Güz fırtınalı ve bol yağışlı, kış ılık...

Güz fırtınalı ve bol yağışlı, kış ılık...
17 Eylül 2018 Pazartesi 18:38

Araştırma-derleme: Timuçin ÖZAT

Güncel Uluslararası Mevsimsel Tahminlere göre, Türkiye genelini ılık ve bol yağışlı bir sonbahar beklerken, kış sezonunun özellikle ilk yarısının da birçok bölgede ılımsı olacağı öngörülüyor. Sıcaklıkların, Karadeniz Bölgesi’nde ortalamanın üzerinde seyretmesi beklenirken, sonbahar’da, yurdun bazı kesimlerinde, kuvvetli fırtınalar olabileceği kaydedildi. İtalyanlar ise, aykırı öngörü modelinde, Türkiye’de kışın sert geçeceği tahminini İl Meteo’ da yayımladı.

Haber Merkezi -  Takvimsel olarak, 23 Eylül’den itibaren güz resmen başlıyor. Özellikle geçtiğimiz kış Türkiye geneli, Cumhuriyet tarihinin en karsız ve ılık kışlarından birini yaşamıştı. Yağmur bile çok sayıda merkezde ortalamaların altında gerçekleşmişti.

Birçok kişi önümüzdeki kış mevsiminin nasıl geçeceğini merak ederken, konuyu sosyal medyada kurcalamaya başladı. Ancak bazı yaygın basın organlarının geçtiğimiz kış öncesi açıklanan ve güncelliği geçen bayat haberi pişirip tekrar yayınladığı gözlemlendi.

Uluslararası Mevsimsel Tahminler ve bazı Türk meteorologların ilk veriler bazında beklentileri, kış sezonunun ülke genelinde az soğuk ve ılık geçmesi yönünde…   

Kıştan önce sonbahar analizlerine bakıldığında, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün (MGM) kurucu üyesi olduğu desteklenen Avrupa Orta Vadeli Hava Tahmin Merkezi (ECMWF) tahminlerine göre, Eylül’ün geri kalan bölümü, Ekim ve Kasım aylarında sıcaklıkların batıdan- doğuya mevsim normallerinin birkaç derece üzerinde olması bekleniyor. 

Ekim ve Kasım aylarında serin hatta kışı anımsatan yağışlı, fırtınalı soğuk günlerde olacak. Ancak, profesyonel tahminler doğrultusunda genel olarak aylar ortalamanın üzerinde kapanacak.

Yağışların,  Marmara’nın güneybatısı, Kıyı Ege, Akdeniz,  Orta ve Doğu Karadeniz, Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyi ile Doğu Anadolu Güneydoğu kesimlerinde normalden fazla olması beklenirken, diğer bölgelerde mevsim normalleri ve yer yer biraz altında gerçekleşeceği öngörülüyor.

Kış sezonunun ilk yarısı ve ortasını kapsayan Aralık ve Ocak aylarında da, sıcaklıkların özellikle,  Marmara, Ege, Karadeniz ve Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu ve Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyinde mevsim normallerinin 2 ila 3 derece üzerinde olacağı modellerin ilk tahminlerine yansıdı. Geri kalan kesimlerde ise mevsim normalleri ve biraz üzerinde sıcaklıklar olabileceği açıklandı.

Avrupa Orta Vadeli Tahminler bazında, Aralık ayında ülkemiz genelinde sıcaklıkların ortalamaların üzerinde olacağı modellere yansıtılmıştır. Bu durum Aralık’ta soğuk olmayacağı ya da kar yağmayacağı anlamına gelmemektedir. Ay genelinin birçok bölgede, uzun yılların ortalama derecelerinin üzerinde tamamlanacağı anlamına geliyor.

Deniz suyu sıcaklıklarının çok ılık olması ve Ekim-Ocak ayları arasında sıcaklıkların ortalamadan fazla olmasından dolayı kar yağışlarının özellikle kıyılarda geç ve az olabileceği tahmin edilmektedir.  

MEVSİMSEL TAHMİNLER

Mevsimsel tahminler, dar alanlı ve detay içeren meteorolojik hadiseleri kapsamayabilir. Genel içerikli ve günlük –haftalık tahmin metotlarından farklı yöntemlerle elde edilir. Bu tahminler ayda bir güncellenmektedir. 

Mevsimlik tahminler, Türkiye’nin kurucu üyesi olduğu ve çoğunluğu Avrupa Birliği üyesi 34 ülke tarafından desteklenen Avrupa Orta Vadeli Hava Tahmin Merkezi (ECMWF) tahmin modeli veri ve ürünleri temel alınarak hazırlanıyor.

Ayrıca, ılık kış tahminlerinin sezonun özellikle ilk yarısı için geçerli, mevsimsel tahminlerinde bazı yıllar çok tutarlı olsa da henüz deneme aşamasında olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.

İTALYANLARDAN SERT KIŞ TAHMİNİ

İtalya’nın, Uluslararası tahmin modeli “İl Meteo” nun geçtiğimiz hafta yayınlanan Avrupa ve Türkiye mevsimsel modelinde, Türkiye geneli için çetin kış tahmininde bulunuldu.

İl Meteo tahminine göre, güçlü Sibirya basıncından kaynaklı Doğu Avrupa ve Türkiye’nin kuzey kesimleri başta olmak üzere birçok bölgede çok soğuk kış, Batı Avrupa’da da nispeten ılık bir sezon beklendiği kaydedilmişti.

 

Faydalanılan Kaynaklar: * Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) * Avrupa Orta Vadeli Hava Tahmin Merkezi (ECMWF) * İl Meteo * İklim bilimci ve meteorologların açıklamaları 

Yorumlar
  • Fasıl
    17 Eylül 2018 Pazartesi 19:49

    KIŞ SERT GEÇER GEÇEN KIŞ ILIKTI İKİ SENE ÜST ÜSTE ILIK ZOR OLUR

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz