Profesör tarih verdi

Profesör tarih verdi
1 Mayıs 2018 Salı 19:16

Derleme: Timuçin ÖZAT

Yerbilimlerine büyük emekleri bulunan sayılı bilimcilerden Prof. Doktor Ö. Ahmet Ercan, “2011 Van depreminden beri Türkiye’de büyük deprem olmadı. Birçok kırık hattı gergin. İstatistiklere göre, deprem yaklaşık iki yıl gecikti. 2018 ya da 2019 yılı içinde büyük depremin olmasını bekliyorum” dedi.

Yüzlerce diri fayın bulunduğu Türkiye, dünyada en sık ve büyük depremler üreten aktif kuşakta yer alıyor. Son birkaç yüzyıllık verilere göre, Türkiye’de ortalama, her 2-3 yılda bir yıkıcı, her 5-6 yılda birde çok yıkıcı büyüklükte depremler yaşanıyor. Bazen bir yıl içerisinde 2 büyük depremde yaşanabildiği gibi zaman zamanda bu süreçlerin dolmasına rağmen çok sayıda orta büyüklükte depremlerin meydana gelmesine rağmen beklenen şiddetli salınımlar günümüzde olduğu gibi gecikiyor.

Günde çoğu hissedilmeyen onlarca deprem kaydediliyor. Türkiye’de son bir ayda yaşanan depremler ise batıdan- doğuya tedirginliğe neden oldu. Nisan ayında Bolu: 4,9 / Antalya-Akseki: 4,7 Adıyaman-Samsat: 5,1 orta büyüklükteki sarsıntılar olmak üzere onlarca kentte hissedilir aktiviteler yaşandı.

Sismologlardan  bazıları bu depremlerin sinyal niteliğinde olduğunu kaydederek, büyük depremin gecikmesi sebebiyle fayların gerildiğini, her an herhangi bir bölgede etkin bir sarsıntının olabileceği uyarısında bulundular.

2 YILDAN DAHA AZ SÜRE KALDI

Bu uyarıyı çok net bir şekilde yapan yerbilimcilerden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan; “Bu yıl içinde, en geç 2019’da Türkiye büyük depremini yaşayacak” dedi.       

“YIKICILIK DEĞERİ 6,2’den BAŞLIYOR”

Prof. Dr. Ercan, Richter ölçeğine göre aletsel büyüklüğü 5,5 olan depremlerin artık Türkiye’de yıkım yaratmadığını, yıkıcılık değerinin 6,2 olduğunu, ancak kerpiç tarsız kalitesiz yapıların 5,0 büyüklüğündeki sarsıntıda bile ağır hasara ya da yıkıma maruz kaldığına, bu durumun son örneğinin Samsat depreminde görüldüğünü ifade ederek şöyle devam etti: “Türkiye 6,2 büyüklük ve üstündeki depreme gebedir. Bu yıl içinde büyük depremi bekliyoruz, en geç 2019’da olacak. Türkiye çok gergin, uyarı veriyor. Kaldı ki deprem düzenlidir, düzensiz değil. İnsan bağırmadan yumruklaşmıyor, yer de gerginliğini hafif depremlerde gösteriyor. Her an büyük bir deprem olabilir. Yıllardır ‘Yık yap’ değil, yapısal değil, kentsel dönüşüm için uyarıyoruz. Türkiye hâlâ tam şekilde hazırlıklı değildir. Ancak deprem olduktan sonra alınması gereken önlemler tekrar hatırlanıyor, hatırlatılıyor.”

“MARMARA’YA DAHA ZAMAN VAR”

Ercan, her konferansta ve bazen verdiği demeçlerde tekrarladığı “Büyük Marmara Depremi” konusuna da değinerek, yaklaşık 2 yıl içerisinde deprem beklenen yerler arasında, Olası Marmara- İstanbul depreminin olmadığını, bu depremin hesaplamalarına göre, 2045’ten önce olmasının kendisine göre şaşırtıcı olacağını sözlerine ekledi.

Yorumlar
  • Semih
    2 Mayıs 2018 Çarşamba 01:33

    HOCA GEÇEN SENE İZMİR VE BOBRUM DA 6 NIN ÜZERİ DEPREMLERİ NİYE İSTATİSTİĞE KATMAMIS ACABA BUNLARDA ŞİDDETLİ DEPREMLERDI

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz