Ereğli'nin düşmandan kurtuluşunun 97. yıl dönümü

Ereğli'nin düşmandan kurtuluşunun 97. yıl dönümü
18 Haziran 2017 Pazar 18:29

yenihaber

Kdz. Ereğli ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü törenle kutlandı.

Kdz. Ereğli ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü törenle kutlandı.
Ereğli Kaymakamlığı önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, yaptığı konuşmada, Ereğli halkının milli birlik ve beraberlik ruhunu en zor günlerde bile hiç kaybetmediğini belirtti.
Uysal, "Bugün 4 bin 500 yıllık şanlı tarihi, Güçlü Çeliği, Osmanlı Çileği, Asırlık Çınarları, bulunduğu coğrafya, doğası, yer altı ve yer üstü zenginlikleri ile ülkemizin cennet köşesi Kdz. Ereğli’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılını kutluyoruz. 11 Ayın Sultanı Ramazan ayını idrak ettiğimiz şu günlerde; Bir kez daha hatırlıyoruz ki, ilçemiz bundan 97 yıl önce yine bir Ramazan ayında, denizden savaş gemileriyle top atışına tutularak Fransızlar tarafından işgal edilmek istenmiş, topraklarına düşman askeri çıkartılmıştı…
İlçemizde bu gelişmeye karşın, Belediye Başkanı Akmanoğlu Raşit ve Rüştiye öğretmeni Nimet Hoca Efendi öncülüğünde işgale karşı hızla Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurulmuş, o yıllarda Milli Mücadele çalışmalarını yürüten Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e durum bildirilmiştir.Ereğli’nin işgal edildiği ilk günden beri, her safhadan haberi bulunan, verdiği direktiflerle savaşa yön ve yardım sağlayan Mustafa Kemal, Kdz. Ereğli’ye bir taraftan destek kuvvet gönderirken,Egemenliğine ve özgürlüğüne düşkün Kdz. Ereğli halkı boş durmamış, Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adı altında toplanarak Fransızlara ilk kurşunu sıkıp topraklarını direnişe başlamıştır.
Ramazan ayının son on gününde Alaplı’nın köyleri, Gülüç, Kaptaş, Cuma ve Yalı boyundan gelerek Emekli Yüzbaşı olan Ereğli Kuvva-i Milliye Komutanı İzzet Dura Bey’in komutasında direnişe geçen vatanseverlerimiz, 10 gün süren milli mücadelenin sonunda, Ramazan Bayramı sabahı, Kdz. Ereğli’yi düşman işgalinden kurtarmış ve ilçemiz “GAZİ EREĞLİ’ ismiyle tarihteki yerini almıştır.
İnancım odur ki;Milli birlik ve beraberlik ruhunu en zor günlerde hiç kaybetmeden ortaya koyan Kdz. Ereğli halkı, 97 yıl önce verilen mücadelede olduğu gibi, her zaman her koşulda birlik ve beraberliğini üst düzeyde tutacaktır.
Kdz. Ereğli’yi özgürlüğüne kavuşturan, böyle bir şanlı tarihe sahip olmamızı sağlayan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere; tüm şehitlerimizi, bugün aramızda olmayan gazilerimizi ve tüm isimsiz kahramanlarımızı rahmetle anıyor, onların torunlarını saygı ve minnetle selamlıyorum.Tüm halkımızın Kurtuluş Günü Yıldönümü bir kez daha kutlu olsun.En derin saygılarımla” dedi.
İlçede düzenlenen kompozisyon ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verildiği törene, Kaymakam Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Deniz Kurmay Albay Aykut Manioğlu, Belediye Başkanı Uysal, siyasiler, kurum amirleri, gaziler, şehit yakınları, öğrenci ve öğretmenler katıldı.
Daha sonra Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Mensupları ve Terör Şehitleri Anıtı'na gül bırakıldı, dua edildi.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz