HEM EĞLENDİLER HEM MESAJ VERDİLER (foto galeri)

HEM EĞLENDİLER HEM MESAJ VERDİLER (foto galeri)
25 Ağustos 2017 Cuma 15:42

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Devlet tarafından desteklenen proje çerçevesinde, Batı Karadeniz Romanlar Derneği tarafından Karadeniz Ereğli’de gerçekleştirilen kültürel ve sosyal etkinliklerin ardından Düzce Roman Kadınlar Derneği tarafından Roman Kültürü Tanıtım Gecesi gerçekleştirildi.

Haber merkezi – İç İşleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından “Paylaşıyoruz, Sosyalleşiyoruz, Kültürümüzü yaşatıyoruz” sloganı ile desteklenen proje kapsamında, Düzce’de Roman Kültürü Tanıtım Gecesi düzenlendi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından desteklenen projeyle, Roman vatandaşlar sosyal ve kültürel aktivitelerde yer alıp, hem kültürlerini tanıtıyorlar hem de gezi etkinlikleri ile yeni kültürleri tanıma imkanı buluyorlar.

CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ PURÇU’DA KATILDI

24 Ağustos 2017 Perşembe günü Düzce’nin Sarayyeri Arapçiftliği mahallesi Beyaz Bahçe Kır Organizasyonları mekanında gerçekleştirilen etkinlik oldukça renkli geçti.

Kendisi de Roman kökenli olan CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Romanlar Konfederasyonu Kadın Kolları Genel Başkanı Sibel Gün Çabuk, Romanlar Konfederasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar,  Proje Koordinatörü Sümeyye Öztürk, Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde kurulu bulunan Batı Karadeniz Romanlar Derneği Başkanı Erkan Kazım Adak ve yönetim kurulu üyeleri, yine Batı Karadeniz Romanlar Derneği Kadın Kolları Başkanı Çile Atlazoğlu gecede yer aldı.

Davet üzerine İzmir’den geldiğini belirten milletvekili Ercan Purçu, tüm masaları gezerek vatandaşları selamladı. Vekil Purçu; “Öncelikle herkesi selamlıyorum. Bugün bu organizasyonda olmam gerektiğine inandım ve yüzlerce kilometre yol kat ettim. Yıllardır beklediğimiz anlardan birini yaşıyoruz. Aktif ve örnek luşturacak faaliyetlere imza atılıyor. Projeleri devlet tarafından destekli. Bende bir Roman vatandaşı olarak,  gurur duyuyorum. Romanlar bu topraklarda yüzyıllardır barış içinde yaşıyor ve kültürleri Anadolu’nun dört bir köşesine yayılmış durumda.Bu projenin amaçlarından biri de okumaya- okutmaya yöneliktir. Kız çocuklarımızı erken evlendirmeyelim. Sonuna kadar okutalım. Konuyla ilgili örnek adımlar atılıyor ve daha da yaygınlaştırılması gerekiyor.  Geceye davet edildim. Hiç düşünmeden İzmir’den yola çıktım. Bu gece sizin geceniz, bu gece Romanların gecesi. Teşekkür ediyorum, iyi eğlenceler diliyorum” dedi.

Romanlar Konfederasyonu Kadın Kolları Genel Başkanı Sibel Gün Çabuk’ta, geceye gelenleri selamlayarak, “Projemizin içeriği erken yaşta yapılan evliliklerin önlenmesi ve aile iletişiminin güçlendirilmesi için seminerler gerçekleştiriyoruz. Roman Kültürünü tanıtıyoruz. Bu projemizin aynı zamanda son ayağı. Ancak çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Geldiğiniz için teşekkür ediyorum ve iyi eğlenceler diliyorum” şeklinde konuştu.

Romanlar Konfederasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar’da, “Bu etkinlik ile aylardır süren projenin süresi ay sonu doluyor. Planlanan aktiviteler gerçekleştirilmiş durumda. Bu gece aynı zamanda bu projenin veda gecesi diyebiliriz. Karadeniz Ereğli’de seminer ve piknik etkinlikleri düzenlendi. Çanakkale ve İstanbul gezisi yapıldı. Düzce Gölyaka’da piknik yapıldı. Faaliyetlerimizi yeni projeler ile sürdürmeyi hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.   

POPSTAR ERCAN, HEM DUYGULANDIRDI HEM DE EĞLENDİRDİ

Halk oyunları folklor gösterileri ve Bolu’dan gelen köçek grubunun oyunlarının ardından Sahne alan Popstar Ercan, arabesk, nostalji, pop ve çok sayıda hareketli parçalarıyla davetlilere hoş dakikalar yaşattı.

Öte yandan gecenin sonuna doğru sahne alan Batı Karadeniz Romanlar Derneği Yönetim Kurulu Üyelerinden Şenol “Tayfur”  lakaplı Şenol Kuru, seslendirdiği parçalar ile büyük beğeni toplayarak, davetlilerden yoğun alkış aldı.

3 saat süren etkinlik saat 23:30’da havai fişek gösterileriyle sona erdi.  

ADAK’TAN DEĞERLENDİRME  

Gece sonunda değerlendirmelerde bulunan Batı Karadeniz Romanlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı E. Kazım Adak, dolu dolu bir gece geçirildiğini ifade ederek, “Güzel ve anlamlı bir etkinlik oldu. Bizde bilindiği üzere Temmuz 2017’de Karadeniz Ereğli’de seminer gerçekleştirdik. Başkanlarımızı, bu konuyla ilgili proje kapsamında çalışanları, başkan ve yetkililerimizi Ereğli’ye davet ettik. Üç gün süren festival kapsamlı şenlik organizasyonları da gerçekleştirdik. 27-29 Ağustos 2017 günlerinde yeni etkinlikler için yönetimimizle beraber Edirne’de olacağız. Bakanlık tarafından desteklenen proje süresi 30 Ağustos 2017 tarihinde sona ermektedir” açıklamalarına yer verdi.

Yorumlar
  • ŞİNASŞİ
    26 Ağustos 2017 Cumartesi 17:20

    çok güzel hareketler bunlar laykk :)

  • İPEKk
    25 Ağustos 2017 Cuma 15:51

    BAŞARILAR BRRAAVO HEPİNİZE ÇOOK GÜZELDİİ çokk

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz