TARİHTEN GÜNÜMÜZE GELEN VE DEVAM EDEN GELENEK...

TARİHTEN GÜNÜMÜZE GELEN VE  DEVAM EDEN GELENEK...
11 Ağustos 2017 Cuma 17:31

FEDAİ KAÇAR

Alaplı Musabeyli Köyü'nde yaklaşık 200 yıl önce köyün ortasına hayvanların su içmesi için yapılan büyük çeşmede derede tutulan balıklar çeşmeye bırakılıp burada besleniyor..

Musabeyli Köyü Muhtarı Cengiz Duman, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yaklaşık 200 yıl önce köyün ortasına hayvanların su içmesi için yapılan büyük çeşmede yine 200 yıldır köylüler tarafından balık beslendiğini söyledi.

Dedelerinden gelen bu geleneği 200 yıldır sürdürdüklerini ifade eden Duman, "Köyümüzün büyüklerinin anlattıklarına göre yaklaşık 200 yıl önce köyün ortasına hayvanların su içmesi için yalak yani havuz yapılmış. Köyün hemen aşağısında Alaplı çayı geçiyor. Gençlerde çayda tutukları balıkları bu havuza atarmış. Köylüler de her sabah evlerindeki artık yemeklerle havuza gelerek balıkları beslerlermiş. Bu gelenek böyle yıllarca devam etmiş. Bizde dedelerimiz başlattığı bu geleneği sürdürüyoruz. Havuzda yaklaşık 60 tane tatlı su balığı var. Bu balıkları kimse tutup yemez. Balık eksildikçe köyün gençleri çayda tutarak gelip havuza bırakırlar. 3 yıl önce havuz yıkılmak üzereydi .Biz burayı Devletimiz desteği ile onarımını yaparak üstünü köylülerin ve balıkları görmeye gelen misafirler için köy konağı yaptık. Buraya ziyaretçi çok geliyor.Hatıra fotoğraflı çektiriyorlar. Bizden sonrada köyün gençleri bu geleneği sürdürecekler." diye konuştu.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz