PET SHOPLARDA BU GÖRÜNTÜLER TARİHE KARIŞABİLİR

PET SHOPLARDA BU GÖRÜNTÜLER TARİHE KARIŞABİLİR
18 Eylül 2017 Pazartesi 23:09

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında hazırlanan tasarı yürürlüğe girince, pet shoplarda kedi, köpek satışı yasaklanacak.

Haber merkezi -  Gazetemizin whatsApp ihbar hattına gelen ve Karadeniz Ereğli ilçesinde çekildiği belirtilen fotoğrafta, bir pet shopta (evcil hayvan dükkanı) 2 adet köpeğin kafes içerisinde durduğu görülüyor. Konuyla ilgili yasa tasarısı kapsamında, pet shoplarda bu tür görüntüler tarihe karışacak.    

Aylar önce Hayvanları Koruma Kanunu gereğince tasarı kapsamında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, kedi, köpeklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına dair yönetmelik taslağı hazırlanmıştı. Pet shoplarda uygunsuz koşullarda bekletildiği gerekçesi ile kedi ve köpeklerin satışı yasaklanması, sadece yönetmelikte belirlenen bazı kuş ve balık türlerinin satışı serbest bırakılması önerilmişti. Yasaya uymayanlara da para cezası uygulanacağı da yönetmelikte yer alıyor.

Bazı pet shoplar ise,  yasa henüz yürürlüğe girmemesine rağmen kedi ve köpek satışı yapmamaya başladı.

Öte yandan, pet shoplarda kedi ve köpeklerin satışının yasaklanması hazırlığı birçok hayvan sever tarafından olumlu karşılanarak, bazı kişiler tarafından da geç kalınış bir karar olduğu düşünülüyor.

KATALOGLARDA SEÇİLECEK

Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, pet shopta balık ve bazı kuş türleri dışında hayvan bulundurulması yasaklanıyor. Kedi, köpek gibi hayvanlar ısı ve ışık dengesi olan üretim yerlerinde kalacak. Bu hayvanları almak isteyen kişiler, pet shoplardaki kataloglardan seçim yapacak.

Kedi Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” taslağı çerçevesinde; evde bakılan kedi ve köpeğe pasaport verilecek ve çip takılacak. Bu hayvanlar 15 gün içerisinde veri tabanına kaydedilecek. Mikroçiplerin seri numaraları, hayvan sahiplerinin ad ve soyadları ile adresleri yer alacak. Evde bakımını yaptığı kedi ve köpeği sokağa atarak kaderine terk edenlere para cezası uygulanacak.

Bu arada, gazetemizin whatsApp hattına gelen bu fotoğraftaki pet shop sahibinin cevap hakkı olduğunu belirterek, bu yasanın henüz yürürlüğe girmediğinin de altını çiziyoruz.

Yorumlar
 • Tahsin
  20 Eylül 2017 Çarşamba 16:54

  HABER,N İLK VERSİYONU NASILDI KAÇIRMIŞIM ?

 • Salim
  20 Eylül 2017 Çarşamba 15:39

  yok ped shopun adını vermediler de fotoyu takla attırdılar benimde o dikkatimi çekti. Aynı fotoğraf üzerinde kısıtlama yapmışlar

 • Mehmet
  20 Eylül 2017 Çarşamba 14:26

  Sayın yönetici haberi 3 gündür değişik versiyonlarda sunmanız çok ilginç. Önce petshop un adını vererek ve yasayı araştırmadan suçlarca daha sonra haberi değişerek ve sansürlü...Haberin her haliyle yasal yollara yapılan başvurular sonuçlandığında petshop sahibi tarafından sizlere cevap verecektir. Saygılar ve iyi çalışmalar dilerim.

 • Yönetici
  20 Eylül 2017 Çarşamba 13:31

  Sayın takipçilerimiz, gazetemizin whatsApp hattına gelen bu fotoğraftaki pet shop sahibinin cevap hakkı olduğunu belirterek, bu yasanın henüz yürürlüğe girmediğinin de altını çiziyoruz. Saygılar

 • hayvan sever
  20 Eylül 2017 Çarşamba 13:04

  haberinizde kullandığınız pet shop un yasal haklarının olduğu yasa çıkmamasına ragmen bir çok pet shopta satışın devam ettiği barınaklardan ve sokaklardan sahiplenilen bir çok hayvanın sokağa terk edildiğinin ve bu pet shop sahibinin nasıl bir hayvan sever olduğunuda bence iyi araştırıp öğle hedef gösterseydiniz daha iyi bir örnek olurdu...?

 • Hanife
  20 Eylül 2017 Çarşamba 01:51

  Kasaplık hayvanların, ineğin, koyunun, tavuğun hiç bir hakkı yok!...İnsanoğlu menfaati sözkonusu olduğunda nasıl da ikiyüzlü oluyor!

 • Ülküü
  19 Eylül 2017 Salı 00:36

  hala ne beklenirki yasa çıksın biran önce yazık bu hayvanlara şuna bak daracık kafeste :(

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz