LGS TERCİHLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

LGS TERCİHLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
29 Haziran 2018 Cuma 13:24

FEDAİ KAÇAR

Alaplı Çözüm Eğitim Kurumları ve Amerikan Kültür Dil Kursu Kurucusu Muhammet Çakan, öğrenci ve velilerde büyük bir kafa karışıklığına neden olan tercih ve yerleştirme dönemine dair bilinmesi gerekenleri açıkladı.

 Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen LGS’de yaklaşık bir milyon öğrenci ter döktü. Sonuçların açıklanmasının ardından hem öğrenci hem de velilerin kafasında birçok soru işareti doğdu. Öğrenci ve velilerin, LGS ve adrese dayalı yerleştirme konusunda ilk kez tecrübe edineceklerini belirten Çakan, “Sınav sonuçları açıklandı. Şimdi öğrencileri ve velileri okul seçimi, tercih, başvuru, ön kayıt, kayıt, nakil gibi süreçleri kapsayan yoğun bir dönem içine girdi.” dedi. Çakan, “Birçok öğrenci fen ve matematik dışındaki soruları neredeyse kayıpsız geçerken, bu iki alandaki boş ve yanlış sayısı sınav puanlarını belirleyen temel etken oldu. Bu yılki sınav puanlarının da geçmiş yıllara göre çok düşük geldiğini görüyoruz. Bu durum öğrenci ve velilerde büyük bir hayal kırıklığı oluşturdu. Öğrenci ve veliler tercih işlemlerini 2-13 Temmuz 2018 tarihleri arasında e-okul.meb.gov.tr adresinden yapabilecekleri gibi mezun oldukları ortaokul müdürlüğünden ya da herhangi bir resmi ortaokul müdürlüğünden yapabilecek. Sisteme giren her öğrenci puanı ya da yüzdelik dilimi her ne olursa olsun hatta sınava girmemiş olsa bile öncelikle ‘Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar’ ekranından tercih yapmak zorunda kalacak.

ORTAÖĞRETİM TERCİH VE YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ     Ortaöğretim kurumları için tercih başvuruları 2-13 Temmuz tarihleri arasında olacaktır. Tercih listesi oluşturabilmeniz için MEB 02 Temmuz tarihinde tercih tablolarını yayınlayacak.      Tablo-1'de; Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Sınavla öğrenci alan Anadolu Liseleri,     Tablo-2'de Sınavla öğrenci alan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri,     Tablo-3'de; Sınavla öğrenci alan Anadolu İmam Hatip Liselerine yer verilecek.     Ayrıca e-okul'da yerleştirme ile öğrenci alacak okullar yayınlanacak.     TERCİH ADIMLARI;     Birinci adım yerel yerleştirme.     Tercih için MEB'in internet sitesine girdiğinizde sistem size önce yerel yerleştirme butonunu açacak ve yerel yerleştirme için tercihlerinizi tamamlamadan sınavla öğrenci alan okullar için tercih işlemlerini başlatmayacak.  Yerel yerleştirme yaparken dikkat etmeniz gerekenler;     •    Yerel yerleştirmede en çok 5 okul tercih edebilirsiniz.     •    Aynı okul türünden en fazla üç okula yer verebilirsiniz.

Yerel yerleştirme tercih butonu açıldığında;     "Yeşil" renkteki okullar kendi kayıt bölgemiz,     "Mavi" renkteki okullar sizin kayıt bölgenize komşu bölgedeki okulları,     "Kırmızı" renkteki okullar diğer kayıt alanındaki okulları ifade edecektir.     •    Yerleşme ihtimalinizin en yüksek olduğu okul "yeşil" renkle belirtilmiş okul olacaktır.     •    Yerel yerleştirme işlemi tamamlandıktan sonra merkezi yerleştirme tercih işlemlerine başlayabilirsiniz. 

SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN OKULLARI TERCİH EDECEK VELİLERİN BİLMESİ GEREKENLER;     •    Tercih listenizde en çok 5 okula yer verebilirsiniz.     •    Tercihte okul türü kısıtlaması yoktur.     •    İlk yerleştirme sonuçları 30 Temmuz'da açıklandıktan sonra 13-19 Ağustos ve 3-8 Eylül tarihlerinde olmak üzere dört defa daha nakil başvurusunda bulunma şansı var. Dolayısıyla bu dönemi telaşsız ve sakin atlatmanızda fayda var. 

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz