TÜRKİYE’DE RİSK ALTINDA!

TÜRKİYE’DE RİSK ALTINDA!
20 Kasım 2017 Pazartesi 19:01

Derleme: Timuçin ÖZAT

Uluslar arası alanda yapılan çalışmalar bazında dünya genelinde 2017-2018-2019 yılları arasında şiddetli deprem sayılarında artışlar olabileceği geçtiğimiz yıllarda açıklanmıştı. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar bu öngörüyü destekleyerek 2018 yılına dikkat çekiliyor. Yüzlerce aktif fay olan ülkemizde riskli kuşakta yer alıyor.

Deprem konusunda uzman bilim adamları bulgularını Amerikan Jeoloji Topluluğu’nun yıllık toplantısında paylaştı. Uyarılar 2018'in sarsıntılı bir yıl olacağını gösteriyor.

Uzmanlar, gelecek yıl Dünya çapında 20 büyük deprem olabileceği uyarısında bulundu. Depremlerin fazlalaşması Dünya’nın kendi etrafında dönüşünün yavaşlamasına bağlanıyor. Dünya’nın dönüşünün yavaşlaması ise Ay ile Dünya arasındaki çekim kuvvetiyle bağlantılı.

Bilim adamları, geçen yüzyılda 5 farklı dönemde daha fazla deprem olduğunu tespit etmiş. Bu söz konusu 5 farklı dönemde 7 ve üzeri büyüklükteki depremlerin sayısı yüzde 25 ila 30 oranında artış göstermiş. Gelecek yıl içinde bu endişeyi taşıyan uzmanlar, sarsıntıların genel olarak tropik bölgelerde olacağını söylüyor.

20 BÜYÜK DEPREM OLABİLİR

ABD’deki Colorado Üniversitesi’nden Dr. Roger Bilham, gelecek yıl şiddetli depremlerde büyük bir artış görmeyi beklediklerini söyleyen isimlerden biri. Bilham, “Bu yıl sadece 6 büyük deprem oldu. 2018’de bu sayı kolayca 20’ye çıkabilir” ifadelerini kullandı. Dr. Bilham, gelecek 5 yıl boyunca depremlerin sayısının artacağı tahmininde bulundu.

Alp- Himalaya deprem kuşağında yer alan Türkiye’de de, Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ), Doğu Anadolu Fay Zonu (DAFZ), Batı Anadolu Graben Sistemlerine bağlı yüzlerce fay hattı bulunuyor. Uzun zamandır büyük deprem üretmeyen kırık hatları nedeniyle bu uyarının Türkiye’nin bazı bölgeleri için de geçerli olduğu yerli uzmanlarımız tarafından belirtilmişti.

Deprem veri tabanına göre, Türkiye’de her yıl yaşanan orta büyüklükte salınımların dışında, her 2-3 yılda bir yıkıcı, her 7-8 yılda birde çok yıkıcı depremler yaşanıyor.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz