Sosyal medyada çağrı yaptı, halk toplandı (Foto Galeri)

Sosyal medyada çağrı yaptı, halk toplandı (Foto Galeri)
4 Temmuz 2018 Çarşamba 11:38

Fedai KAÇAR/Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, sosyal medya üzerinden haberleşen bir grup vatandaş, Ağrı’da öldürülen 4 yaşındaki Leyla ve Ankara’da öldürülen 8 yaşındaki Eylül cinayetlerine tepki amacıyla ilçe merkezinde toplanarak protesto gösterisinde bulundu.Organizasyonun öncüsü ve grubun sözcüsü Gizem Dinçel basın açıklaması yaptı.

Haber Merkezi -Karadeniz Ereğli' de, Ağrı’da 15 Haziran 2018 (Bayramın birinci günü) kaybolduktan sonra geçtiğimiz günlerde cansız bedenine ulaşılan 4 yaşındaki Leyla Aydemir ve Ankara’da kaybolduktan 8 gün sonra cansız bedenine ulaşılan 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara cinayetlerine tepki amacıyla gösteri düzenlendi.

HALK DUYARLI ÇAĞRIYA DUYARSIZ KALMADI

Gizem Dinçel ve arkadaşlarının sosyal medya üzerinden yaptığı çağrısı üzerine, 03 Temmuz Salı, Atatürk Anıtı önünde, saat 19.30’da toplanan vatandaşlar çocuk istismarı ve cinayetlerini işleyen kişiler için idam yasasının çıkarılmasını istedi.

Çocuk istismarı ve cinayetlerine tepki gösteren sloganların yazıldığı dövizleri taşıyan çocuklar ve kadınlar havaya siyah balonlar bıraktı.

"Bu bakışları unutma TÜRKİYE"

Etkinliğe arkadaşları ile birlikte öncü olan Gizem Dinçel, insanlık dışı bu olayların önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Dinçel şu ifadelerle devam etti; “Burada toplanan insanlar siyasi ve kurumsal kimliklerinden bağımsız olarak buradalar. Unutulmak üzere olan insanlığımızı hatırlamak için buradalar. Bizler yaşanan bu acılara artık sessiz kalamadık. Bu alçaklığa sesimizi çıkarmak zorundaydık ve çıkardık da. Bugün bu konuları konuşuyor ve üzülüyor olmamız utanç vericidir. Burada tüm annelere ve öğretmenlere seslenmek istiyorum. Çocuklarınızı iyi bir doktor, iyi bir mühendis, iyi bir avukat olsunlar diye yetiştirmeyiniz. Çocuklarınızı gönlü ve ruhu güzel olarak yetiştiriniz. Küçükleri sevmeyi büyükleri saymayı öğretin. Adaleti öğretin ve sözlerimi uzatmadan söyleyebileceğim tek şey, bu bakışları unutmayın Türkiye...” 

Dinçel, protesto ile ilgili hazırlığın kısa süre içerisinde yapıldığını ve sosyal medya adresinden arkadaşlarıyla birlikte duyuru yaptığını sözlerine ekledi. 

Gün geçtikçe bu tür hadiselerin ciddiyetinin arttığını ifade eden Kdz. Ereğli Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Tarkan Adik, kanun çıkarılması gerektiğini belirtti. Adik, “Gün geçtikçe olayın rengi değişmeye başladı. Bu durumun kat sayısı yükselmeye başladı. Bu olay başka yöne doğru gidiyor. Biran önce gerekli kanunların çıkarılması ve biran önce uygulanması lazım” dedi.

Kdz. Ereğli Galatasaraylılar Derneği Başkanı Timur Şen ise sözün bittiği yerde olduklarını vurgulayarak gerekli kararname, hüküm, kanun ne ise biran önce çıkartılmasını ve bu olayların bir daha tekrarlanmamasını söyledi.

Protesto, yapılan konuşmalar ve havaya balonların bırakılmasının ardından protesto olaysız son buldu. 

Yorumlar
  • Nedim
    4 Temmuz 2018 Çarşamba 12:13

    BRAVO GİZEM AMAÇ FARKINDALILKOLUŞTURARAK DİKKAT ÇEKMEKTİ. GÜZEL ŞEKİLDE BAŞARDIN

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz