PAZAR YERİNDE TANSİYON YÜKSELDİ!

PAZAR YERİNDE TANSİYON YÜKSELDİ!
8 Mart 2018 Perşembe 16:45

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, yeni pazar yerinde yer tartışması yaşandı. Tezgah alanlarının daraldığını öne süren köylüler birbirleri ile tartışırken zabıtalar araya girerek olayları yatıştırmaya çalıştı.

Haber merkezi - Karadeniz Ereğli’de 2017 yaz sezonunda yapımına başlanan normalde 11 Aralık 2017 tarihinde bitirilmesi planlanan modern pazaryeri 2 buçuk ay gecikmeyle tamamlanabilmişti. Ulaşım alanının daralması ve çamur yığınları nedeniyle pazarın kurulduğu Pazartesi-Cuma günleri, köylüler ve vatandaşlar, dar alan ve çamur yığınları nedeniyle zor anlar yaşıyordu.

Köylülerin bulunduğu kapalı pazar alanında çalışmaların tamamlanmasının ardından bu defa da yer tartışması damga vurdu. 8 Mart 2018 Perşembe günü öğlen saatlerinde, Pazar alanındaki tezgah alanlarında yer sıkıntısının yaşanması köylüler arasında tartışmaya sebep oldu. Gerilimin zaman zaman yükseldiği gözlemlenirken, Karadeniz Ereğli Pazarcılar Odası Başkanı Fehmi Taşkın, belirgin bir sıkıntının olmadığını, yerlerin paylaştırıldığını ifade etti. Ayrıca, kısa süreli yaşanan tartışmalara zabıta ekiplerinin müdahale ederek, kavgaların büyümesini önlediği gözlemlendi. Ancak bazı köylü kadınların sert tartışmalar yaşadığı, dizili kasaları savurduğu da görüldü.  

“ESKİSİ GİBİ YERİMİZİ İSTİYORUZ”

Bölgede tezgahı bulunan vatandaşlardan İsmail Bilir, “Tezgah yerlerimizin belirlenmesi için buradayız. Tartışmaların nedeni eski pazaryerindeki kapasitemizin burada daraltılmış olmasından kaynaklanıyor. Çizgiler dahilinde alanlarımız kasalarla belirlendi. Ancak, bizde dahil bazılarının alanının daraldığı görülüyor. Bu durumda tartışmalara sebep oluyor. Az ya da fazla yer istemiyoruz. Biz normal yerimizi istiyoruz” yorumlarında bulundu.

Öte yandan kaynaklanan sıkıntının, yeni pazaryeri alanının eskisine göre biraz daha az olmasından kaynaklandığı da öne sürüldü. Yeni kapalı Pazar alanının kapasitesi öncekine göre dar olmasına rağmen, eski pazaryerindeki tezgah yerlerinin aynısını isteyen köylüler  birbirlerinin alanlarını yarım ile yaklaşık bir metre işgal edince bu durumda beraberinde tartışmaları doğurdu. Bölgeye gelen Kdz. Ereğli Pazarcılar Odası Başkanı Adak ve zabıta ekipleri köylülerle konuşarak, tartışmaların kavgaya dönüşmesine engel oldular.

Bu arada, yetkililerden edindiğimiz bilgiler doğrultusunda, bölgedeki yol çalışmasının tamamlanmasının ardından köylülerin yeni pazar yerinde tezgah açacakları, 9 Mart Cuma, pazarın geçici olarak belirlenen kesime kurulmaya devam edeceği kaydedildi.

OCAKCI: PLANSIZ, PROGRAMSIZ İŞİN SONUCU

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Sertan Ocakcı'da, pazar yerine giderek köylülere destek olduğunu belirtti. Ocakcı: "Haftalardır köylü ve üreten kadınlarımız üretici pazarının açılmasını ve kendilerine verilen sözün yerine getirilmesini bekliyordu. Ne yazık ki, ilçemizin yerel yönetiminin, Emekçi Kadınlar gününde bile emekçi köylü ve üreten kadınların mağdur olmaması için çok basit bir çözümlemeyi bile ellerine yüzlerine bulaştırdıklarına şahit oluyoruz."

 

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz