REKORLUK SICAK UYARISI!

REKORLUK SICAK UYARISI!
14 Eylül 2017 Perşembe 13:05

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan açıklamada, ekstrem boyutlara ulaşabilecek “Ekstrem Sıcak Hava Dalgası” uyarısında bulunuldu. Karadeniz Bölgesi’nin iç kesimlerinde rekorlar yenilenebilir. Ancak, kıyı kesimlerde yeni rekorlar beklenmiyor.

Haber merkezi - Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından, 14 Eylül 2017 Perşembe, saat 12:00’da yayınlanan uyarıda, özellikle iç kesimler için “Ekstrem Sıcak” uyarısında bulunularak, beklentiler şu şekilde açıklandı:

"Geçtiğimiz hafta boyunca ülkemiz sıcak hava dalgasının etkisinde kaldı. Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 6 ila 12 derece üzerinde seyretti. Yurdumuzun kuzeybatı kesimlerinde Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Bartın illerimizde bugüne kadar ölçülmüş Eylül ayı en yüksek sıcaklık rekorları kırıldı.

Yapılan son değerlendirme ve tahminlere göre; yarından (15.09.2017 Cuma) itibaren bir haftalık süre boyunca yine yurdumuzun sıcak hava dalgasının etkisinde kalacağı ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin özellike iç bölgelerde, 6 - 10 derece üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediyor. Ayrıca ülkemiz genelinde yağış beklenmiyor. Bütün bölgelerimizin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Çarşamba ve Perşembe (13-14 Eylül) yurdumuzdaki hava sıcaklıklarında meydana gelen 2-5 derecelik azalmanın ardından yarından itibaren yurt genelinde tekrar hissedilir derecede artacağı, bu hafta sonu ve önümüzdeki haftanın ilk günleri özellikle yurdumuzun iç kesimlerinde (İç Ege, İç Anadolu, Akdeniz ve Karadeniz bölgesinin iç kesimleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısında) ekstrem sıcaklık değerleri görülebileceği ve Eylül ayı en yüksek sıcaklık rekorlarının kırılabileceği tahmin ediliyor.

Mevsim normallerinin oldukça üzerinde gerçekleşecek en yüksek sıcaklıklar ile özellikle yurdumuzun iç kesimlerinde sonbaharın gelmesiyle birlikte gece ve gündüz sıcaklıkları arasındaki aşırı farktan dolayı yaşanabilecek sağlık problemlerine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır."

Bu arada, takvimsel olarak 23 Eylül'den itibaren Sonbahar'a giriş yapıyoruz. Yaz sezonunun son günlerinde olmamıza rağmen Eylül ortalarında yaşanan ve dalgalanmalı olarak devam eden sıcaklar, Temmuz ve Ağustos ortalamalarının dahi çok üzerinde seyrediyor. 

Yorumlar
  • ercan
    14 Eylül 2017 Perşembe 13:28

    YİNE Mİİİ

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz