HERKES BİN LİRA BEKLİYORDU...

HERKES BİN LİRA BEKLİYORDU...
8 Haziran 2018 Cuma 15:21

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Ölüm aylığı üzerinden emekli maaş alan dul ve yetimler ikramiye şoku yaşadı. Başbakan Binali Yıldırım, emekli maaşı alan herkese bin liralık ikramiyenin eşit şekilde verileceğini açıklamıştı.

Haber merkezi – 07-08 Haziran’da milyonlarca emeklinin ikramiyeleri maaş hesaplarına yatırıldı. Fakat, ölüm aylığı üzerinden emekli maaşı alanlar, hayal kırıklığı yaşadı. Günlerdir televizyonlarda, gazetelerde ve internet sitelerinde her emekliye eşit şekilde bir lira verileceği, kesinti olmayacağı haberlerine yer verilmişti.

Başbakan Binali Yıldırım, 1 Mayıs 2018 tarihinde Bakanlar Kurulu Sonrası yaptığı açıklamada, emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi her emekliye biner lira ikramiye ödeneceğini açık şekilde ifade etmişti. Emekliler bin lira ikramiyelerini aldı ancak dul ve yetimler hariç…

Hayatını kaybetmiş kişinin emekli maaşını alan eş veya kızı maaş farklarına göre 300-500-750- 900 lira arasına değişen miktarlarda ikramiye aldı. 1000 lira bekleyen dul ve yetimlerde böylece ikramiye şoku yaşamış oldu. Hatta bazılarının yanlışlık olduğunu sanarak, veznede görevli kişilere durumu sordukları da öğrenildi.

Konuyla ilgili gazetemizin whatsApp ihbar hattında makbuzlarını fotoğraflayıp paylaşan kişiler duruma tepki göstererek, iktidarın sözünü tam olarak tutmadığını, dul ve yetimlere haksızlık yapıldığını yazdılar.   

Diğer yandan, İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, 14 Mayıs'ta sosyal medya hesabından açıklama yaparak her emekliye 1000 TL verilmeyeceğini, kimilerine 300, kimilerine ise 500 TL verileceğini, bunun da sebebinin maaşlardaki hisse farkı olduğunu yazmıştı. CHP’ yönetimi de birkaç hafta önce yaptığı açıklamada iktidarın her emekliye bin lira ikramiye vermeyeceğini ifade etmişti.

“Senet” dul ve yetimlere eksik ödendi

Muhalefetteki bu iddialar üzerine Başbakan Yıldırım, 15 Mayıs 2018 tarihinde yaptığı açıklamada, "AK Parti'nin sözü senettir. Bunun karar alınmıştır ve senede iki sefer dini bayramlar öncesi, emekli maaşı kaç para olursa olsun bakılmaksızın, her  emeklimize bin lira ikramiye ödenecektir” demişti.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle; "Emeklilerimizin bayram ikramiyesi ödemesi dosya başına 1000 (Bin) TL olarak gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, vefat eden sigortalarımızdan dolayı gelir ve/veya aylık almakta olan hak sahiplerine hisseleri oranında, iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara ise gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödemesi yapılmaktadır."

Yorumlar
  • Emekli
    9 Haziran 2018 Cumartesi 21:16

    Hissesi oranında aldılar.

  • Cafer
    8 Haziran 2018 Cuma 18:16

    Aslında emekliler aldı. Dolaylı olarak ölüm üzerinden emekli maaşı alan dul ve yeimdelerde maaş oranını göre aldı

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz