FINDIK ÜRETİCİLERİ DİKKAT!

FINDIK ÜRETİCİLERİ DİKKAT!
3 Nisan 2018 Salı 13:05

İHA

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden üreticilere önemli bir uyarı geldi.

Zonguldak'ın Alaplı ilçesi Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Rafet Yılmaz, Alaplı’da Nisan ve Mayıs aylarında bahçelerinde ilaçlama yapan çiftçileri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Üreticilere özellikle ilaçlama yaparken toz ilaç kullanmalarını tavsiye ettiklerini ifade eden Yılmaz, "İlçemizdeki köylerimizde tarımla uğraşan çiftçilerimiz Nisan ve Mayıs aylarında itibaren bahçelerinde ilaçlama yapılmaktadır. Bu aylar sebze ekim, dikim mevsimi ve aynı zamanda fındık bahçelerinde, fındık kurdu, meyve ağaçlarında verim, kurt ve küstüm bakımında otlara ot ilacı atma mevsimidir. Bu mevsimde ilaçlama yaparken çok dikkatli olunmalıdır. Fındık bahçelerinde ot ilacı kullanan üreticilerimizin aşırı ilaç kullanmamalarını, ilaçlama yaparken sabah erken veya akşamüstü yapmalarını tavsiye ediyoruz.

Bu tavsiyemizin diğer esas olan nedeni köylerimizde Arıcılık yapan üreticilerimizin arılarının zarar görmemesidir. Ot ilaçları aynı zamanda çevreye, canlılara, sebze, meyvelere zararın yanı sıra heyelana da sebep olmaktadır. Bu riskleri göz önünde bulundurmak gerekmektedir" dedi. Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz