KIŞIN İLK YARISINDAN KORKMAYIN, SONRASI İSE…

KIŞIN İLK YARISINDAN KORKMAYIN, SONRASI İSE…
31 Ekim 2017 Salı 00:10

Derleme: Timuçin ÖZAT

Her yıl genellikle Ekim, Kasım aylarında yayınlanan ve kış sezonuna dair öngörülerin açıklandığı mevsimsel tahminler bazında, kar sevmeyenlere kışın ilk yarısı için iyi haberler var. Mevsimsel tahminlere göre, yeni yıla kadar kışın çetin geçtiği kesimler dışında kar severler beyaz örtüye hasret kalabilir.

Haber Merkezi -  Ekim ayında açıklanan Kasım ortalarına kadar da  güncellenecek olan 2017-2018 kış sezonuna dair orta ve uzun vadeli tahminlere göre, Kasım ayının ilk yarısında Türkiye genelinde genellikle dar alanların dışında yağışsız, puslu, geceleri soğuk, öğlen saatlerinde ise ılık havaların hakim olması bekleniyor. Halk arasında bu duruma “Pastırma Yazı” deniyor. Güz’ün son ayı olan Kasım’ın ikinci yarısında  ise, sakin havaya neden olan Yüksek Basınç Sisteminin etkininin kırılması sonucunda, yağışlı döneme girilmesi, sıcaklıkların mevsim normalleri, bazı yerlerde de normallerin biraz altında olması beklenmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün (MGM)  kurucu üyesi olduğu ve 34 ülke tarafından desteklenen Avrupa Orta Vadeli Hava Tahmin Merkezi (ECMWF) yine orta ve uzun vadeli tahminleri, yine kısa ve orta vadede nispeten tutarlı uzun vadede ise değişkenliği ile bilinen Accuweather (ABD) ve İtalyanların güvenilir tahminleri arasında yer alan orta vadede bazen çok tutarlı olan İl Meteo tahminleri birbirinden biraz farklı olmakla birlikte özet olarak, Türkiye’de kışın ilk yarısının genel olarak ılımsı, az soğuk, ortalama altında yağışlı olacağını öngörüyorlar.

KIŞIN İKİNCİ YARISI KAR SEVMEYENLERE KÖTÜ HABER!

Uluslararası kaynaklı tahminlere göre; Türkiye için Ocak ikinci yarı ve Şubat aylarında soğuk ve yağışlı sistemlerin özellikle kuzey kesimler başta olmak üzere birçok bölgeyi etkilemesi bekleniyor. Bu süreçte zaman zaman kuzey ve Kuzeybatı’dan sarkacak soğuk sistemler (Balkanlar, Karadeniz) ile Marmara ve Karadeniz kıyıları da dahil yer yer bol kar yağışları olacak.

Çetin kışları ile bilinen Doğu Anadolu Bölgesi’nde sıcaklıkların normallerin biraz üzerinde olması, ancak kar yağışlarının ortalamanın biraz üzerinde olacağı tahmin edilmektedir. Doğu Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz’de de sıcaklıkların normallerin biraz üzerinde seyredeceği, diğer bölgelerde ise sıcaklıkların mevsim normalleri ve biraz üzerinde seyredeceği bir kış olması bekleniyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi İklim Bilimci Prof. Dr. Orhan Şen’de 3 hafta önce verdiği demeç ve sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, "Türkiye'yi bol kar yağışlı bir sezon bekliyor" diyerek, batıdan-doğuya ülke genelinin kar alacağı öngörüsüne yer vermişti. 

Ancak, orta ve uzun vadeli mevsimsel tahminlerin başarılı tahminleri olsa da, tutmayan ve revize edilen tahminlerinin olduğunu da belirterek, mevsimsel tahminlerin henüz deneme aşamasında olduğu, ürün geliştirme çalışmalarının sürdüğünü hatırlatıyoruz.

 

Yorumlar
  • Fevzi
    31 Ekim 2017 Salı 12:29

    BİR UZMAN ILIK DİYOR BİR UZMAN KARLI SOĞUK DİYOR NEYE GÖRE ILIK NASIL ILIK YA DA BUNLAR NEREYE BAKIYOR AVRUPA AMERİKA TAHMİNLERİNDEN BAHSEDİYORSUNUZ BİR TAHMİNLERDE DAHA İYİYMİŞİZ HABERLERDE GÖRMÜŞTÜM

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz