YALANCI BAHAR SONA ERİYOR

YALANCI BAHAR SONA ERİYOR
14 Aralık 2017 Perşembe 15:39

Timuçin ÖZAT

Aralık ortalarında olmamıza rağmen birçok bölgede Nisan ortalamalarında seyreden sıcaklıklar, 17 Aralık Pazar gününden itibaren düşüşe geçmeye hazırlanıyor. Yurdun büyük bölümünde uzun süreli yağışların etkili olması bekleniyor.

Haber merkezi - Yaklaşık bir haftadır mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden sıcaklıklar Marmara, Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgesinin bazı kesimlerinde 15-20 derecelere ulaşıyor, hatta bazı il ve ilçelerde 20 derecenin de üzerine çıkıyor. Doğu Anadolu ‘da ise dondurucu soğuklar etkili…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan açıklamada, Cuma ve Cumartesi günleri Lodosun etkisi ile sıcaklıkların, batı, kuzey, iç ve güney bölgelerde biraz daha artması beklenirken, 16 Aralık Cumartesi akşamından itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelecek bol yağışlı sistemin batı kesimlerden itibaren ülkeyi etkisi altına alması, Pazar ve Pazartesi günleri yurt genelinde etkili olması bekleniyor. Özellikle batı kesimlerde Lodos fırtınası ile görülecek yağışların kuvvetli olacağı belirtildi.

Yeni haftada bu yağışlı sisteme ilave olarak Balkanlardan gelecek olan soğuk ve yağışlı havayla birlikte sıcaklıkların kuzeybatı kesimlerden başlayarak azalacağı ve mevsim normallerine gerileyeceği tahmin edildi. Özellikle önümüzdeki hafta ortasından sonra iç kesimlerin yükseklerinde yağışların karla karışık yağmur ve yer yer kar şekline dönüşmesi öngörülmektedir. Son tahminlere göre yağışlar yurt genelinde yaklaşık 1 hafta etkili olacak.

LODOS UYARISI!

Özellikle hafta sonu (16-17 Aralık) Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde etkili olması beklenen Güneybatı (Lodos) yönlü rüzgar nedeniyle sobadan kaynaklı karbonmonoksit ve doğalgaz zehirlenmelerine karşı soba ve doğalgazların yatmadan önce mutlaka tamamen söndürülmesi gerektiğinin altı çizildi.

Ayrıca, yeni haftada ani sıcaklık düşüşleri nedeniyle oluşabilecek gribal enfeksiyon ve soğuk algınlıklarına karşı dikkatli olunması gerekiyor.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz