NORMALLERİN 14 DERECE ÜZERİNDE…

NORMALLERİN 14 DERECE ÜZERİNDE…
8 Şubat 2018 Perşembe 17:48

Timuçin ÖZAT

Kasım ayından beri devam eden sıcaklık anormalliği Şubat ayı ile birlikte bazı bölgelerde adeta tavan yaptı. Yurdun kuzey ve batı bölgelerinde sıcaklıklar Nisan ve Mayıs ortalamalarına ulaştı.

Haber merkeziKış sezonunun büyük bölümünde etkisini sürdüren ılıman havalarla birlikte bazı bölgelerde yağışlarda yüzde 50’ye varan azalmalar yaşandığı öğrenildi. Karadeniz kıyılarında hiç kar almayan merkezlerle olmakla birlikte kar alan yerlerde de çok hafif ve kısa süreli yağışlar Ocak son haftası yaşanmıştı. Meteorologlar ılık döngünün bir süre daha devam edeceğini öngörüyor.

Ilık kış etkisini sürdürürken 8 Şubat 2018 Perşembe birçok bölgede olduğu gibi Zonguldak ve ilçelerinde uzun yılların en ılık Şubat günü yaşandı. Öğlen saatlerinde Batı Karadeniz kıyılarında sıcaklıklar yer yer 20 dereceyi aştı. Kdz. Ereğli’de 20 dereceye çıkan sıcaklık, Alaplı’da 23 derece ölçüldü. Zonguldak merkezde 20 dereceyi görürken, Düzce’de 21 derece oldu. İç kesimlerde de birçok noktada termometreler 15-20 derece arasını gösterdi. Ancak akşam saatlerine doğru havanın kapatması ile sıcaklıklar kısa süre içerisinde hissedilir değerlerde azalsa da yine mevsim normallerine gerileyemedi. Zonguldak’ın bazı kesimlerinde sağanak geçişleri görüldü. Sıcaklıkların Batı Karadeniz genelinde ilkbahar değerlerine ulaşması üzerine piknik alanları ve sahillerde vatandaşların akınına uğruyor. Bazı vatandaşlar ılık kıştan memnu olduklarını ifade ederken bazıları da özlemle kar beklediklerini kaydediyorlar.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiler doğrultusunda sıcaklıkların hafta sonu da mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam etmesi beklenirken, hafif sağanak geçişlerinin olacağı tahmin ediliyor. Sıcaklıkların Şubat ortalarında Balkanlardan gelmesi beklenen soğuk dalga ile gerileyerek mevsim normallerine inebileceği belirtildi.

Öte yandan, özellikle kıyı kesimlerde özlenen kar yağışları, bir süre daha modellerde gözükmüyor. Ancak, haftalık tahminler bazında, Şubat ortalarında iç ve yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar bekleniyor.  

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz