Kuvvetli fırtına, yağmur, kar…

Kuvvetli fırtına, yağmur, kar…
2 Ocak 2019 Çarşamba 16:55

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Yurdun büyük bölümü Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı, Balkanlar üzerinden gelen soğuk havanın etkisine girecek. Yurdun batı ve orta kesimlerinde kuvvetli fırtına, yağmur ve kar yağışları bekleniyor.

Haber merkezi – Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan 2 Ocak Çarşamba yapılan açıklamada, 3 Ocak 2018 Perşembe önce Orta Akdeniz üzerinden gelen derin alçak basınç merkezi batı kesimlerden başlayarak yurdu etkisi altına almaya başlayacak. Fırtına ve kuvvetli yağışlara neden olması beklenen bu sisteme ilaveten Perşembe akşam saatlerinden itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı dalga Trakya’dan başlayarak sıcaklıkları kuzeybatı kesimlerden itibaren hızla düşürecek. İç ve yüksek kesimlerde kar, Marmara kıyılarında karla karışık yağmur ve zamanla kar, Batı Karadeniz kıyılarında da yağmur zamanlar karla karışık yağmur, diğer yerlerde de yağmur şeklinde etkili olması bekleniyor.

GÜÇLÜ FIRTINA…

3 Ocak Perşembe akşamından, 4 Ocak Cuma akşamına kadar, denizlerimizde, kıyıları da etkileyecek güçlü fırtına uyarısında bulunuldu.

Yapılan son değerlendirmelere göre; Perşembe günü öğle saatlerinden itibaren batı kesimlerinden başlayarak ülkemizi etkilemesi beklenen derin alçak basınç merkeziyle birlikte rüzgarın;

Batı Karadeniz’de Perşembe akşam saatlerinden Cuma sabah saatlerine kadar güney ve güneybatı, Cuma sabah saatlerinden akşama kadar kuzeybatı yönlerden kuvvetli fırtına (60-90, kıyılarında yer yer 100 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

Marmara’nın kuzey ve batısında Perşembe günü akşam saatleriyle Cuma sabah saatleri arasında kuzey yönlerden, Marmara’nın güneydoğusunda güneybatı zamanla kuzeybatı yönlerden kuvvetli fırtına (60-90, kuzey kıyılarında yer yer 100 km/saat), Ege’de Perşembe öğle saatleriyle Cuma sabah saatleri arasında güneybatı, Kuzey Ege’de gece kuzeybatı yönlerden kuvvetli fırtına (60-90 km/saat),  Akdeniz’de Perşembe günü akşam saatleriyle Cuma öğle saatleri arasında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli fırtına (60-90, Toroslarda yer yer 100 km/saat üzeri), İç Anadolu’da Perşembe akşam saatleriyle Cuma akşam saatleri arasında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli fırtına (60-90 km/saat). 

BACA KAYNAKLI ZEHİRLENMELERE DİKKAT!

Kuvvetli rüzgar ve fırtınanın oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler, çatı uçması, ağaç devrilmesi, kar yağışı veya kar örtüsü olan bölgelerde tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.                               

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz