KIRAN: VERGİLERDEKİ YENİ DÜZENLEMELER CEBİMİZİ YAKACAK

KIRAN: VERGİLERDEKİ YENİ DÜZENLEMELER CEBİMİZİ YAKACAK
3 Ekim 2017 Salı 15:18

Timuçin ÖZAT

Karadeniz Ereğli’de, Serbest Muhasebeci-Mali Müşavir Enis Kıran, vergilerdeki son düzenlemelerle ilgili yaptığı açıklamada, “Vergilerdeki yeni düzenlemeler cebimizi yakacak” dedi.

Haber Merkezi – Torba Yasasından çıkan vergilerin bazı ürünlerde ciddi artışa neden olduğuna dikkat çeken Serbest Muhasebeci, Mali Müşavir Enis Kıran, yeni düzenlemelerle ilgili bilgilendirmede bulundu.

Kıran, Torba Yasasından çıkan yeni vergi düzenlemesiyle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Torba yasası ile getirilen yeni vergi düzenlemeleri cebimizi fena yakacak. Düzenlemenin temelinde vergi artışı yatıyor. Motorlu Taşıtlar Vergisindeki yüzde 40 artış en çok dikkat çekeni oldu. Motorlu Taşıtlar Vergisi artışı sadece binek otomobilleri kapsayacak. Diğer araçlarda ise değerleme oranı baz alınacak. Geçen yıl tüm taşıtların MTV 'si yüzde 3.83 'lük değerleme oranına göre artmıştı. Bu zamla MTV 68 lira ile 23 bin 586 lira arasında bulunuyordu. Ocak'ta 12 milyon otomobil sahibinin ödeyeceği MTV vergisi yüzde 40 artınca en düşük vergi 95 liraya en yüksek otomobil vergisi ise 33 bin 20 liraya çıkacak.

Ocak ayında tescillenen binek arabaların vergisi hesaplanırken, aracın vergisiz değeri dikkate alınacak. Mevcut MTV sisteminde sadece motor hacmi ve araç yaşı belirleyici olacak. Yeni sistemle birlikte aracı ülkeye giriş fiyatı artıkça vergi değeri de yüzde 10-20 ekstra şeklinde artacak. Bu da lüks araçların Motorlu Taşıtlar Vergisinde önemli artışlara neden olacak.

Torba yasadan çalışanlarda etkilenecek. Aldıkları maaşa göre vergiye tabi olacağından, ne kadar vergi ödeneceği vergi dilimindeki yüzde ve matrah aralığı ile vergi alındığından, yüzde 3 lük yeni vergi oranı artışıyla birlikte 5000 TL bürüt maaşı olan vatandaş toplam 510 lira daha fazla vergi ödemiş olacak. Açıkta satılan tütünde son dönemlerde ciddi artışlar olmuştu. Açık tütünün sigara kağıdına sarılmak zorunluluğu olması dolayısıyla makaron kullanıldığından, Makaronlar da ÖTV Vergisine tabi tutularak yaklaşık 20 adet makarandan 2.12 lira vergi alınacak. Kira gelirleri götürü ve gerçek gider olmak üzere iki türlü beyan edilebiliyor. Götürü gideri tercih edenler yıllık kira gelirinden istisna tutarını düştükten sonra kalan kısmından yüzde 25 daha indirim yapılıyordu. Bu oran yeni düzenlemeyle yüzde 15 indiriliyor. Böylece 1000 lira kira geliri elden 123 lira daha fazla vergi ödemiş olacak Dağıtılmayan kurum karlarına yüzde 1 oranında vergi getirilirken, Kurumlar vergisi bankalar ve finans sektörü için yüzde 20'den yüzde 22'ye çıkarılıyor. Mobilya ve beyaz eşyada yapılan vergi indirimleri Ekim ayı itibariyle sonlandırılıyor. Beyaz eşyada ÖTV 6.7 oranına Mobilyada KDV oranı yüzde 8 den YÜZDE 18 çıkmış oluyor.

Şans oyunlarından alınan ikramiyenin vergi oranı, yüzde 10 dan yüzde yirmiye çıkarken, meyveli gazoz ve enerji içecekleri yüzde 25 ÖTV tabi oluyor. Engellilere sağlanan ÖTV siz binek aracı alma imkanı vergisiz fiyatı 70 bin liranın altında olan araçlarla sınırlandırılıyor. Sonuç olarak torba yasasında çıkan yeni düzenlemeler ve vergi artışları Kasko ve sigorta fiyatlarını artıracak. İnternet ve telefon görüşmeleri daha pahalı olacak. Kredi faizleri yükselirken, kira artışları da kiracıları hayli üzecek gibi görünüyor.”

Yorumlar
  • Orçun
    4 Ekim 2017 Çarşamba 19:09

    zam = vergi=gizli zam zam zam zammmm- vergi- vergi- vergi

  • sEMİH
    4 Ekim 2017 Çarşamba 19:03

    EE DEVLETE DE PARA LAZIM ANCAK DİMİ :)

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz