Emeklilerin sorunları Afyonkarahisar’da masaya yatırıldı

Emeklilerin sorunları Afyonkarahisar’da masaya yatırıldı
23 Kasım 2017 Perşembe 15:54

Timuçin ÖZAT

Türkiye Emekliler Derneği Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Ali Ayhan, derneğin kuruluş yıldönümü ve Afyonkarahisar’da katıldığı Başkanlar Kurulu Toplantısıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Haber merkezi -  Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, Türkiye Emekliler Derneği Şube Başkanı Ali Ayhan, 14-16 Kasım 2017 tarihlerinde Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanlar Kurulu toplantısında, emeklilerin sorunlarının kapsamlı olarak değerlendirildiğini söyledi.

Ayhan, konuyla ilgili değerlendirmesinde şunları kaydetti:

“Derneğimiz 16 Kasım 2017 itibariyle 48 Yaşına ayak basmıştır. Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Emekliler Derneği her zaman emeklinin yanında olmuş, sorunlarına çözüm aramıştır. Derneğimizin kuruluşundan itibaren görev alan ve aramızdan ayrılan değerli yöneticilerimize Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlık ve mutluluk diliyoruz.

Ülkemizin içte ve dışta karşılaştığı sorunların birlik ve bütünlük içerisinde aşılacağına dikkat çeken Başkanlar Kurulumuz, tarihi bir geçmişi olan Afyonkarahisar’da toplanmasından dolayı büyük bir memnuniyet duymuştur.

Afyonkarahisar Kurtuluş savaşının kazanılmasında ve Cumhuriyetimizin kurulmasında tarihi öneme sahip bir ilimizdir. 26-30Ağustos 1922 tarihlerinde bu topraklarda destan yazılmış, düşman ağır bir yenilgiye uğratılmıştır. Cumhuriyetimizin kurulmasında ve bağımsızlığımızın ilan edilmesinde büyük emekleri olan başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyoruz.

EMEKLİLER İÇİN TERMAL TESİS

Başkanlar kurulu toplantımızı onurlandıran AFYONKARAHİSAR Belediye Başkanı sayın Burhanettin ÇOBAN, emeklilerimize ve yaşlılarımıza sahip çıkmada örnek bir belediye başkanı olmuştur. Türkiye Emekliler Derneği’ni temsilen Merkez Yönetim Kurulumuz heyet halinde, Afyonkarahisar Valisi sayın Mustafa Tutulmaz ve Belediye Başkanı sayın Burhanettin Çoban’ı makamlarında ziyaret etmiş ve emeklilerimiz için termal tesisi yapılması ile ilgili talebimize olumlu cevap verilmiştir. Bu nedenle , Sayın Valimize ve Belediye  Başkanımıza, Derneğimiz ve emekliler adına şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Başkanlar Kurulumuzda müzakere edilen ve değerlendirilen konular şu şekilde sıralanmıştır:

1 Ekim 2008 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, emekli aylıklarını temelden etkileyen bir değişiklik getirmiştir. Aylık hesaplama parametreleri olan güncelleme katsayısı ve aylık bağlama oranları önceki dönemlere göre düşürüldüğünden, sigortalı çalışma süresi uzadıkça emekli aylıklarında kayıplarla karşılaşılması büyük bir mağduriyet yaratmaktadır. Bu nedenle; aylık bağlama hesaplama sistemi değiştirilmeli ve aylık bağlama oranı en az yüzde 60 olarak belirlenmelidir.

2016 yılında SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine ikramiye taahhütü olarak 100 TL seyyanen zam yapılması olumlu karşılanırken, bu uygulamanın 2017 yılından itibaren emekli olanlara verilmemesi, yeni bir eşitsizlik yaratmıştır. Bu nedenle 2017 sonrası emekli olan ve bundan böyle emekli olacaklara seyyanen 100 Lira zammın güncellenerek  verilmesini talep ediyoruz.

Emeklilerimiz harcamalarından KDV ve ÖTV gibi yüksek oranda vergiler alınmaktadır. Emeklilerimize vergi iadesi karşılığı olarak ödenen ek ödeme tutarları yetersiz kaldığından, ek ödeme oranları en az yüzde 8-9 olarak yeniden belirlenmelidir.

Gelir ve aylıklara yapılan artış sistemi değiştirilmelidir. Altı aylık TÜFE’ye endeksli yüzdeli zamlar emeklilerin harcamalarını temsil etmekte yetersiz kaldığından, yeni bir artış sistemi getirilmelidir. Emekliler üzerinde yaptığımız araştırmalardan da görüleceği, gibi emekli aylıklarına seyyanen zam yapılması ve milli gelir artışından refah payı verilmesi talep edilmektedir.

2000 Yılı öncesi SSK emeklilerine yapılan intibak kriterleri esas alınarak aynı uygulama 2000 yılı sonrasında emekli olanlara da yansıtılmalıdır. Bütün emeklilerimizin beklentisi bu yöndedir. Hükümetimiz,  bu çağrımızı değerlendirmeli ve emekliler arasında norm ve standart birliğinini sağlamalıdır.

Başkanlar kurulu toplantımızda  ağırlıklı olarak gündeme getirilen emeklilerimizden katkı payı alınmaması  talep edilmektedir. Emeklilerimiz, çalıştıkları dönemde Yüzde 11 gibi yüksek oranda sağlık primi ödediklerinden,  kamu ve özel  sağlık kuruluşları ayrımı olmaksızın bu önerimizin değerlendirilmesini Hükümetimizden bekliyoruz.

Patenti Türkiye Emekliler Derneğine ait olan TOKİ vasıtasıyla evi olmayan emeklilerimizin uygun koşullar ile konut sahibi olması için girişimlerimiz ve çalışmalarımız devam etmektedir. Evi olmayan emeklilerden toplanan talepler yetkili makamlara sunulmaktadır. Aynı zamanda devlet taahhütü olan bu projemize valiliklerimiz ve belediyelerimizin desteklerini esirgememesi durumunda zorluk içerisinde yaşayan emeklilerimiz ev sahibi olacaktır.

 

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz