TEKNE VE YAT SANAYİSİ MASAYA YATIRILDI

TEKNE VE YAT SANAYİSİ MASAYA YATIRILDI
5 Ekim 2018 Cuma 16:24

YENİHABER

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Alaplı ilçesinde Sevim Orman Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı İş adamı Cengiz Sevim’i makamında ziyaret etti. Sevim Orman Ürünleri tesislerini gezen ve yapımı devam eden yatlarda incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında bilgiler alan Vali Çınar, ilçede Çay boyu mevkisindeki 70 dönümlük arazide kurulması planlanan Yat ve ahşap tekne imalatı ile ilgili Sevim ile görüş ve fikir alışverişinde bulundu. Çınar, Yat ve ahşap tekne imalatı tesisinin ilçeye mutlaka kurulması gerektiğini bu yönde gerekeni yapmaya hazır olduğunu vurguladı. 
Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Alaplı Müftülüğü’nce düzenlenen etkinlik ve Batman'da şehit olan Jandarma Uzman Onbaşı Recep Turan'ın ailesine ziyaret için geldiği Alaplı ilçesinde Alaplı ilçesinde faaliyet gösteren Sevim Orman Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Sevim’e önemli bir ziyarette bulundu. Beraberinde Alaplı Kaymakamı Saim Eskioğlu, AK Parti Önceki Dönem Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu ve Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin ile birlikte Sevim Orman Ürünleri tesislerini gezen ve yapımı devam eden yatlarda incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında bilgiler alan Vali Çınar, ilçede kurulması planlanan Yat ve ahşap tekne imalatı tesisi için görüş ve fikir alışverişinde bulundu. 
İstihdama yönelik olan bu yatırımı desteklediklerini belirten Vali Çınar, dünyaca ünlü yat ustalarının Alaplı’dan yetiştiğini belirterek bu ustaları ilçeye yeniden kazandırmanın önemine değindi. 
Bu konuda gereken neyse yapmaya hazır olduklarını belirten Çınar, “Alaplı’ya Kurulması düşünülen Yatcılık ve Ahşap Tekne çalışmaların bereketini görürüz diye umuyorum" dedi.
Alaplı Sevim Orman Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı İş adamı Cengiz Sevim de Vali Ahmet Çınar ve beraberindekilerin ziyaretinden memnunluk duyduğunu belirterek bir zamanlar Osmanlı Devleti donanması ve sarayın ihtiyaçları için kayık, filika, kadırga, yat ve gemilerin yapıldığı Alaplı’yı yat sektöründe dünya markası haline getirmek istediklerini söyledi.
Vali Çınar’ın bu yönde gayretlerinin kendilerini sevindirdiğini belirten Sevim, " Alaplı Çamlıbel Köyünde 70 dönümlük alanda 20 üyeli Ahşap Yat ve Tekne İmalatçıları Kooperatifi (AYTEK) olarak tekne ve yat sanayi sitesi kurulması için Valimiz Ahmet Çınar ve 26. Dönem Zonguldak Milletvekilimiz Faruk Çaturoğlu tarafından çalışma başlatıldı. Bununla ilgili bizim de dâhil olduğumuz AYTEK isminde 20 üyeli kooperatifimiz var. Kooperatif olarak Çamlıbel’de 70 dönüm arazimiz var, burada yat üretim sektörünü toplamak istiyoruz. Tuzla’daki yat ustalarıyla görüştük onları bu kuracağımız bölgeye kazandırmak istiyoruz. Bu konuda Sayın Valimiz Ahmet Çınar ve 26. Dönem Zonguldak Milletvekilimiz Faruk Çaturoğlu da bu işin başından beri bize destek verip öncülük yapıyorlar. Bu projemiz hayata geçerse Alaplı uçar, insanımız ve devletimiz kazanır. Alaplı’yı yat sektöründe dünya markası haline getirmek istiyoruz” dedi.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz