SAĞLIKTA ÇIĞIR AÇACAK “DİJİTAL DEĞİŞİM” YOLDA

SAĞLIKTA ÇIĞIR AÇACAK “DİJİTAL DEĞİŞİM” YOLDA
7 Ağustos 2017 Pazartesi 09:11

Fedai KAÇAR - Timuçin ÖZAT/ Yenihaber (Özel)

Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi yeni Başhekimi Opr. Dr. Halil Arslan, Türkiye’de henüz 19 hastanenin “Dijital Hastane Sistemi”nde olduğunu belirterek; “Dijital hastaneye geçmek için çalışmalara hızlı bir şekilde başladık. Sağlık sektöründeki devrim niteliğindeki bu değişim sayesinde bazen doktor ve diğer hastane personellerinden kaynaklanan tüm hatalar tarihe karışacak. Bu sistem, Türkiye’de 19 hastanede mevcut. Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi olarak yirminci Dijital Hastane olmayı hedefledik” dedi.

Haber merkezi - Yaklaşık 9 ay önce Zonguldak Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği’ne atanan 15 yıllık başhekim Opr. Dr. Muharrem Erdem’in yerine, Temmuz 2017’de Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimliğine, 18 sene önce Alaplı Devlet Hastanesi’nin Kurucu Başhekimi olarak görev yapan Opr. Dr. Halil Arslan atanmıştı. Doktor Arslan aynı zamanda, Alaplı ilçesi Eski Sağlık Grup Başkanı ve Alaplı Sağlık Ocağı doktorlarından Rafet Arslan’ın ağabeyi olarakta biliniyor.

Gazetemiz Yenihaber’in Haber Müdürü Fedai Kaçar ve muhabiri Timuçin Özat, geçtiğimiz ay Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesinde başhekim olarak göreve başlayan Opr. Dr. Halil Arslan’a “hayırlı olsun” ziyareti gerçekleştirdi. Hastaneye kısa sürede alıştığını ve küçük eksikliklerin teepit edildiğini belirten Başhekim Arslan, gazetemize özel dikkat çeken ve tüm kamuoyunu ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

“HEKİM ve PERSONELDEN KAYNAKLANAN HATALAR TARİH OLACAK”

Kendisinden önceki başhekim Muharrem Erdem’in başarılı çalışmalara imza attığının altını çizen Arslan, “Bizim amacımız bu hastaneyi bir adım daha ileri taşımaktır. Peşinde olduğumuz şey budur” diyerek; “ Türkiye’de bin 200 hastanenin 19’un da uygulanan Dijital Hastane teknlojisini Ereğli Devlet Hastanesinde hayata geçirmek istiyoruz. İvedilikle Dijital Hastaneye geçmek için çalışmalara hızlı bir şekilde başladık. Türkiye’de bazı hastanelerde uygulanan çalışma çok başarılı oldu. Birçok hastane bu sistemi uygulamak istiyor ve harekete geçmiş durumdalar. En kısa zamanda geçmeyi hedefledik. Yalova’da, Bolu’da, Ankara’da, Doğu Anadolu’da da Bitlis bu işi hayata geçirdi. Bizde süratle Dijital hastaneye geçip vatandaşımıza kolaylık olsun diye uğraşacağız. Çünkü yeni sistem, hekim ve hastane personelinden kaynaklanan hataları yok etmeye yönelik bir çalışmadır. Bu sistemde acile girdiği andan itibaren hasta taburca olana kadar her şey bilgisayar kontrolünde olacak. Herhangi bir şekilde yanlış ilaç uygulaması mümkün olmayacak. Bilgisayar her dakika her şeye uyarı verecek. Örneğin, iki hafta önce kalp doktoruna gitmiş bir hastamız, kan sulandırıcı ilaç almış, daha sonrasında gelmiş ameliyat olması gerekiyor. Bilgisayar hemen bu hastanın kan sulandırıcı ilaç aldığı uyarısında bulunacak. Hastanın anlatmasına, hekimin sorgulamasına ihtiyaç kalmadan bilgisayar hastanın hangi hastalık ve hangi ilaçlarla tedavi altında olduğunu gösterecek. Bu yeni sistemde diyelim hasta yatağını değiştirdi yan yatağa geçti. Hemşire, hastanın kolundaki barkodu okutacak anında bu, buradaki hasta değil bilecek. Doktor ve personelden kaynaklı hatalar tarihe karışacak. Hemşirelerde hastaların yanına sistemin yüklü olduğu bilgisayar ile girecek barkodu saniyede okunacak. Bu sistem zaman içerisinde öyle gelişecek ki, akşam dozunu sabah veremeyeceksin aynı hastaya. Bilgisayar ilaçların dozu konusunda da uyarı verecek.

Bu sisteme süratle burayı geçirmeyi düşünüyoruz. Eğer, hızla başarabilirsek Türkiye’deki bin ikiyüz hastane içerisinden yirminci hastane olmayı planlıyoruz. Zonguldak’ta da ilk olmayı istiyoruz. Bugüne kadar 19 hastane geçti. İşlemlerine başladık. Hafta sonu konuyla ilgili Ankara’da toplantıya katıldık. Birçok hastane bu sisteme geçmek için uğraşıyor. Biz bölgemizde öncü olarak burada bu işi başarmak istiyoruz” bilgilerine yer verdi.

GÜVENLİK SORUNU

Başhekim Arslan, güvenlik sorununun da giderileceğini kaydederek, “Burada hem doktorlardan hem hastalardan dolayı güvenlik sorunu var. Hastane içerisinde yangın merdivenleri çok fazla bunların kontrolü için personel hastane çevresine sürekli asker gibi gezecek. Bunun için önlemleri aldık. Çalışmalarımız çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Kısa sürede hastanenin incelemelerini bitirdik. İki gün gibi bir süre zarfında hastanede ayak basmadığımız yeri kalmadı. Tüm sorunları tespit ettik. Hastanede çözülmez, büyük problemler yok” dedi.

ACİL YOLU

“Hastanemizin önündeki acilin yolu biraz sıkıntılı, o konuda belediye başkanımızdan destek bekliyoruz. Kendisini ziyaret ettik. Bu konuda destekleri olacağını düşünüyoruz. Bölgedeki yol çalışması da tamamlandığı zaman acilin yol problemi de çözülecek. Önümüzdeki haftalarda acilin yol konusunda çalışmalara başlanacağı belirtiliyor.”

“CEP TELEFONLARI ÇEKMİYOR”

Şehir dışında tepelerin arasında yer alan yeni hastanede GSM sinyallerinde yaşanan sıkıntılara da değinen Başhekim Halil Arslan konuyla ilgili şunları söyledi: “Cep telefonlarının çekmediği konusunda da şikayetler var. Bu konuyu soruşturdum. Vatandaşlar talepleri doğrultusunda operatör şirketlerine verici kurulması yönünde dilekçe verilmiş. Eski başhekim döneminde çalışma yapılmış. Maalesef buradaki halk müsaade etmemiş. Bu kat için bile sorunu Wi-Fi ile çözebildik. Telefonla tam olarak görüşemiyoruz bari WhatApp üzerinden görüşelim dedik. Acilde sıkıntı büyük. Halktan tepki alacağız ancak bir daha girişimde bulunmayı düşünüyorum. Burada gelip- giderek telefonların çekmediğini görenler belki biraz daha ılımlı yaklaşır diye düşünüyorum. Belki önceki kadar tepki vermezler. Bu artık kaçınılmaz bir şey her tarafımızda mevcut. Vericilerde olmayınca yakınlarda bu telefonlarda çekmez. Çevremiz zaten tepelerle çevrili. Dolayısı ile sinyal kesintiye uğruyor. Vatandaş geldiği zaman telefon çekmiyor diye şikayette bulunuyor, hem de çeksin diye verici koyulması gündeme gelince karşı çıkıyor. Çevremiz tepelerde oluşuyor. Ancak o tepeler gördüğünüz yerler tapulu arsalar olduğu için verici kurulamıyor. İlk geldiğimde söyledim. Her taraf tepe ne güzel illa birine dikilebilir. Ancak yolun bitmesi bekleniyormuş. Oralara site kurulacakmış. Yol bitince de buralar daha da değerleneceği için bekliyorlar. Yol çalışmaları bittiği an inşaat çalışmalarının başlanacağını öğrendim.”

HASTANE PERSONELİ İÇİN KREŞ KURULACAK

Kreşi acil bir ihtiyaç olarak nitelendiren Başhekim Arslan; “Çevre düzenlemesi konusunda düşüncelerimiz var. Kreş planlamamız mevcut. Kreş buraya acil olarak lazım. Yakınlarda da kreş olmaması çocuklu çalışan için büyük sıkıntı. Kreşi hastane personelimiz için düşünüyoruz ancak dolmayan kadroyu hastalar ve çevredeki vatandaşlarda kullanabilecek. O bize ait olmayacak bu iş için çeşitli kuruluşlarla görüşüyoruz. Hastane personeli kullanacağı için yer açısından biz hastane yönetimi olarak yardımcı olabileceğiz. Hukuki prosedür nasıl işlerse çözüm bulmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

“BUTİK HASTANELER BÜYÜK ŞEHİRLER İÇİN DÜŞÜNÜLMÜŞ BİR YÖNTEM”

Bir süre önce Karadeniz Ereğli’de kurulması gündeme getirilen Butik hastane konusunda vatandaşların yeterince bilinçlendirilmesi gerektiğini anlatan Başhekim Opr. Dr. Halil Arslan: “Butik hastaneler ile burası arasındaki öncelikli fark istisnai durumlar dışında merkeze uzaklık. Ancak Devlet Hastanesinde yapılan her işlem de yapılmaz. Butik hastane vatandaşın buraya gelmeden aynı işleri buraya gelmeden farklı noktada yapması anlamındadır. Aslında Butik hastaneler daha çok büyük şehirler için düşünülmüş bir durumdur. Vatandaşın buraya gelip- gitmesi sorun olabilir düşüncesi ile birçok hasta varki ayakta tedavi olacak, ciddi bir tedavi gerektirmeyecek, ilaç yazdıracak ya da ağrıları olan onların sorunu yerinde çözülsün amaçlı. Hastanemiz malum şehir dışında hem şehrin trafiğine katkı sağlar hem de vatandaş için kolaylık olur. Hastanemiz bu kadar uzak olmasaydı bu düşünülmezdi. Yine de hastanemiz ile tahliller konusunda irtibat halinde olunması gerekiyor. Vatandaş oraya da tamamen hastane gözü ile baktığı için acil olan hastada orada getirilecek. Vatandaşa iyi tanıtmak lazım. Acil dışında vatandaşa ekstra kolaylık sağlar. Her türlü sorunun Butik hastanede çözülmeyeceğini anlatmak lazım. Oraya ana branşlarda hekimler gitmesi gerekecek. Buradaki hekimlerimiz bölünecek. Bu durumda sıkıntı oluşabilir. Ayrıntısını araştırmak lazım. Burası için ne denli ihtiyaç tam olarak bilemiyoruz” ifadelerine yer verdi.    

İDDİALARA YANIT

Bazı gazete ve haber portallarında şahsı konusunda yer alan iddiaları “çirkin ve kasıtlı” olarak nitelendiren Arslan, bu haberlerin kötü amaçlı olarak yapıldığını söyleyerek şöyle devam etti: “Bazı yayın organlarında sığ siyaset nedeniyle astı astarı olmayan kasıtlı haberler çıkmış. Hakkımda iddia edildiği gibi soruşturmada bulunmuyor. Adli bir olayda yok. Zaten bir hadise olsaydı Sağlık Bakanlığı Başhekimliğe onay vermezdi.”

BİYOGRAFİ

1991 yılında ilk görev yerim Nevşehir- Özkonak (Avanos)  mecburi hizmet yaptım orada. İstanbul- Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde ihtisasa başladım. Cerrah ihtisasımı tamamladıktan sonra Karadeniz Ereğli’de uzman olarak ilk  göreve başladım. Alaplı’da hastane açılınca kurucu olarak gittim. Alaplı’da büyük faaliyetlerimiz oldu. Hastaneyi tamamen inşaattan kurduk. Oldukça yorucu bir süreçti. Çünkü kaynak parası ile değil halkın desteği ile hastaneyi tamamladık. Maddi olanaklarımız hastane kurmaya müsait değildi. Sadece tam teşekküllü bir röntgen kurulabilecek parayla hastaneyi kurduk. Oradaki esnafın, yöre insanının desteği ile oldu. Oradaki başarı bizden çok destek veren halkın başarısıdır. Oradaki Başhekimlik görevini bıraktıktan sonra üç başhekim daha değişti. Ben Nevzat Çimenoğlu döneminde oradan ayrıldım. Ancak Başhekimlik görevini çok daha önce bıraktım.

Alaplı’dan sonra Afyon’da çalıştım. Başhekim muavinliği yaptım. Orada da idari görevlerim oldu. Sonra emekli olurum niyeti ile Yalova’ya geçtim. Emekliliğim dolalı iki yıl oldu. Kısmette, nasipte burada çalışmak varmış. Artık emekli olana kadar burada görev yapacağım. O zamana kadar da burayı nasıl bir adım ileri taşırız onun derdindeyiz. Bizden önceki şuan da Genel Sekreterimiz Muharrem Erdem bey fiziki, altyapı olarak oldukça başarılı çalışma yapmış. Personel açımızdan bir kısım sıkıntımız var. Bahsettiğim ve kısa zamanda çözülecek olan yol gibi sıkıntıları da süratle aşacağımıza inanıyorum.Yenihaber olarak sizlere de ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyorum”  

Yorumlar
  • Dilek
    7 Ağustos 2017 Pazartesi 09:39

    YAKINDA ÖNCE HASTA BAKICILARA, SONRA HEMŞİRELERE ARDINDAN DA DOKTORLARA DA GEREK KALMAZ HER İŞİ BİLGİSAYARLAR MAKİNELER ROBOTLAR GÖRÜR İNSANOĞLU ROBOTLARIN HAKİMİYETİNE GİRECEK TEORİLERİNE İNANMAYA BAŞLADIM. BU ARADA GÜZEL BİR GELİŞME :))

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz