GÜNDÜZ SANDIK BAŞINDA, GECE SAHNEDE (video)

GÜNDÜZ SANDIK BAŞINDA, GECE SAHNEDE (video)
21 Haziran 2018 Perşembe 14:54

Timuçin ÖZAT/Yenihaber (özel)

Karadeniz Ereğli’de Şenol “Tayfur” lakaplı müzisyen Şenol Kuru, “Şimdiye kadar boya sandığım sahnelerden daha çok kazandırdı. Yıllardır evimi bu şekilde geçindirdim. O nedenle elime mikrofondan çok ayakkabıların boya fırçasını aldım…”

Haber Merkezi - Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, sesinin Arabeskin değerli sanatçılarından Ferdi Tayfur’a neredeyse tıpa tıp benzemesinden dolayı Ereğli’nin Ferdi Tayfur’u olarak anılan 52 yaşındaki Şenol Kuru, hayatıyla ilgili gazetemiz muhabirine ilginç açıklamalarda bulundu.

Müzik aşkının 36 yıl önce çocuk yaşta başladığını, aynı yıl yine ayakkabı boyacılığı da yapmaya başladığını söyleyen Kuru, şimdiye kadar festivaller, düğünler, sünnetler, eğlenceler, televizyon programları olmak üzere gazino ve pavyonlarda da sahne aldığını belirtti.

“Boya sandığımı sahnelere değişmedim”

Karadeniz Ereğli’de binlerce kişi tarafından tanınan ve sevilen Şenol Tayfur lakaplı Şenol Kuru, “İdolüm bilindiği gibi Arabeskin Kral sanatçılarından Ferdi Tayfur oldu. Senelerdir yüzlerce çeşitli organizasyonda yüzlerce kez sahne aldım. Grubumuzda vardı. Hala sahne almaya devam ediyorum. Ancak asıl geçimimi ayakkabı boyacılığından sağlıyorum. Ancak müzikten de vazgeçemiyorum. Müzisyenlikte bir türlü şansım yaver gitmedi” diyerek şöyle devam etti:  “16 yaşında hayata atıldım. O yaştan beri müzisyenlik yapıyorum. Bu süreç içerisinde ayakkabı boyacılığı da yapıyordum. Şu andan 52 yaşındayım ve dört çocuğum var. Gazinolar, pavyonlar, televizyon programları, festivaller, yemekli geceler, özel eğlenceler, düğünlerde sahne aldım. Hayatımın büyük bölümü böyle geçti ve ayakkabı boyacılığıyla birlikte müzisyenliğe de devam ediyorum. Şansım yürümedi bir türlü ve iki mesleği birden yapıyorum. Ayakkabı boyacılığı ile müzisyenlik arasında gidip-geliyorum. Bazen gündüz boyacılık yapıp akşamda sahne aldığım zamanlarda çok oldu. Böyle durumlarda boya sandığımı birkaç saat erken kapatıyorum.

Lakap olarak Karadeniz Ereğli’nin Ferdi Tayfur’u diyorlar. İşimde bu memleketten dışarı pek çıkamadım. Nedeni ise ayakkabı boyacılığı yapmış olmam. Bu nedenle pek kale alınmadığımı düşünüyorum. Bu da benim ekmek param. Müzisyenlik işi her zaman çıkmıyor. Sezonluk işler oluyor. Birde bu işte ilerlemeyince, arkamız olmayınca, dikkate alınmayınca da ayakkabı boyacılığı yapmayı sürdürmek durumunda kaldım. Asıl geçimimi sandıktan sağladığım için sahnelere değişmedim. Boyacılığı evimi geçindirmek, müzisyenliği de gönülden bağlı olduğum için yapmaktayım…  

‘YADIRGANDIM…’                

Sahne elbiselerim, çok sayıda sahne ayakkabılarımda mevcuttur. Her takıma göre bir çift ayakkabım vardır. Bunların parasını sahne aldığım, gazinolarda, pavyonlardan, düğünlerden aldığım parayla değil, boya sandığından kazandığım parayla ödedim. Açıkça söylüyorum yadırgandığım zamanlarda oldu. Beni yadırgayan kişilere buradan sesleniyorum: Yıllardır evimi geçindirdim, dört çocuğumu sevdikleriyle evlendirip yuva sahibi yaptım. Evimin kirasını müzisyenlikle değil bu işle ödüyorum. Müzisyenliği de çok seviyorum. Zaten bu işi gönülden yapmasam bırakırdım. Hala devam ediyorum…

‘KIRGINIM’

Sahnelere değil kırgınlığım sadece bazı insanlaradır. Kalbi kırıklardan biriyim… Ayrıca, Ereğli’de çevremdeki çok kişinin düğünlerinde, sünnetlerinde para almadan sahne aldığımda oldu. Dost gözüyle görmüş olduğum dostlarıma çok kırgınım. Dost yok, menfaat var, para var. Bunu belki de biraz geç anladım. Çok kırgınım! Fakat asla umudumuzu mücadelemizi kaybetmemeliyiz. Benim hala umudum var. Çok güzel bir ailem var. Bunun için şükrediyorum. Sizlere de Yenihaber Gazetesi olarak teşekkür ediyorum.”  

 

Yorumlar
 • Ferman akkoyun
  1 Temmuz 2018 Pazar 11:07

  Olan bu adam kırk senedir orda hem söyluyor hemde ayakabı boyuyor sen yenimi fark etin onu senin yayıncılığın batsın sen fark edemediysen insanlar nasıl etsin adam 52 yaşına geldi şimdi gelmiş haber yapıyorsun yazıklar olsun

 • Veysel
  22 Haziran 2018 Cuma 21:43

  Abi büyüksün ekmeğini yedik helal et

 • Çağatay
  22 Haziran 2018 Cuma 18:29

  hayat hikayen ile birçok kişiye örneksin ağbi...

 • Nurii
  21 Haziran 2018 Perşembe 17:26

  helal şenol abi kendi işinin patronusun takma

 • Gamsız
  21 Haziran 2018 Perşembe 15:02

  VAYY ŞENOL TAYFUR ABİMİZ YAKIŞIR... SESİNİ DUYURAMADIN SANMA, DOSTUM YOK SANMA BİNLERCE KİŞİ SENİ TAKDİR EDİYOR. NE GÜZEL ÇOCUKLARINI YUVA SAHİBİ YAPMIŞSIN MÜZİKTEN DE KOPMAMIŞSIN VARSIN OLSUN. SELAMLAR...

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz