ERDEMİR ve BELEDİYEYE ÇAĞRI! (Video)

ERDEMİR ve BELEDİYEYE ÇAĞRI! (Video)
12 Haziran 2018 Salı 23:46

Timuçin ÖZAT/Yenihaber (Özel)

Karadeniz Ereğli ilçesinin merkezi mahallelerinden biri olan Kavaklık’ta, onlarca mahalle sakini, bir zamanlar çocukların top oynadıkları Demir Çelik fabrikasına ait arsanın, çöp ve hurda yığınlarıyla kaplandığını, alkol alan kişilerin uğrak noktası haline geldiğini belirterek, belediye ve ERDEMİR yetkililerinden yardım istediler.

Haber Merkezi - Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinin Kavaklık mahallesi Ulus sokakta ikamet eden bazı mahalle sakinleri, gazetemizi arayarak mağdur oldukları konuyla ilgili şikayetlerini anlattılar. Bölgeye giderek sahadaki durumdan dolayı mağdur olduklarını iddia eden mahallelilerle görüşen muhabirimiz de vatandaşların belirttiği sıkıntılardan birine şahit oldu…

“SEL FEKAKETİNDEN SONRA İLK DEFA BU DENLİ MAĞDUR OLDUK”       

Hatırlanacağı üzere Kavaklık mahallesinde, 01 Ağustos 2007 tarihinde, Kabasakal deresinin taşması sonucu yaşanan selin ardından ilk defa bu kadar mağdur durumda olduğunu ifade eden mahalle sakinlerinden 67 yaşındaki Orhan Arap, ERDEMİR’e ait olduğunu söylediği sahaya tanımadıkları şahıslar tarafından her gün araçlarla hurda ve çöplerin bırakıldığını belirterek, bu hurdalarında bazen alındığını, sahayı depo gibi kullandıklarını vurguladı. Mezbeleliğe dönüşen sahada haftanın birkaç günü alkol alemlerinin de yapıldığını öne süren Arap, şunları söyledi:   

“Nizamettin Kalaycı diye bir muhtarımız vardı. Rahmetli oldu. Burayı kendisinin emeği ile yaptı. Buraya kale direkleri yerleştirildi. Boş arazi çocukların top koşturduğu çimlerle kaplı sahaya dönüştürülmüştü. Biri buçuk sene önce çocuklarımız top oynuyordu. Öyle bir zaman geldi ki buralara büyük su boruları, hurdalar, atık inşaat malzemeleri, camlar, çöpler dökerek burayı harap ettiler. Çöplük yuvasına döndürdüler. Yaklaşık iki hafta önce burada çöpler tutuştu. İtfaiye söndürdü. Metan gazı olduğu için alevler hızla yayıldı. Buraya sarhoşu da, berduşu da geliyor. İnsana kötü demeyiz ama evlerimize doğru uygun olmayan çok çirkin davranışlar sergilendiğine şahit olduk. Ben doğal ortamları, çevre düzenini çok severim. Fabrikanın ve belediyemizin de buna çok önem verdiğini biliyorum. Evimin önünde çiçekler var. Sahaya çıktığım zamanda çiçek görmek isterim. Artık çöp görüyoruz. Kokusunu hissediyoruz.   

‘BELEDİYE BAŞKANI, KAYMAKAM ve ERDEMİR YETKİLİLERİNE SESLENİYORUM…’

Mahalle çocukları sokaklarda, caddelerde top oynuyorlar. Belediye Başkanımız Hüseyin Uysal beye sesleniyorum: Çok iyi biri olduğunu biliyorum. 44 yıldır Karadeniz Ereğli’de yaşıyorum. 2007’de yaşanan sel felaketi dışında şimdiye kadar böyle kötü durumla karşılaşmamıştık. Biz haklı haksız aramıyoruz. Mahallemize güzellik istiyoruz. Bu arazinin iki sene önceki halini istiyoruz. Bu saha öğrendiğime göre ERDEMİR’e aitmiş. Durumu bildirmem üzerine ERDEMİR Çevre Müdürlüğünden üç hafta önce müdür ve yetkililer geldi. İncelemelerde bulundular. Ancak şu ana kadar bir girişim olmadı. Ben ve komşularım tarafından belediyeye aylar önce dilekçe verildi. Belediye başkanımızda bayram gelmeden buraya gelsin. Kaymakamımız gelsin. Onlarca kişinin mağduriyetini görsünler. Lütfen yetkililerimizden yardım istiyoruz. Onları asla kötülemiyoruz. Bu sahayı bu hale çevirenler nereden geldiğini bilmediğimiz kişiler. Yetkililerimizden buranın temizlenerek, gereken önlemleri almalarını, buranın bir buçuk, iki sene önceki gibi çocukların top oynadıkları saha gibi olmasını bekliyoruz. Ya da çiçeklendirilebilir. Üst bölümdeki arazi gibi tel örgülerle kapatılmasına da razıyız. Yetkililerimiz nasıl uygun görürse…İki sene önce yeşil cimlerle kaplı olan arazi şimdi bu halde ve çimler yok oldu.

‘KOKUDAN İŞTAHIMIZ KAÇIYOR’

Sıcakların artması ile birlikte bazen o kadar kötü koku yayılıyor ki, iftar edemediğim zamanlar oldu. Bazen burada alem yapıyorlar. Şimdi Ramazan olduğu için çok sık olmuyor. Bir grup tarafından bu sahada alkol alan kişiler tarafından neredeyse piknik yapılıyor. Akşam ve gece saatlerinde ağırlıklı olmak üzere gündüzde geliyorlar. Evlerimizin 30-40 metre ötesinde saatlerce alkol tüketiliyor. Uygun olmayan davranışlar sergileniyor. Daha önce polise de haber verdik. Polisinde bu konuda yapabileceği sınırlı. İki sene önceye kadar böyle bir durum yoktu. Bura bu hale dönüştükten sonra dadandılar. Hanımlarımız pazara giderken bu yolu kullanıyorlar. Rahatsız oluyorlar. Balkonlara çamaşır asmaya bazen çıkamıyorlar. Onların gitmesini bekliyorlar. Rüzgarlı havalarda da çamaşırlarımız, evlerimizin önü sahadan gelen tozla kaplanıyor. Kapının önünü günde defalarca süpürüyorum.

‘YETKİLİLERDEN DEĞİL, PİSLİKTEN ŞİKAYETÇİYİZ’

Her gün birileri araçlarla gelip buraya hurda bırakıyor. Belediye temizlik görevlilerimiz sağ olsunlar küçük çöpleri temizliyorlar. Bu görünen sahanın temizlenmiş hali! Camlar, paslı demirler, yataklar, pet ve alkol şişeleri, eski eşyalar, hurdalar, çeşitli atıklar, su boruları çer, çöp olarak ne ararsanız var. 

Üç hafta önce buraya incelemeye gelen ERDEMİR Çevre Müdürlüğü yetkilileri de bir araç tarafından su borularının buraya bırakılmasına şahit oldular.  Lütfen arsalarına sahip olsunlar. . Buraya gelip alkol tüketenler gençlerimize de kötü örnek oluyorlar. Yetkililerden değil bu pislikten şikayetçiyiz.”           

“BU YAŞIMIZA KADAR BÖYLE GÖRÜNTÜLERE ŞAHİT OLMAMIŞTIK”

Mağduriyeti yaşayanlardan biri 53 yaşındaki Zakire Özcan ve Çiçek Ulutaşdemir, pazara giderken ya da balkonda çamaşır asarken, bazen çirkin manzaralara şahit olduklarını anlattılar. Görüştüğümüz diğer mahalle sakinleri de benzer durumlardan yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiler.

MUHABİRİMİZ DE ŞAHİT OLDU

Mahallelinin sıkıntılarını kayda alan muhabirimiz Timuçin Özat’ta, kamyonet ile getirilen hurda eşyaların araziye atılmasına şahit olduğunu belirtti. Özat ayrıca, röportaj esnasında, başka bir araçla daha küçük atıkların sahaya atılmasını gözlemlediğini kaydederek, yarım saat sonra bir aracın daha geldiğini, çekim yapıldığını görünce sahada turlayıp geri döndüğünü söyledi.

Diğer yandan konu ile ilgili kişi veya kurum yetkililerinin açıklama yaptıkları takdirde haber portalımız ve gazetemizde yer verileceğini hatırlatıyoruz.  

Yorumlar
  • Birsu
    13 Haziran 2018 Çarşamba 14:02

    zaten Erdemir in arazisi olmasaydı şimdiye kadar bir apartman dikmişlerdi boş hemde merkeze o kadar yakın bir yeri müteahhitler asla gözden kaçırmazlardı

  • AkınN
    13 Haziran 2018 Çarşamba 00:14

    EN KESİN ÇÖZÜM ERDEMİRE AİT OLAN ARAZİYE FABRİKANIN BİR TESİS KURMASI KÜÇÜK BİR KUMANDA ODASI YA DA OFİSTE OLABİLİR O SAHANIN YEŞİL ÇİMLERLE KAPLI OLDUĞUNU HATIRLIYORUM BİRKAÇ DEFA GEÇMİŞTİM ORADAN NE HALE GELMİŞ

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz