YILDA MİLYARLARCA LİRALIK İSRAF!

YILDA MİLYARLARCA LİRALIK İSRAF!
14 Haziran 2017 Çarşamba 15:19

Timuçin ÖZAT/ Yenihaber

Yasal bir zorunluluk olan bina mantolamalarında Türkiye’de ısı yalıtımsız binaların ülke ekonomisine yıllık zararı milyarlarca lirayı bulurken, ısı yalıtımı (mantolama) yapılan binaların bazılarında da, standart ölçülere uyulup, uyulmadığı konusunda şaibeler olduğu iddialar arasında yer alıyor. Peki bu konuda denetleme mekanizması nasıl çalışıyor, herhangi bir yaptırım uygulanıyor mu? Yanıtlar haberimizde yer alıyor...

Haber merkezi - Enerji Enstitüsü verilerine göre, Türkiye’nin enerji israfının 6 bakanlığın bütçesinde daha fazla olduğu ortaya çıktı. Son yıllarda konuyla ilgili yayınlanan kamu spotlarınında etkisi ve bilinç oranının artması ile enerji tasarrufları gerçekleştirilse bile zararın boyutunun tasarruftan daha fazla olduğu belirtiliyor.

Isı yalıtımlı, binalar dört mevsim enerji tasarrufu sağlarken bir yandan ülke ekonomisine diğer taraftan da çevreye katkıda bulunuyor. Buna karşılık günümüzde yasal düzenlemeler ile ısı yalıtımlı binaların sayısında artışlar olsada Türkiye’deki konutların büyük bölümünde ısı yalıtımının olmaması zararın boyutunun fazla olmasına sebep oluyor.

DENETLEME YAPILIYOR MU?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanuna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğine göre , 1 Ocak 2011'tarihi itibari ile 50  metrekare (m²) üzeri inşaat alanına sahip tüm binalarda Enerji Kimlik Belgesi çıkarılması zorunlu hale gelmiştir. Enerji Kimlik Belgesinin çıkartılmaması da yeni pek çok yaptırım ve maddi külfeti beraberinde getirerek, ısı yalıtımını zorunlu hale getirmiştir.

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu Madde 7 F/1/d Enerji Kimlik Belgesini zorunluluk haline getirip, uygulamaya ilişkin usûl ve esasları Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğine bırakmıştır.

YAPTIRIM UYGULANIYOR MU?

2020 senesinden sonra cezai ödemeler başlayacak. Ama şu anda sadece denetleme aşamasında devletin belirlemiş olduğu bazı kurumlar bunları denetliyor.

Siteleri, apartmanları, apartman yönetimlerini mantolama hakkında denetliyor ve şimdilik mantolama yapılmayan ya da eksiklikler gözlemlenen yapıların yönetimleri uyarılıyor.

Mantolama yaptırmanın avantajları nedeni ile son yıllarda eski binalarda da dış cephe yalıtımı oranı oldukça artmıştır. Türkiye ısı yalıtımsız binalar, ya da belirlenen standart ölçülerde mantolama yapılmayan yapılar yüzünden her yıl 25 ila 30 milyar TL’yi boşa harcıyor. Oysa bu rakamla ülke ekonomisine katkı sağlayacak birçok proje hayata geçirilebilir.  

STANDART ÖLÇÜLERDE YAPILMADIĞI İDDİASI!

Son haftalarda gazetemize gerek direkt başvurarak gerekse whatsApp ihbar hattı üzerinden konuyla ilgili şikayetlerde bulunan bazı apartman sakinleri, binalardaki dış cephe yalıtımının tam olarak standart ölçülerde yapılmadığından şüphelendiklerini, ancak dışarıdan bakıldığında tam yalıtımlı şekilde yapılmış şekilde gösterildiğini öne sürüyorlar.

Karadeniz Ereğli’de apartman sakinlerinden Salim Odabaşı gazetemize gelerek çeşitli iddialarda bulundu. Konuyla ilgili denetlemeler yapılması gerektiğini ifade eden Odabaşı; “Ereğli Müftü mahallesinde ikamet ediyorum. Kasım- Aralık 2016 döneminde apartmanımızda mantolama yapıldı. Isı yalıtımı kışın sıcak havayı, yazında serin havayı içeride tutarak enerji tasarrufu sağlar. Aslında dört mevsimde tasarruftur fakat doğrusu yapılırsa! Mantolamanın üzerinden altı ay geçmesine rağmen biz bu farkı hissedemedik. Apartman yönetimleri firmalar ile anlaşıyor ve bu işi yaptırıyor. Satandart ölçüler bölgemizde beş santim civarında. Ancak mantolama yaparkende gözlemlediğim kadarıyla binanın her yerinde bu ölçülere uyulduğundan şüpheliyim. Konuyla ilgili firmayıda aradım, çeşitli yerlerede başvurdum. Bu konudaki denetlemelerin yapım aşamasında gerçekleştirilmesi gerekiyor” iddialarna yer verdi.

Öte yanda şikayetlerin gerçekleştirildiği apartman yönetimleri ise, yalıtımda kullanılan ölçülerin bölgemizin standart boyutlarında olduğu, konuyla ilgili bilinen, tecrübeli ve kaliteli firmalarla çalıştıklarını kaydettiler.

Konuyla ilgili söz hakkı olan kişi ya da kurumların iddialara yanıt veya bilgilendirme amaçlı açıklama yaptıkları takdirde gazetemize ve eregliyenihaber.com haber portalında yayınlayacağımızı hatırlatırız.      

Yorumlar
  • Ariff
    15 Haziran 2017 Perşembe 21:49

    Bu işten firmalar kazanıyor nasıl malzeme kullanıldığı 2022 de denetlenecekmis yani iş işten geçtikten sonra söküp bastanmi yaptiracsksiniz adami yok denetleyecek.

  • Muzaffer
    14 Haziran 2017 Çarşamba 15:50

    vatansaş derdini anlatacak ilgili bir merci bulamıyorki Karadeniz Ereğlisinde

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz