SON 10 YILIN EN SICAK HAZİRAN GÜNÜ...

SON 10 YILIN EN SICAK HAZİRAN GÜNÜ...
1 Temmuz 2017 Cumartesi 17:47

Timuçin ÖZAT/ Yenihaber

Kuzey Afrika üzerinden gelen ve tüm yurdu etkisi altına alan sıcak hava dalgası bazı yerlerde uzun yıllardır ölçülmeyen sıcaklara neden oldu. Zonguldak ve ilçelerinde 2007’den bu yana en sıcak Haziran günü yaşandı.

Haber merkezi -  Ramazan ayında mevsim normalleri ve zaman zaman biraz altında seyreden sıcaklıklar, Ramazan bayramı ile birlikte artışa geçmişti. 29 Haziran 2017 Perşembe gününden itibaren güney ve batı kesimlerden itibaren Kuzey Afrika’dan gelen çöl sıcaklarının etkisine giren yurtta birçok merkezde sıcaklıklar 40 dereceyi aştı.

30 Haziran 2017 Cuma günü Zonguldak ve ilçelerinde yaşayanlar son 10 yılın en sıcak Haziran günü ile bunaldı. Gölgede 35 dereceye ulaşan sıcaklıklar nem ile birlikte zaman zaman 39-40 derece hissedildi.

30 Haziran Cuma günü Türkiye’de sıcaklığın en uç noktaya ulaştığı yer ise 47,8 derece ile Antalya’nın Kaş ilçesinin Çavdır Orman sahası oldu. Bu yöre için kayıtlara göre şimdiye kadar ölçülen en yüksek sıcaklık rekoru oluyor.

Zonguldak merkez ve Karadeniz Ereğli’de sıcaklıklar 35 dereceye kadar yükseldi. En son 27 Haziran 2007 yılında Zonguldak’ta 39, Ereğli’de de 40 derece ile Haziran rekoru kırılmıştı.

30 Haziran’da Alaplı’da 36,4, Devrek’te 36.9, Düzce’de 36,7, Bartın’da 34,6 ve Karabük’te de 36 derece ölçüldü. Bu sıcaklıkların nem hariç gölgede ölçülen termometre değerleri olduğunu belirtiyoruz.

Meteoroloji, aşırı sıcakların Salı gününden itibaren batıdan başlayarak etkisinin kırılacağını, Çarşamba günü doğu kesimlerde etkili olduktan sonra yurdu terk edeceğini tahmin ediyor. 

BU UYARILARI DİKKATE ALIN!

Özellikle 11-16:00 saatleri arasında güneşe uzun süre maruz kalınmaması uyarısında bulunan yetkililer, güneş gözlüğü, şapka, açık renkte (özellikle beyaz) bol pamuklu kıyafetlerin tarcih edilmesini, bol su tüketilmesini, yaşlı, çocuk, tansiyon, kalp, şeker ve kronik rahatsızlığı bulunanların güneşin dik geldiği saatlerde dışarı çıkmamalarını tavsiye ediyorlar.   

Yetkililer ayrıca, orman yangınlarına karşı da dikkatli olunmasını isteyerek, ormanlık alanda duman ya da ateş görüldüğünde ücretsiz itfaiye:110 veya orman yangını müdahale: 177 numaralı telefonlara ihbar edilebileceğini kaydettiler.

Yorumlar
  • Hüsam...
    1 Temmuz 2017 Cumartesi 18:07

    HANİ BUZ ÇAĞI GELİYORDU YANAYO MEMLEKET HEMDE ÖYLE BÖYLE DEĞİL SİZ BURADA HABER YAPMIŞTINIZ BUZ ÇAĞI HABERİ ABD- İNGİLİZ BİLİMADAM-KADINLARI DEMİŞTİ

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz