? Eczacılık fakültesinden mezun olan herkes istediği zaman eczane açabiliyor mu? Bu konuda bir denetleme mekanizması var mı? Son verilere göre, bölgemizdeki eczane sayısı kaça ulaştı?

Haber merkezi - Türkiye’de aslında eczane açma ile ilgili bir kriter bulunmuyor. Ancak il ve ilçelerin nüfus dağılımlarına göre olması gereken aczane sayıları belirtiliyor. Buna göre, bölgemizde eczane sayısının ortalamanın üzerinde olduğu tespit edilirken bu sayı her yıl giderek artıyor. Peki peş peşe ve yan yana bu kadar fazla eczane açılmasının nedeni tam olarak nedir? Eczane sayılarındaki artış devlet tarafından verilen destek mi? İşte kamuoyu bu sorunun yanıtını merak ediyor. Çünkü resmi istatistiklere göre, kentlerin nüfusu ve eczane sayıları arasında fark adeta uçurum…

Eczacılık tarihi boyunca zaman zaman eczane sayılarına veya eczaneler arasındaki mesafeye çeşitli kısıtlamalar getirilmiş olsa da Türkiye’de şuan da eczane açma ile ilgili coğrafi ve nüfusa bağlı bir kriter bulunmadığı için eczane sayıları belirgin oranda giderek artıyor.

6197 sayılı Eczaneler ve Eczaneler hakkındaki kanuna uymak şartıyla, eczacılık fakültesinden mezun olan herkes istediği yerde ve istediği zamanda eczane açabilmektedir. Türk Eczacılar Birliği’nin kayıtlarına ve çeşitli istatistiki araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de nufusa oranla olması gereken eczane sayısı, yaklaşık 22 bin ancak mevcut eczane sayısı ise, yaklaşık 25 bindir. Bu durum eczane sayısının ortalamanın çok üzerinde olduğunun ve bu sayının hergeçen gün arttığının açık ve net göstergesidir.

Eczane sayılarındaki bu artışların en önemli nedenlerinden birinin de, SGK tarafından anlaşmalı eczanelere devlet tarafından verilen destek olduğu da bilinmektedir.

İSTATİSTİKLERE GÖRE BÖLGEMİZDEKİ DURUM

Zonguldak merkez ve 7 ilçesindeki eczane sayılarının toplamı 2016 yılı kayıtlara göre; 174, şimdilik...

Zonguldak merkezde nüfus bazlı olması gereken eczane sayısı en fazla 35, ancak bu rakam 2016 itibariyle 48’e ulaştı. Bu durumda, Zonguldak merkezde kotanın çoktan aşıldığı görülüyor. 

Birkaç yıl önce gerçekelştirilen düzenlemeye göre, 3 bin 500 kişiye bir eczane hesabıyla Karadeniz Ereğli’de olması gereken eczane sayısı şuan için tam sınırda bulunmaktadır. Ancak önümüzdeki yıllarda da Ereğli’deki eczane sayısının tıpkı Zonguldak’ta olduğu gibi olması gereken ortalamanın üzerine çıkması kaçınılmaz gözüküyor. Çünkü ilçede her sene birkaç eczane açılıyor. Kırsal kesimle birlikte 180 binin üzerinde nüfusa sahip Kdz. Ereğli’de eczane sayısı 46’ya ulaştı. Bunların büyük bölümü ise merkezde yer alıyor. Merkezin nüfusuda 2017 yılındaki verilere göre 115 bini aşmış durumdadır. Nüfusu göre olması gereken sınır ise 49. Her yıl birkaç eczanenin açıldığı düşünüldüğünde 2017- 2018 yıllarında eczane sayısının 50’yi aşacağı tahmin edilmektedir.

Diğer ilçelerdeki eczane sayıları ise; Alaplı 12, Devrek 16, Çaycuma 26 ve Gökçebey 6 şeklinde sıralanmaktadır. Birkaç sene önce ilçe olan Kozlu 12 ve Kilimli’de de 8 eczane yer alıyor.

 

Yorumlar
  • İlhan
    5 Haziran 2017 Pazartesi 19:02

    Eczane sayısı fazlada nöbetçi eczanelerin daığlımında uçurum asıl orada var yani şehirin bir ucuna denk gelebiliyor otobüste olmuyor o konu göz önüne alınarak nöbetçi eczane sayısı arttırılmalı daha da orantılı olmalı yetkililer bu konuyu gözetsin

  • Salim
    24 Mayıs 2017 Çarşamba 12:08

    SAHİDEN BUNLAR NASIL KAZANIYOR DİYE DÜŞÜNMÜŞTÜM. MERKEDEKİ KİRALAR MLAUM DEVLET O KADAR DESTEK ÇIKIYORMU ŞU SGK ANLAŞMA OLAYLARI VB...

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz