TAVUKLARININ GÜVENLİĞİNİ MÜZİKLE SAĞLIYOR

TAVUKLARININ GÜVENLİĞİNİ MÜZİKLE SAĞLIYOR
12 Mart 2018 Pazartesi 17:47

Yenihaber

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde yaşayan Recep Tufan, tavuklarının sansar ve gelincik saldırılarına maruz kalmaması için kümes ve çevresinde 24 saat müziği açık tutuyor.

Yaptığı araştırmalarda gelincik ve sansarın sesten korktuğunu öğrenen Hasanlı köyü muhtarı Tufan, kümes ve çevresinde müziği 24 saat açık tutarak hem tavuklarını olası saldırılardan koruyor hem de yumurta üretimini artırıyor. Recep Tufan, yaptığı açıklamada, 15 tavuğunun bir hafta içinde sansar ve gelincikler tarafından telef olmasının ardından çeşitli önlemler almaya çalıştığını anlattı.Geceleri sansarı çok beklediğini ancak bir türlü yakalayamadığını dile getiren Tufan, kümesin etrafına beton dökmesinin de çare olmadığını belirtti.Tufan, bunun üzerine internetten araştırma yapmaya başladığını söyleyerek, sansarların sesten korktuğunu öğrendiğini aktardı."Tavukların yumurtlaması arttı"Kümesin ortasına teyp koyduğunu ve gece gündüz açık tuttuğunu kaydeden Tufan, şöyle devam etti:"Ben de kümesin tam ortasına müzik çalar koyarak gece gündüz müzik çalmaya başladım. Yaklaşık 15-20 gündür bir tane gelincik kümese giremedi. Müzik sistemini kurduğum günden bu yana ilginçtir tavukların yumurtlamasında da bir artış gördüm. Daha önce günde 25 yumurta alırken şimdi 50 civarında yumurta alıyorum. Müzik sayesinde hem sansardan kurtuldum hem de yumurta verimi arttı.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz