En az 15 TL derken, fiyatlar 8-10 TL’yi geçmiyor!

En az 15 TL derken, fiyatlar 8-10 TL’yi geçmiyor!
3 Ekim 2017 Salı 15:41

İHA

Üreticinin gözü hala fındık fiyatlarında…

TMO’nun sabit fiyattan aldığı ürün için serbest piyasadaki durum oldukça can sıkıcı… Doğu Karadeniz’in önde gelen gelir kaynaklarından birisi olan ancak son yıllarda üreticisini pek memnun etmeyen fındık fiyatları üzmeye devam ediyor. Son dönemlerde istenilen rakamların oluşmaması ve piyasadaki rakamların oldukça düşük kalmaya devam etmesi üreticiyi isyan noktasına getirdi. Son iki yıldır Toprak Mahsulleri Ofisi alım yapmaya başlayarak fındık fiyatını Giresun kalite için 10.5 TL’ye, levant kalite için 10 TL’ye sabitlemesi de üreticiye istediğini vermedi. En az 15 TL olması istenen fındık için serbest piyasadaki rakamlarsa 8 ile 10 TL arasında değişiyor.

Giresun Ticaret Borsasında 9,81 TL

Giresun serbest piyasada fındık fiyatı 10 liraya dayanarak bugün 9, 50 kuruştan satılmaya başlandı. Fındık üreticisinin merakla beklediği fiyatlar sonunda serbest piyasada yükselişe geçmeye başladı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıklamış olduğu Giresun Kalite fındık için 10, 50 TL’lik fiyatın ardından serbest piyasada fındık fiyatları yükselişini göstermemiş ve 7 liraya kadar düşmüştü Ancak TMO’nun tüm fındıklara talip olduğunu açıklamasının ardından fındıkta ki yükseliş kendisini belli etmeye başladı. Bugün itibari ile Giresun Ticaret Borsasında 9,81 TL’den satılan fındıklar Giresun serbest piyasada ise 9, 50 TL’den işleme sokuldu. Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman, FİSKOBİRLİK ve TMO’nun yapacağı anlaşma doğrultusunda bu fiyatların serbest piyasada daha çok iyileşeceğini belirtti. Yaman, “Giresun’da bugün itibariyle 9, 50 TL’den serbest piyasada fındık satışı yapıldı. Ticaret Borsası ise 9, 81 TL ortalama fiyatı ile fındığın her alanda yükselişe geçtiğini bize göstermiş oldu. FİSKOBİRLİK ve TMO bir anlaşma yaptı inşallah imzalarda atıldığında serbest piyasada fındık fiyatları üreticinin istediği düzeye gelecektir” şeklinde belirtti.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz