KAHREDEN BÜROKRASİ

KAHREDEN BÜROKRASİ
18 Haziran 2017 Pazar 18:41

Yenihaber

-Bürokrasi engelleyici değil, tarafsız şekilde teşvik edici olmalı-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, bazı bakanlar ve bölgemiz milletvekilleri ile partilerin il ve ilçe temsilcileri yatırımların yapılması ve istihdamın arttırılarak işsizlik sayısının en düşük seviyelere indirilmesi konusunda sık sık çağrılarda bulunuyor. Karadeniz Ereğli’de ise “cek-cak” ların dışında gözle görülür ve istatistiklere yansıyacak  kayda değer gelişme henüz yok! Üstelik yatırım yapmak isteyen sayılı bazı işadamlarının projeleri de maalesef bürokratik engellere takılıyor.

Haber merkeziİşsizlik yılların süregelen ve devamlı olan sorunu. Son yıllarda gerek devlet erkanından yapılan açıklamalar gerekse hevesli ve üretmeyi seven yatırımcılar bazı il ve ilçelerde çeşitli girişimlerde bulunarak istihdama ve ülke ekonomisine katkı sağlamışlardı. Ancak durumun her yerde böyle olmadığı görülüyor. İşadamlarına yapılan yatırım çağrıları kimi zaman yerelde bürokrasinin katı kurallarına takılıyor. Özellikle yerel yönetimlerde bu sıkıntıların zaman zaman yaşandığı bilinmektedir.

Karadeniz Ereğli’de İş-Kur istatistiki verilerine bakıldığında binlerce gencin işsiz olduğu görülmektedir. 2008-2009 yılları arasında yaşanan küresel krizden etkilenen tersanelerde üretim büyük ölçüde düşünce bu durum binlerce kişi ve ailelerine adeta sekte vurmuştu. 5500 kişinin işsiz kaldığı ilçede bu kişilerin bir kısmı aileleriyle birlikte şehri terk etmek zorunda kalmıştı.

ÇOK ŞEYE PARA HARCANIYOR ANCAK…

Karadeniz Ereğli Belediyesi yaptığı açıklamalarda bir yıl içerisinde  şu miktarda asfalt yapıldı, şu bölgeler çiçeklerle donatıldı, şu alan düzenlendi ve önümüzdeki bir yılda da şu yollar, şu parklar, şu düzenlemeler yapılacak şeklinde açıklamaları sık şekilde duyuyoruz. Evet, bunlarında yapılması gerekiyor. Fakat, bu yapılan çalışmaların en azından bir kısmı ile istihdam oluşturulacak çalışmalar yapılabilir. İlçede ve bölgemizde faaliyet gösteren ve çalışma yapmak isteyen  işadamlarının önü de açılarak, bürokrasinin zorlamalarına takılmazlar.

Görüştüğümüz ve isminin geçmesini istemeyen iş adamlarından bazıları zaten istihdama yol açacak yatırım yapmak isteyerek risk aldıklarını üstüne üstük birde bürokratik engellerin zorlayıcı olmalarından yakınıyorlar.

Yatırımcılar ilçe ve belde belediye yöneticilerinin bu konuda taraf tutması veya zorlayıcı engellemelerde bulunma teşebbüsünde bulunmalarına da pek anlam veremediklerini sözlerine eklediler.

Son dönemlerde bu konu bazı yayın organlarının yorumlarında da gündeme gelmişti ve gelmeye de devam ediyor. Siyasilerin il, ilçe ve beldelerde adaylarını belirlerken kriter olarak liderlik ve ticaret sıfatlı kişileri baza alması, bu etmenler üzerinde daha çok durmaları gerektiği tartışılmakta ve de önerilmektedir.     

 

 

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz