TÜRKOĞLU: DÜNYADA BİR İLK OLACAK

TÜRKOĞLU: DÜNYADA BİR İLK OLACAK
24 Ocak 2019 Perşembe 19:06

YENİHABER

Alaplı Ziraat Odası'nın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı desteğiyle inşaatına başladığı Organik Fındık Fabrikası'nda sona yaklaşıldı. Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu Ereğli Organize Sanayi Bölgesi'nde 1,5 dönüm kullanım alanına sahip 5 dönüm alan üzerinde yapımı süren fabrika inşaatında incelemelerde bulundu.

Türkoğlu, 4 milyon TL yatırım ile yapılan organik fındık fabrikasının dünyada ilk olduğunu söyledi.

Yaklaşık 4 milyon liraya mal olacak olan tesisin, 2 milyon lirasının devlet destekli olduğunu ifade eden Türkoğlu, şöyle konuştu: "Oda olarak son 10 yılda organik fındığı yaygınlaştırmak için büyük çaba sarf ettik. İnşaatta çalışmaların yüzde 90 tamamlandı. 100 kişinin istihdam edileceği fabrika yılbaşında hizmete girecek. Bu eser bizim ustalık eserimiz. Başta Gümeli beldemiz olmak üzere, tüm köylerimizde organik fındık yetiştiriciliği yapılmaktadır. Organik fındığın yaygınlaşmasından sonra ilçemizde fındığı işleyerek, ihracat için fabrika kurmaya karar verdik. Devletin tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi için yüzde 50 hibe destek kredileri vardı. Bundan faydalanmak için yer arayışına girdik. Baktığımız bir kaç yer uygun olmayınca Ereğli OSB'den 5 dönümlük yer tahsis ettik. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanan projemize, yüzde 50 hibe ile 2 milyon lira kredi kullanıldı.

4 milyon liraya mal olacak olan tesisin inşaat çalışmalarında sona gelindi. Çalışmalar bittiğin de tesiste yaklaşık 100 kişi çalışacak ve ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayacak.. bölgemize çiftçimize hayırlı olsun"

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz