Madencilerin eylemi 12 saate ulaştı

Madencilerin eylemi 12 saate ulaştı
6 Kasım 2017 Pazartesi 23:11

iha

Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumuna ait Üzülmez Müessesesinde gece vardiyasında çalışan işçilerin madenden çıkmama eylemi 12 saate ulaştı. Eylemin kurumun diğer madenlerinde de devam ettiği öğrenildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) Torba Yasa Tasarısı olarak gelen 27.09.2017 tarihli "Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"nın 58'inci maddesi ile 3213 Sayılı Maden Kanunu'nda yapılmak istenen değişikliğe tepki gösteren maden işçilerinin eylemi 12 saate ulaştı. 24.00-08.00 vardiyasında çalışan maden işçileri, mesai bitiminde yer üstüne çıkmadılar. Gündüz vardiyasındaki işçiler de yağmura ve soğuğa rağmen eyleme yer üstünden destek veriyor. Üzülmez 1 No'lu kuyunun önünde bekleyişlerine devam eden işçiler, zaman zaman "Madenler bizimdir bizim kalacak", "Madencinin feneri sönmeyecek" sloganları atarak özelleştirmeye karşı baretlerini yere vurarak tepkilerini dile getirdiler. 

“Maden soğuk olur”
Eyleme yer üstünden destek veren işçiler, ekmek kavgasında olduklarını söylediler. Gece vardiyası işçilerine battaniye ve gıda takviyesi yapıldığını anlatan işçiler, sonuç alınmazsa eylemin süreceğini ifade ettiler. Karanlığa rağmen bekleyişlerini sürdüren iki işçi, “Gece vardiyası madenden çıkmamıştı. Biz de ilk başta tam bilmiyorduk. Eylemin olduğunu sonradan öğrendik. Eylem başladı. 12 saattir madendeler ve kararlılar. Biz de buradan gündüz vardiyası olarak destek veriyoruz. Şu anda 350’den fazla işçi aşağıda. Sonuçlanmazsa sonuna kadar devam, gerekirse ölüm. Hava soğuk ama biz alışkınız. Maden daha soğuk. Buradan onlara battaniye de gönderdik. İlerleyen saatlerde madenin ortamı daha da soğuk olur. Allah yardımcımız olsun. Ekmek için, aş için. Başka kimseden beklentimiz yok. Zonguldak halkı için. Zonguldak halkını burada göremiyoruz, hiçbiri de destek vermiyor” diye tepkilerini dile getirdiler.

Eylemde epilepsi nöbeti geçirdi
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki tasarıda "Türkiye Taşkömürü Kurumu ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsat sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir" maddesine karşı çıkan işçilerin eylemi sürerken bir işçi sara nöbeti geçirdi. 38 yaşındaki Recai Karalıoğlu isimli maden işçisi nizamiye girişinde beklediği sırada bayılarak yere düştü. Olayın şokunu yaşayan diğer işçiler ise epilepsi nöbeti geçiren arkadaşlarının imdadına koştu. Müessese Müdürlüğü önünde hazır bekletilen sağlık ekipleri bayılan işçiye ilk müdahaleyi yaptıktan sonra ambulansa aldı. Atatürk Devlet Hastanesine kaldırılan maden işçisinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Enerji Bakanlığından randevu talebi
Öte yandan gün içerisinde Ankara’ya hareket eden Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ile görüştü. GMİS Üzülmez Şube Başkanı Tayfun Demir ise işçilere yaptığı açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından randevu talep edildiğini söyledi.

Yorumlar
  • Engin turkoglu
    7 Kasım 2017 Salı 13:40

    Verdiginiz destege sonsuz tesekkurler

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz