NE KADAR SEYİRCİ KALACAKSINIZ?

NE KADAR SEYİRCİ KALACAKSINIZ?
5 Ocak 2019 Cumartesi 19:18

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, onlarca Sivil Toplum Kuruluşu (STK) olmasına rağmen maalesef bunlardan çok azı faaliyet gösteriyor. Özellikle sosyal sorumluluk projelerine imza atan derneklerin sayısı ise bir elin parmaklarını geçmiyor. Seçilinceye kadar vaatler havada uçuşuyor, renkgarenk broşürler ile projelerden bahsediliyor. Fakat çoğu, bazen hiçbiri hayata geçirilemediği gibi kurumlar, temsilciler, başkanlar ve yetkililer birbirini eleştirerek, suçu birbirlerine atarak zaman geçiriyor. Öyle ki bazen basın mensupları bile bu atışmalara alet ediliyor ve gazeteler, siteler üzerinde birbirlerine yanıtlar veriyorlar.

Haber Merkezi - Karadeniz Ereğli ilçe merkezinde özellikle son birkaç yıldır ekonomik hareketlilikte genellikle azalış ivmesinde dalgalanma yaşanıyor. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli esnaflar merkezdeki kira fiyatlarının cepleri yaktığını ifade ederek, dükkanlarını kapatmayı veya iş yerinden taşınmayı düşünüyorlar.

İlçe merkezinde yer alan, Adliye, Vergi Dairesi, terminal ve belediyenin taşınması, Kaymakamlık ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün de taşınacak olması çarşı ve çevresinde işyeri olan esnafların büyük bölümünü endişelendirdiği belirtiliyor. Yıllardır çarşıda işyerleri bulunan işverenlerle yaptığımız görüşmelerde, “Pazarın kurulduğu Pazartesi ve Cuma günlerinden medet umuyoruz. O günlerde bile çok az iş yaptığımız zamanlar oluyor. Dükkan kiraları zaten bin 500, 2 binden başlıyor. 2 bin 500 ve 3 bini bulan ve aşan kiralar var. Bunlar çok büyük olmayan dükkanlar ve her sene kira bedelleri sözleşme kapsamında artıyor. Bunun dışında elektrik, vergi ve eleman giderlerini karşılayıp, kâr etmemiz gerekiyor. Fakat bazı esnaflar ya ucu ucuna denk getiriyor ya da ayı bazen eksi ile kapatıyor. Böyle olunca da birkaç sene içerisinde çarşıdaki bazı iş yerleri kapanabilir veya taşınabilir. Bu durum yaşanmaya başladı. Şehir merkezinin dağılması da bu durumu etkiliyor. Adliye, vergi dairesi, terminal taşındı. Kalanlarda taşınacakmış. Sivil Toplum Kuruluşları, belediye ve siyasi partiler sadece konuşmakta ve seyirci kalmaktadır” ifadelerine yer veriyorlar.

İlçe merkezinde en faal iş yapan sektörler ise ağırlıklı olarak telefoncular ve telefon hattı kurumlarının şubeleri yer alıyor. Senelerdir çarşıda dükkanı bulunan kuyumcular özellikle kış sezonlarında kira, eleman, sigorta ve elektrik faturaları ile birlikte giderleri karşılamakta güçlük çektiklerini ifade etmektedirler.

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ ve TABELA DERNEKLERİ!

Karadeniz Ereğli’de, 50’ye yakın Sivil Toplum Örgütü olmasına karşın bunlardan çok azı aktif şekilde bulunuyor. Bazıları ise, özel günlerde kendi çaplarında etkinlikler gerçekleştiriyor. Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında faaliyet gösteren ve ilçenin geleceği ve gelişimi için yerel yönetimler ile istişareler yapan dernek sayısı ise bir elin parmaklarını geçmiyor.

Oysaki, bazı il ve ilçelerdeki Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcileri, yerel yönetimlerle istişarelerde bulunup samut adımlar atmak için projeler üretiyorlar. Bunda, belediye ve kaymakamlıkların  hatta siyasi parti yetkililerinde önemli rolü bulunmaktadır. Bu tür kuruluşlar, yerel yönetimlerden veya siyasi partilerden destek almadan tek başlarına belirgin bir değişimi gerçekleştiremeseler de başlatabilirler.       

LAF ÇOK, İCRAAT YOK, KAVGA VAR, GELİŞİM YOK…

Biz gazete olarak hiçbir başkanın ya da bir kurum temsilcisinin tartışmalarına alet olmayacağız. Tek taraflı olmayacağız. Bu yazı tamamen tarafsız Ereğli için gözlemlere dayanılarak hazırlanmış bir metindir. Vatandaşlar ve ilçede senelerdir yaptığı işten ekmeğini kazanan esnaflar, sosyal sorumluluğunu yerine getiremeyen, getirmekte zorlanan, başaramayan, sadece görüntüden ibaret olan Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerini sözlerinde durmaya, Ereğli için bir şeyler yapmaya davet ediyor ve ekliyorlar: “Sorumluluğunuzu yerine getiremiyorsanız istifa edin”

ÖRNEK DÜZCE 

17 Ağustos 1999 Kocaeli-Gölcük depreminden 87 gün sonra 12 Kasım 1999'da Kaynaşlı-Düzce 7,2 büyüklüğündeki depremle adeta haritadan silinmişti. O zamanlar Bolu’nun ilçesi durumunda olan Düzce’de ekonomi bitmiş, nüfus azalmış ve kent adeta hayalet şehri andırmaya başlamıştı.  Durumu iyi olanlar kenti terk etmeye başlamışken, Devlet desteği ile vilayet statüsüne kavuşturulan Düzce, günümüzde ekonomi şehri olarak anılıyor ve Karadeniz’in gelişmiş şehirleri arasında yerini alıyor. Elbette, yaşanan ekonomik krizlerden onlarca il ve içle gibi Düzce’de etkilenmiştir. Fakat genel tabloya bakıldığında, birçok sektörün faal olduğu, Organize Sanayi Bölgelerinde şehir dışından gelenlerde dahil binlerce kişinin istihdam edildiği görülüyor.

İlden de büyük Zonguldak’ın en büyük ilçesi potansiyeline sahip Karadeniz Ereğli’de, Türkiye’nin en önde gelen Demir Çelik Fabrikaları ve irili ufaklı, çelik, inşaat sektörü ile firmalar bulunmasına rağmen işsizlik sorunu nüfusla birlikte artmaktadır ve birçok sektör eleman çıkartma yoluna gitmektedir. İş-Kur’da uzun iş kuyrukları oluştuğu görülüyor.  Ereğli’de harcanan paranın büyük bölümünün dışarıya gittiği aracı firma ve şirketlerin bunda paylarının büyük olduğu son yaşanan ekonomik dalgalanmada belirgin şekilde gözlemlenmiştir.

Hemen yakınımızdaki Düzce’deki Sivil Toplum Örgütleri Temsilcilerinden bazıları ve yerel yöneticiler ise kentlerini güzel şekilde temsil ederek, Devlet katkısı içinde ellerinden gelen istişareyi gerçekleştirmektedir. Bunun sonucunda Düzce Devletten gereken katkıyı alıyorsa, merkezi merkez olmaktan çıkan ilçede STK’lar, yerel yöneticiler ve siyasi partiler kavgalarını, diksiyonu düzgün, içi boş konuşmaları bırakıp, yıllardır hayata geçiremedikleri projeleri masaya yatırıp, bir an önce geç olmadan ve daha da dar boğaza girmeden bu kent için harekete geçmelidirler. 

Diğer yandan, son 10 senedir ilçede inşaat sektöründe büyük bir artış yaşanacak, özellikle site tarzında blok apartmanlar yükseldi ve yükselmeye de devam ediyor. Yıllar önce köy olarak nitelendirilen yerler mahalle olup, iman çıkılınca inşaat firmaları adeta birbirleri ile yarışır şekilde apartmanları kısa sürede bitirdiler. Boş alanlar 8-10 hatta12 katı bulan binalarla dolmaya devam ederken,  bazı yeni binaların satın alınamadığı ve aylardır boş durumda olduğu öğrenildi. Alınan evlerden bazılarının ise, banka kredisi ile alındığı belirtilmektedir.

ŞEHİR 2 TARAFA KAYIYOR

Özellikle, 2017 yılında terminalin taşındığı Belen mahallesi, daha öncesinde Ömerli mahallesi, Kaynarca Toplu Konutların yakınına taşınan Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi, Vergi Dairesi ve Adliye Sarayı’nın yer aldığı Süleymanlar mahallesi, bu mahallenin komşu mahallesi Kemer’de kira ve ev fiyatlarının katlandığı, buralardaki boş alanlara inşaatlar dikildiği ve özellikle yeni terminalin ve Avrupa Standartlarında olduğu açıklanan Devlet Hastanesi’nin yer aldığı Ömerli ve Ören mevkilerinin çevrelerinde de yeni inşaat çalışmalarının yapıldığı, bu yörelerin arazi açısında önemli derecede değer kazandığı öğrenilmiştir. 

Yorumlar
  • Ereğlili
    6 Ocak 2019 Pazar 11:54

    2 aya kaymakamlık ta gidiyor bazı müdürlüklerin gidecekleri yerler bile belli artık

  • Sebahattin ince
    6 Ocak 2019 Pazar 01:04

    Helal olsun.Çok önemli bir konuya dile getirdiğin için teşekkürler

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz