HAZİRAN BUNALTACAK, TEMMUZ KAVURACAK

HAZİRAN BUNALTACAK, TEMMUZ KAVURACAK
22 Mayıs 2017 Pazartesi 15:13

Timuçin ÖZAT/ Yenihaber

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) Yaz sezonu (3 aylık) tahmini yayınlandı. Serin geçen ilkbaharın ardından ülke genelini sıcak bir yaz bekliyor.

Haber merkezi -  Türkiye’nin kurucu üyesi olduğu ve çoğunluğu  Avrupa Birliği üyesi 34 ülke tarafından desteklenen Avrupa Orta Vadeli Hava Tahmin Merkezi (ECMWF) modelinden faydalınalarak oluşturulan mevsimsel tahminler bazında, çok sıcak geçmesi beklenen yaz sezonuna karşı kuraklık beklenmiyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü sayfasında güncellenen mevsimsel modellere göre, Haziran ayından itibaren sıcaklıklar ülke genelinde normallerin üzerinde seyretmeye başlayacak. Özellikle iç kesimlerde ortalamaların üzerinde olması beklenen sıcaklıklar Temmuz 2017 itibariyle adeta tavan yapacak. Sezonun en sıcak ayının Temmuz olması beklenirken, Ağustos’ta da Temmuz kadar olmasa da yurt genelinde bunaltıcı sıcakların ay boyunca etkili olması bekleniyor.

Çok sıcak geçecek yaz aylarında yağışların genel olarak mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Buharlaşmanın çok aşırı olduğu kesimlerde ise, normal iklim koşullarına bağlı olarak normal seviyede kurak olması beklenirken, yurt genelinde aşırı bir kuraklık tehlikesinin önümüzdeki aylarda olmayacağı öngörülüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün haftalık tahminlerine göre, 26 Mayıs 2017 Cuma günü başlayacak Ramazan’ın ilk günlerinin ise serin ve ılık olarak mevsim ortalamalarında geçeceği, yurdun birçok bölgesinde sağanak yağışların olacağı kaydedildi.

Bu arada, ülkemizin bulunduğu coğrafi konum göre, modelin tutarlılığı yaz ve kış aylarında bahar aylarına göre daha fazladır. Genel olarak sıcaklık, yağışa kıyasla öngörüsü daha yüksek bir parametredir. Mevsimsel tahmin modellerinin günümüzde deneme aşamasında olduğu, dar alandaki detaylı meteorolojik değişimleri kapsamadığını da hatırlatırız.

Öte yandan döngüsel olarak 21 Haziran’dan itibaren Yaz başlıyor.

Yorumlar
  • Soner
    23 Mayıs 2017 Salı 17:46

    bu iyi haber

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz