Mağdurların sayısı 17 bine ulaştı!

Mağdurların sayısı 17 bine ulaştı!
19 Ocak 2019 Cumartesi 19:29

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Diyaliz Teknikerleri, sertifikasyon sorunundan dolayı haksızlığa uğradıklarını belirterek, işsizlik ve atama sıkıntısı yaşadıklarını, binlerce kişinin bu durumdan dolayı mağdur olduğunu vurguladılar.

Haber Merkezi -   Diyaliz Teknikerleri Derneği (DiyaTekDer) Yönetimi, konuyla ilgili açıklama yaparak, üyelerinin ortak sorunlarına dikkat çekti. Yaklaşık 17 bin Diyaliz Teknikerinin sertifika sorunundan dolayı mezun oldukları branşta işe giremiyor. İki, üç yıl işsiz kalan teknikerlerden bazıları farklı işlerde çalışıyor, bazıları da iş arıyor.

Diyaliz Teknikerleri Derneği üyeleri, gazetemizle iletişime geçerek, sorunlarını anlattılar.   

DiyaTekDer tarafından yapılan basın açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

“Yüksekokul bünyesinde 2 yıllık eğitim süresine sahip, ön lisans programlarının önemli bir parçası haline gelen Diyaliz bölümünün mezunları işsizlik ve atama sorunlarıyla karşı karşıyadır. Devlet hastanelerinin yanı sıra özel diyaliz merkezlerinin iş ilanlarında dahi ‘tecrübeli diyaliz hemşiresi, sertifikalı hemşire aranıyor’ ibareleri teknikerlerin önünü her türlü kapatmaktadır. Kaldı ki sertifikasız sağlık memuru, hemşire, att gibi çeşitli personellerin de bizim iş alanlarımızda çalışıyor olması diyaliz teknikerinin iki yıllık emeğiyle aldığı diplomayı hiçe sayıp boşa çıkarmaktan başka bir şey değildir.

Diyaliz bölümü ilk olarak 1993 yılında Ege Üniversitesi’nde açıldı ve ilk mezunlarını 1995 yılında vermiştir.

Mezun sayımız yaklaşık 17 bin iken, sertifikalı hemşire sayısı 11 bindir. Yaklaşık 6bini diyalizde çalışmaktadır. Hemşire dışında att, ebe vb. unvana sahip şu an da mevcut çalışan 500 civarında tabip dışı sertifikalı sağlık personeli bulunmaktadır. Günümüzde kamuda görev yapan diyaliz teknikeri sayısı ise 400 civarındadır. Oysaki diyaliz teknikerleri 2014 yılındaki görev tanımında HD ünitelerindeki tüm yetkilere sahip olmuştur.

2016 yılı itibariye HD hasta sayısı 56.687’dir. Makine sayısı ise 16.675dir. 5.426’sı Sağlık Bakanlığı hastanelerinde,1.206’sı üniversite hastanelerinde ve 10.043’ü ise özel diyaliz merkezlerinde bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan diyaliz merkezi sayısı ise 860dır. 332si özel diyaliz merkezleri,471i sağlık bakanlığı hastanelerinde,57si ise üniversite hastanelerindedir.

Mevcut 37 üniversitede diyaliz teknikerliği bölümü bulunmaktadır. 2017 yılında 3209 diyaliz kontenjanı açılmıştır. Bunun 746’sı devlet 2463’ü vakıf üniversitesidir.

Sağlık Bakanlığı geçmiş yıllarda Hemodiyaliz servislerinde yaşanan, sağlık personeli sıkıntısından dolayı Hemşire unvanı olan kişilere Diyaliz Sertifikası alarak çalışma imkanı vermiştir. Diyaliz Teknikerleri olarak, gerek kamu hastanelerinde gerekse özel hastaneler de çalışmak için yeterli sayıya ulaştığımız apaçık ortadır. Hemşire, att ve ebe gibi unvana sahip kişilere 3 ay kurs verilerek kazandıkları sertifika alımlarının durdurulması ve hemşirelerin kendi birimlerine çekilerek birimlerdeki hemşire ihtiyacının giderilmesi daha uygun olacaktır. İşin asıl sahibi olan bizlerin Kamu Hastanelerinde görev almak üzere yeterli atama kontenjanlarına sahip olmasını umut ediyoruz.”

Yorumlar
 • Necip
  19 Ocak 2019 Cumartesi 20:31

  şu konuyada dikkati çksniz. Bazı işyerlerinde asgari ücret zamlanmasına rağmen paronlar zam yapmıyor. Ama kağıt üzerinde 2020 gösteriyor 1200 lira alanlar var ve işsiz kalmamak için sigortalarından dolayıda razı oluyorlar bu konuyla ilgili de sıkı denetimlerin yapılması gerekiyor. bazı patronlar iyi kurmuş bu böyle gitmemeli 2-3 sene önceki döneme göre asgari alanlar var. işsizlik sorunundan dolayı şikayette etmiyorlar çevremde mağdurlar var. Bu konuyu da araştırırsanız

 • Rıdvan
  19 Ocak 2019 Cumartesi 20:16

  Diyaliz tekniklerinin sesi olduğunuz için çok teşekkür ediyoruz sizlere

 • Çağatay
  19 Ocak 2019 Cumartesi 19:53

  TORPİLİ OLAN İÇİN BU SORUNDAÇÖZÜLÜR YETERKİ AYARLANSIN, İSTENSİN...

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz