EGD Başkanı Günay: Seni Zonguldak’tan da sileceğim

EGD Başkanı Günay: Seni Zonguldak’tan da sileceğim
11 Ocak 2019 Cuma 20:58

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Karadeniz Ereğli Gazeteciler Derneği (EGD) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Necati Günay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde, Zonguldak Gazeteciler Cemiyet Başkanı Derya Akbıyık’ı ağır ifadeler ile eleştirerek; “Seni Ereğli’den ihraç ettiğim gibi Zonguldak’tan da sileceğim” dedi.

Haber merkezi – Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebetiyle, Gülüç Beldesinde, Büyük Anadolu Otel’de, basın mensuplarına yönelik etkinlik gerçekleştirildi. Ereğli, Kozlu ve Alaplı’dan dernek başkanları ve gazetecilerin katıldığı organizasyonda konuşan Ereğli Gazeteciler Derneği Necati Günay, Zonguldak Cemiyet Başkanı’nı dakikalarca eleştiri yağmuruna tuttu.

14 Ekim 2018 tarihinde, Ankara Etap Altıneli Otel’in konferans salonunda yapılan Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) kongresinde yaşanan gerginliğin ardından Ereğli Gazeteciler Derneği ile Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti başkanları arasında soğuk rüzgârlar esmeye başlamıştı.

“HAVANI TOPLU İĞNE İLE ALACAĞIM”

EGD Başkanı Günay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde, Zonguldak Cemiyet Başkanıyla ilgili şu ifadeleri sarf etti:  

“14 Ekim 2018’de, Ankara’da Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun kongresi vardı.  Bu kongrede Karadeniz Ereğli Gazeteciler Derneği’nin oy kullanmaması için Zonguldak Cemiyet Başkanı ayak oyunlarıyla beraber attığı imzaları inkâr edip, bize oy kullandırtmamıştır. Oylamanın yapıldığı salonda önümüze masalarla barikatlar kuruldu. Bizde yasal yollardan haklarımızı savunmaya başladık. Mahkeme süreci devam ediyor. Bu kongre olacak. Kongre olduktan sonra bazıları da kabuğuna çekilmek mecburiyetinde kalacak. Cemiyet Başkanı Ankara’da ayak oyunlarıyla yönetime girdikten sonra Ereğli’ye dönerken sosyal paylaşımında ‘Ereğli sil baştan’ yazmış. Bu durum Karadeniz Ereğli’nin onurunu zedelemiştir. Ereğli’yi kimse sil baştan yapamaz. Buradan bir daha sesleniyorum. Sen Ereğli’nin mahallesi kadar bir yerin cemiyet başkanısın. Nüfusun kadar, ağırlığın kadar konuş. Ereğli senin babanın çiftliği değil. Ereğli’de öttürdüğün o havalarını toplu iğne ile alacağım.

7-8-9 Aralık 2018’de, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın desteği ile Anadolu Basınını burada buluşturduk.  Beyefendiler Kaymakamlığa bir yazı yazmışlar. ‘Ereğli Gazeteciler Derneği hukuksuz, kosan’ ve benzeri ifadelerin dilekçe yazmışlar. Kaymakamlıkla yetinmemiş Ereğli Belediye Başkanlığına da yazmış. Bir yere daha gittim. Gülüç Belediye Başkanına da yazmış. Sendika Genel Başkanına da yazmış. Sen kim oluyorsun da Ereğli Gazeteciler Derneği’nin hak ve menfaatlerine, hukuksuz, korsan diyebiliyorsun?  Seni Gazeteciler Derneğinden APS ile ihraç ettiğim gibi Zonguldak’tan da sileceğim. Bu arkadaşımız kendi içindeki sorunlarını dışarıya saptırmasın. Biz içimizde kavga edebiliriz. Kol içe bükülür. Dışarıya muhbirlik yapmaya gerek yok. O gazeteciymiş, şu değilmiş gibi sağa-sola nifak sokmaya lüzum yok. Burada,  Uluslar arası Dünya Patenti almış, Küresel Gazeteciler Konseyi’nin Meclis Üyesi Karadeniz Ereğli Gazeteciler Derneği vardır. Federasyonlarda bize bağlanacaktır. Bunu burada ilân ediyorum.”     

Diğer yandan, Başkan Günay’ın, birkaç ay önceye kadar arkadaşı olarak bilinen ve birçok etkinlikte birlikte yer aldığı meslektaşını eleştirmesi esnasında, bazı gazetecilerinde alkışlarla destek vermesi de dikkat çekti.  

Zonguldak Cemiyet Başkanı Derya Akbıyık ise, Günay’ın açıklamalarını, sosyal paylaşım sitesinden dinlediğini belirtti. Akbıyık, konuyla ilgili yanıt hakkını kullanmasa da zamanı gelince açıklama yapacağını kaydetti.

EGD Başkanı Necati Günay (sağda), birçok çalışma ve etkinlikte ZGC Başkanı Derya Akbıyık'la hareket etmişler, istişareler yapmışlardı. Fotoğraf, Ocak 2018 arşivindendir.

Yorumlar
 • Rıdvan
  12 Ocak 2019 Cumartesi 16:57

  basın gecesi show gecesi olmuş

 • Fehmi
  11 Ocak 2019 Cuma 21:38

  İĞNELİ KISIMI DEMEYEYDİ İYİYDİ

 • SONER
  11 Ocak 2019 Cuma 21:29

  düne kadar iyi olduklarını belgeleyen o kadar çok kayıt varkı fotoğraflar böyle olmuyor ayrıca basın bayramı gününde böyle gerginliklerin olması da elbette hoş değil

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz