GOALBALL SPORU ARTIK BÖLGEMİZE YABANCI DEĞİL

GOALBALL SPORU ARTIK BÖLGEMİZE YABANCI DEĞİL
5 Ekim 2017 Perşembe 22:28

Foto & Haber: Fedai KAÇAR / Derleme: Timuçin ÖZAT

Alaplı Anadolu Engelliler Gençlik ve Spor (ALGES) Kulübü çatısı altında başarılara imza atan, engel tanımayan engelliler takımları, şimdi de Goalball adında spor dalıyla bölgemizi temsil etmeye hazırlanıyor.

Haber Merkezi - Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde, ALGES Başkanı İsmail Korkut, dünyada ve ülkemizin büyük kentlerinde yaygın olarak yapılan, görme engellilerden oluşan Goalball spor dalının çok yakında bölgemizde de tanınacağını kaydetti.  Başkan Korkut, Futbol Antrenörü Gökhan Cengiz ile birlikte Goalball spor takımını kurduklarını ve hazırlıkların çok iyi şekilde sürdüğünü söyledi.

Alaplı Anadolu Engelliler Gençlik ve Spor (ALGES) Başkanı İsmail Korkut, genel bir değerlendirmede de bulunarak şu bilgileri verdi: “Alaplı Anadolu Engelliler Gençlik ve Spor (ALGES) Kulübünü 2014 yılında kurduk. Bunu kurmaktaki amacımız ilçemizdeki engellileri spora teşvik etmek ve ilçemizden Türkiye-Dünya şampiyonları çıkarabilmekti. Bu alanda ilk olarak  ‘Oturarak Voleybol’ takımımızı kurduk. Takımımız ikinci sezonunda Türkiye birinci ligi şampiyonu oldu. Bunun sonucunda görme engelliler için branşlar açmaya karar verdik. Görme engelliler B-1 futbol takımımızı kurduk. Haziran 2017’de Konya’ya gittik ve Türkiye beşincisi olarak döndük.

BÖLGEMİZDE BİR İLK...

Goalball adında dünyada ve büyük kentlerde yaygın olan ancak bölgemizde tanınmayan engelliler spor takımını faaliyete geçirdik. Bu yeni kurulan bir takım. Voleybol ve futbolun çok dışında bilinmeyen bir branş Goalball’da 1 takım, 3 oyuncudan oluşuyor.18 metre saha uzunluğu, 9 metre kale var. İçinde zil olan top karşıya atılıyor. Kaleye girince puan kazanılıyor. Tamamen görme engellilere yönelik tasarlanmış bir spor dalıdır. Şuanda 8 sporcumuz mevcut. Sporcularımızla antrenmanlara başladık. Kasım 25’te yükselme turunda farklı kentlerde ilçemizi temsil etmeyi planlıyoruz.

ÖZEL SPORCULAR FUTBOL TAKIMI AÇILACAK

Bizler kısa adı ALGES olan Alaplı Anadolu Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü olarak takım branşlarında, Türkiye birinci ligi şampiyonlarını ilk kez biz getirdik. Bölgemizi en güzel şekilde temsil ettiğimize inanıyorum. Diğer takımlardan elinden geleni yaparak bölgelerini temsil ediyorlar. Her branşta, görme engellilerde Zonguldak’ta ilk branş açan, engellileri spora teşvik eden biziz. Alaplı’daki engellilerimizi hem sosyalleşmeleri, hem topluma kazandırılmaları hem de spor yoluyla engellerini bir nebze unutup başarmanın hazzına varmaları için özveri gösteriyoruz. Çok yakın bir gelecekte ‘Özel Sporcular’ diye tabir edilen Zihinsel Engelliler futbol branşımızı açacağız. Teşekkür ediyorum.”

GÖRME ENGELLİLERİN BİRİNCİ BRANŞI: GOALBALL

Alaplı Gençlik Spor Hizmetlerinde Futbol Antrenörü Gökhan Cengiz’de, engellilerde farklı branşlarda spor dalları ile Alaplı’nın bölgeye örnek olduğunu dile getirerek; “Görmeengelliler B-1 ve Goalball takımımızı İsmail başkanla birlikte çalıştırıyoruz. Aslında büyük şehirlerde bu spor tanınıyor, yapılıyor. Küçük şehirlerde pek yapılmadığı içinde genel olarak bilinmiyor. Zonguldak’ta Alaplı olarak bu konuda ilkiz. Engelli vatandaşlarımızı bir arada toplayarak, spora teşvik etmeyi başarmak çok önemli. Bu her yerde başarılamıyor. Bazı yerlerde de imkanlar yeterli olmuyor diye düşünüyorum. 

Goalball dünyada geçerliliği olan çok tanınmış, görme engellilerin birinci branşı olarak çekişmeli spor dalıdır. Görme engelli arkadaşlarımızı hazırlamak için elimizden geldiğince çalışıyoruz. Onlarda çok istekli gözüküyor” şeklinde konuştu.       

Yorumlar
  • Asım.
    5 Ekim 2017 Perşembe 22:49

    BRAVO SİZLERE EMEĞİ GEÇEN HERKESE İŞTE ÖRNEK...

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz