SAYIN İLÇE MİLLİ EĞİTİM YETKİLİLERİNE ÇAĞRI

SAYIN İLÇE MİLLİ EĞİTİM YETKİLİLERİNE ÇAĞRI
24 Eylül 2018 Pazartesi 18:02

Timuçin ÖZAT/Fedai KAÇAR-Yenihaber

Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, Atatürk Ortaokulunda bir türlü bitirilemeyen tadilat çalışmaları nedeniyle, okulun geçici yerindeki sıkıntılarda yeni Eğitim-Öğretim sezonu ile birlikte tekrar başladı. Gazetemizde top tarafından kırılan camın parçaları büronun ön kısmındaki çalışma masasına yayıldı. O an kimsenin olmaması yaralanmayı önlemiş oldu peki ya sonra…

SİTEMİMİZ ÇOCUKLARA DEĞİL, YETKİLİLERE

Haber MerkeziBir okul düşününki, bahçesi yok, çocuklar sıkışık ve akan trafikte, teneffüs yapıyor, esnafların arasındaki caddede oyun oynuyor. Bahçesi olmadığı için sınırları, kapısı olmayan cadde ve sokak aralarında istedikleri yere giderek, okuldan uzaklaşabiliyorlar.  

Özellikle Beden Eğitimi ve ders aralarında esnafların arasında top oynayan öğrenciler zaman zaman camların kırılmasına sebep olmuştu.

Duruma tepki gösteren mahalle sakinlerinden Savaş Kurt, “Çocuklar her türlü yaramazlığa açık. Onların sorumluluğu da öğretmenlerine ait. Beden Eğitimi dersinde futbol değil, beden dersi verilmesi gerekir. Zaten burası top oynamak için hiç uygun değil. Çocuklar düşüp yaralanabilir.”

Dükkanlarının camına defalarca top isabet eden esnaflarda, kırılan cam parçalarının yaralanmalara neden olabileceğine dikkati çekerek, “Camlar yüzümüze, şah damarımıza isabet edebilir. Bu durum biz ve müşterilerimiz için korkutucu oluyor. Allah korusun bunun hesabını kim verecek? Yetkili mercilerin bu durumu dikkate alacağına inanıyoruz.”

Atatürk Ortaokulunda yaklaşık 1 sene önce başlayan ve bir türlü bitirilemeyen tadilat ve depreme karşı güçlendirme çalışmaları sebebiyle, mevcut okulun öğrencileri,  Müftü Mahallesi İbrahim Efe Caddesinde, eski dershane binasına geçici olarak yerleştirilmişlerdi. Ancak okul depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile daha önceden boşaltılmıştı. Bürokrasik engellerden dolayı tadilat ve güçlendirme faaliyetleri geç başlamıştı. 

Birkaç ayda bitirilmesi planlanan tadilat çalışmaları uzadıkça uzadı. Kimi zamanda bürokrasi engeline takıldığı yetkililer tarafından açıklandı. 2016-17 - 2017-18 Eğitim-Öğretim Sezonları burada tamamlandı.

Yeni eğitim sezonunda öğrencilerin mevcut okul binalarında öğrenime başlaması beklenirken, bitirilemeyen tadilattan dolayı yeni eğitim sezonu da yine aynı yerde başladı.

CAM PARÇALARI MASA, KOLTUK ve CİHAZLARA İSABET ETTİ

Hafta içi her gün öğrenciler esnafların arasındaki sokakta top oynuyor. Gazetemiz Yenihaber’da bu sokakta yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde yine öğrencilerin top oynadığı esnada gazetemiz camına isabet eden top tehlikeli bir ana neden oldu. İrili-ufaklı cam parçaları, Haber Müdürümüz Fedai Kaçar’ın oturduğu masa, koltuğa yayıldı, bilgisayar ve gazete çıkışlarını alan makineye isabet etti. Neyse ki, yaralanma olmadı çünkü Kaçar o esnada masada oturmuyordu. Eğer masada otursaydı dağılan cam parçalarına bakılırsa yaralanmaması neredeyse imkansızdı. Bu arada, geçtiğimiz sezonda da gazetemizin camı kırılmıştı. Ayrıca, gazetemizin karşısındaki eski dershanenin camları kırılmış ve altında oturan öğrenciler tehlike atlatmıştı.

Akan trafik nedeniyle de öğrenciler her gün risk yaşıyor. Çocuklar elbette oynayacak. Burada sorun çocuklar top oynaması değil. Yetkililerin tedbirsizliği olarak tanımlayabiliriz.

En başından beri burada sıkıntının olacağını belirtmiştik. Konuyla ilgili çevredeki bazı esnaflarda sıkıntılarını dile getirmişlerdi.

Edindiğimiz bilgilere göre, birkaç hafta sonra mevcut okulun tadilatının bitirileceği ve öğrencilerin ilk dönemde yeni okullarında eğitimlerine devam edeceği belirtiliyor. Bir sene öncede “birkaç ay” denmişti.

Velilerinde bu durumdan rahatsız olduğu, eski okuldaki çalışmanın en kısa sürede tamamlanarak, çocuklarını oraya göndermek istediklerini hatırlatıyoruz.

Şimdi yetkililere bir kez daha soruyoruz: “Burada okul olur mu?”

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz