Projeye son nokta...

Projeye son nokta...
22 Ekim 2017 Pazar 11:01

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, Hibe Faydalanıcısı Batı Karadeniz Romanlar Derneği olan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığının sözleşme makamı olduğu, “Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Hibe Programı” kapsamında desteklenen RAKKAS Projesi’nin Romanlar Derneğiyle ilgili faaliyetleri, düzenlenen değerlendirme toplantısıyla sona erdi.

Haber Merkezi - Karadeniz Ereğli’de yer alan Batı Karadeniz Romanlar Derneği yönetimi tarafından RAKKAS Projesi Kapsamında, 7 aydır Kdz. Ereğli, Batı Karadeniz, Trakya ve Balkanlar kapsamlı sosyal, kültürel, ve eğitime yönelik çok sayıda çalışma hayata geçirilmişti. Zaman zaman gazetemiz ve haber portalımızda gündeme getirdiğimiz bu proje 20 Ekim 2017 Cuma, 14-16:00 saatleri arasında Ereğli Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleştirilen değerlendirme toplantısı ile kapanışını yaptı.

Protokol tarafından da ilgi gösterilen değerlendirme ve yapılan faaliyetlerin özetlendiği toplantıya, Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, AK Parti Ereğli İlçe Teşkilatı Başkanı M. Fatih Çakır, Gümüşhane’nin Köse İlçesi Belediye Başkanı Şerif Aygün, Batı Karadeniz Romanlar Derneği Başkanı Erkan Kazım Adak, RAKKAS Projesi Koordinatörü Dr. Hasibe Özgümüş, Batı Karadeniz Romanlar Derneği Kadın Kolları Başkanı Çile Atlazoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve ilçede yaşayan Romanlar iştirak etti.

BOSTANCI: HALKA HİZMET HAKKA HİZMETTİR

Toplantının açılış konuşmasını yapan ve projede büyük emekleri olduğu belirtilen Batı Karadeniz Romanlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Bostancı,yapılan faaliyetlerin sadece Roman vatandaşları ilgilendirmediğini belirterek; “Yıllardır süren emeklerimizin sonuçlarını almaya başladık. Tabiî ki bazı sorunlar bir, iki proje ile aşılamaz. Ancak önemli yol kat ettiğimiz ortada. Çalışmalarımız sosyal, kültürel, ekonomik ve eğitim ağırlıklı olduğu için aslında sadece Roman vatandaşlarımızı da kapsamıyor. Halka hizmet Hakka hizmet olduğu düsturuyla yola çıktık. Dernek olarak ilçemizde ve köylerimizde okuma-yazma kursu düzenledik. Derneğimizin eksikliklerinin giderilmesinin ardından adeta atılım yaparak, Ereğli’de festival havasında üç gün süren şenlik düzenledik. Düzce’de Romanlar Derneği tarafından yapılan etkinliklerde yer aldık. 3 gün süren Edirne ve 5 gün süren Makedonya-Üsküp gezilerinde bölgenin yerel yönetimleriyle istişareler gerçekleştirip, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi alarak, projemizin ve hayata geçirdiğimiz faaliyetlerin içerikleriyle ilgili bilgiler verdik. Yerel yönetimlerle, odalarla, vekillerimizle de iletişim halindeyiz. Yerel yönetimimiz, devletimiz ve emeği bulunan herkese şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.  

ATLAZOĞLU: MAĞDUR OLUYORUZ

Batı Karadeniz Romanlar Derneği Kadın Kolları Başkanı Çile Atlazoğlu, kadınların istihdamı konusunda projelerin desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Kadınlarımızın istihdamı konusunda da projeler mevcut. RAKKAS ile 2017 yılı içerisinde örnek atılımlarda bulunduğumuza inanıyorum. Ayrıca, okuma yazmamız yok diye, çoğu yerde mağdur oluyoruz. Bunlardan sıkıldık, büyüklerimizden destek bekliyoruz. Biz yaptığımız çalışmalar ile bu alışılagelmiş döngünün bir kısmını da olsa kırdık. Yeni projelerde inşallah daha güzel işlere imza atacağız” dedi.

ADAK: İNANILMAZLARI BAŞARDIK

Batı Karadeniz Romanlar Derneği Başkanı Kazım Adak’ta; “Arkadaşlarımız yapılan çalışmaları güzel şekilde özetlediler. Yaklaşık bir yıl önce bu proje ile yapılacak etkinlikleri sıraladığımızda inanmayanlar olmuştu. Projenin başında basına verdiğimiz demeçte tüm bu çalışmalarımızı eksiksiz tamamlayarak sona geleceğimize inanmayan bazı kesimler, başardığımızı görünce şimdi bizi tebrik ediyor. Bu çok güzel bir şey. Onlara ve özellikle projemize destek veren, katkısı olan  yerel yöneticilerimize, devletimize, katkı veren kurumlarımıza ve emeği bulunan Batı Karadeniz Romanlar Derneği Yönetimi, üyelerine ile vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.    

“PROJE MEYVELERİNİ VERDİ”

RAKKAS Proje Koordinatörü Dr. Hasibe Özgümüş’ proje çalışması süresinde elde edilen sonuçlara dair  kısa bilgilendirmede bulunarak: “Okuma yazma kursumuzda iki kademeye katılan öğrencilerimizin tamamı kursu başarıyla tamamladı. Bir öğrencimizle gurur duyuyorum. Kursu tamamladıktan sonra açık ortaokula kaydını yaptırdı. Eğitimler kapsamında gerekli ekipman donanımları da proje bütçesinde sağlanarak, eksiklikler giderilmiştir. Ayrıca, şehir dışı ve yurt dışı gezilerinde bölgedeki yöneticilerle, derneklerle de istişarelerde bulunarak, yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar konusunda bilgi-alışverişlerinde bulunularak, bunlar kayıt altına alınmıştır” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan, Batı Karadeniz Romanlar Derneği Başkan Yardımcısı Şeref Koçak’ta kısa bir selamlama konuşması yaptı.

KAYMAKAM MADENOĞLU’NDEN “İŞBİRLİĞİ” VURGUSU!

Karadeniz Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, RAKKAS projesinin, Avrupa Birliği (AB) ve çeşitli kuruluşlarla birlikte sürdürüldüğünü, projenin bir kuruluş tarafından uygulanmadığını kaydederek şunları söyledi: “RAKKAS Projesi yaklaşık üç yıldır çeşitli kurumlarla uygulanmaktadır. Ancak bu projeyi kabul ettirmekte kolay değildir. Bir ekip işidir ve bazı olmazsa olmaz kriterlerin olması şarttır. Batı Karadeniz Romanlar Derneği, bu projeyi AB’ye kabul ettirmiş. Bu kolay bir iş değil. AB’nin bir birimi, belediyemiz, İŞKUR, Fiziksel ve Sosyal Hayatı Geliştirme Derneği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Başkanlığımız, Halk Eğitim Müdürlüğümüz destek sağlamış. Dolayısıyla baktığınızda toplumumuz ve devletimiz işbirliği yapmış, böyle bir projeyi hayata geçirmişler.

‘DEZAVANTAJ BANA UZAK ÇÜNKÜ…’

‘Dezavantajlı’ kelimesi bana uzak geliyor. Toplumun diğer kesimlerinden, diğer vatandaşlardan hiçbir farkınız yok. Burada projeye konu olan işlere batığımızda, Sosyal Entegrasyon, diğer vatandaşlarda da var. Köyde yaşayan vatandaşları şehre entegre edebilir miyiz? İşsizlik, istihdam konusu yine toplumumuzun her kesimde, tüm dünyada mevcut. Diğer insanlar becerilerini ortaya koymuş, iş bulabiliyorlar. Tabii eğitimde çok önemli. Sizler de bu proje kapsamında istihdamı arttırmada ciddi adımlar attığınızı düşünüyorum. Bu projenin değerlendirmesinde en önemli kriter amaca ulaşılıp ulaşılmadığıdır. Okuma yazma kursu verilmiş, kaç kişiye verildi, öğrendikten sonra unuttular mı? İleri aşamaya geçtiyseniz, katılım olduysa bu otuz vatandaşımız için başarılı olmuştur. Halk oyunları kursunda da başarılı olduğunuzu düşünüyorum. Kursa katılan kişilerin bir orkestra kurduk. Beş enstrüman var. Bu öğrendikleriyle para kazanma şansları olabilir. Şehir dışı ve yurtdışı gezilerindeki faaliyetlerin getirileri ve edinilen bilgiler ne şeklinde oldu. İşte bu toplantı tüm bunların değerlendirilip ele alınması açısında önem arz etmektedir.

KONUT SORUNU

Birde konut sorunu var. İdari, siyasi kanaldan hazineye gösterilen yeri tahsis ettirilmesinin ardından, TOKİ’ye ev yaptıralım. Bunlar kolay iş değil, bu tür çalışmalarda çeşitli sıkıntılarda oluyor. Sıkıntılara katlanalım demiyorum, aşalım, üzerine gidelim diyorum. Bu tür değerlendirme toplantılarının yılda bir, iki kez değil daha sık, mesela ayda bir yapılmasının daha faydalı olacağını düşünüyorum.”  

UYSAL: BÜROKRATLARIMIZ SORUNLARA SAHİP ÇIKMALI

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, proje boyunca belediye olarak istenilen katkıyı sağladıklarını söyleyerek, “Bu proje boyunca belediye olarak bizden istenilenleri yerine getirdik. Belediye olarak hizmet ediyoruz. Yaptıklarımızla övünecek değilim. Ancak eksiklerin giderilmesi gerekiyor. Şöyle bir şey var: ‘Entegrasyon’ neye-nasıl, entegre oluyoruz? İstihdam konusunda en çok sıkıntıyı Roman yurttaşlarımızın çektiği bir gerçek. Bürokratlarımız sorunlara sahip çıkmalı ve tartışmalar, toplantılar çözüm odaklı olmalıdır. Ben dışlanmışlığı kabul etmiyorum” diye konuştu.    

Yorumlar
  • Recep Çınar
    22 Ekim 2017 Pazar 11:24

    SIRADAKİ PROJELERİ MERAKLA BEKLİYORUZ. BRAVO... İSTEK=ÇABA VE AZİM

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz