Ve son cemre zamanı…

Ve son cemre zamanı…
5 Mart 2018 Pazartesi 17:42

Timuçin ÖZAT

Cemreler halk arasında havaların ısınması ve ilkbaharın müjdecisi olarak ifade ediliyor.

Haber merkezi -  İkisi Şubat’ta ve biri ve sonuncusu Mart ilk haftasında olmak üzere 3 cemrenin birer hafta arayla önce havaya, sonra suya en sonra toprağa düştüğüne ve havaları ısıttığına inanılıyor. Birinci cemre 19-20 Şubat (havaya), ikinci cemre 26-27 Şubat (suya) düşmüştü. Son cemrede 5 ya da 6 Mart’ta toprağa düşerek baharı müjdeliyor, kış soğuklarının kırılması anlamına geliyor.

İstatistiklere göre, cemrelerin düştüğü günlerde bazen fırtınalar, kuvvetli yağmurlar hatta kar yağışları gözlemlenmiştir. Bazen ise, cemre zamanlarında güneyli rüzgarların etkisi ile havalar çok ılık oluyor.  Şubat sonu ya da mart ilk haftasında topraktaki buharlaşma gözle görülebiliyor. Bu genellikle son cemrenin toprağa düştüğü zaman olan Mart ilk haftasında gözlemlenen bir durumdur.  Cemre  kelime karşılığı olarak “kor halindeki ateş” anlamını taşır.

Öte yandan, meteorolojik verilere göre, önümüzdeki günlerde Lodos etkisi ile sıcaklıklar yurt genelinde artarak normallerin üzerine çıkacak. Yer yer sağanak geçişleri beklenirken, Perşembe ve Cuma günleri ortalamaların üzerindeki sıcaklıkların kuzeybatıdan başlayarak düşüşe geçmesi ve mevsim normallerine gerilemesi, ardından tekrar artması bekleniyor.

                                                                          

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz