YÜZYILIN EN SICAK EYLÜL’ü (foto galeri)

YÜZYILIN EN SICAK EYLÜL’ü  (foto galeri)
13 Eylül 2017 Çarşamba 12:44

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Kuzey Afrika üzerinden gelen Çöl sıcakları Türkiye’yi adeta kavurdu. Onlarca kentte Eylül sıcaklık rekorları yenilenirken, daha önce bu ay içerisinde ölçülmeyen sıcaklık kaydedildi.

Haber merkezi -  Yurdun büyük bölümünde, 12 Eylül 2017 Salı tarihinde sıra dışı bir meteorolojik olay yaşandı. Öğlen saatlerinde onlarca il ve ilçede sıcaklıklar 40 dereceye yaklaştı. 80 yıla dayanan resmi kayıtlarda, Eylül’de ölçülmeyen sıcaklar aynı zamanda birçok kesim için son birkaç yaz sezonunun en sıcak gününü yaşattı. Sıcaklık ölçümleri 12 Eylül Salı saat 21:00’da, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün (MGM) sitesinden açıklandı. Meteoroloji günler öncesinden Çöl Sıcaklarının geldiğini ve en sıcak günün 12 Eylül olacağını duyurmuştu. Fakat bazı kentlerde ölçülen sıcaklıklar tahminlerin çok üzerine çıktı.

Sıcakların ortalamaların 14-15 derece üzerine çıktığı yerlerde dışarı çıkmak zorunda kalanlar zor bir gün geçirdi.   

BATI KARADENİZ’DE EKSTREM SICAKLAR!

Libya üzerinden gelen Çöl Sıcaklarından en çok etkilenen kesimlerden biri de Batı Karadeniz Bölümü oldu. Zonguldak, Bartın, Karabük, Düzce ve Bolu, Kastamonu ve Sinop’un bazı ilçelerinde rekor sıcaklar ölçüldü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü kayıtlarından alınan bilgilere göre, 12 Eylül 2017 tarihinde bölgede gölgede ölçülen sıcaklıklar şu şekilde;

Zonguldak: 36 derece, Karadeniz Ereğli ilçesi: 38 derece, Alaplı ilçesi:37 derece, Devrek ilçesi: 38 derece, Bartın: 40 derece, Karabük: 40 derece, Düzce: 37 derece ölçüldü.

Nem oranı ise rüzgarın genelde güney yönlerden esmesi nedeniyle çok düşük olduğu kıyı kesimlerde dahi zaman zaman yüzde 20’nin altına indiği öğrenildi.

Gölge alanları ve en sıcaklar saatlerde dışarı çıkmamayı tercih eden vatandaşlar bazı işlerini ertelediklerini belirtirken, bazıları da Temmuz, Ağustos aylarında bile bu denli sıcak olmadığını ifade ettiler.  Salı günü ayrıca, sahillerinde öğlen saatlerinde tenha olduğu gözlemlendi.

EN SICAK YER

12 Eylül’de Türkiye’nin en sıcak yeri Marmara Bölgesi’nde 42 derece ile Bilecek’in Osmaneli ilçesi oldu.

13 Eylül Çarşamba gününden itibaren sıcaklıklar bu kesimlerde 7-11 derece azalsa da mevsim normallerinin birkaç derece üzerinde seyretmeye devam ediyor.

Meteoroloji yetkilileri önümüzdeki bir hafta boyunca yurtta yağış beklenmediğini ve termometrelerin mevsim normallerinin üzerinde sıcaklar göstermeyi sürdüreceğini, ancak yeni rekor değerler olmayacağını kaydettiler.

Ayrıca, mevsim geçişinden dolayı gece-gündüz saatleri arasında oluşan büyük sıcaklık farkları sebebiyle yaşanabilecek sağlık problemlerine karşı dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.     

 

Yorumlar
  • EYLÜL
    13 Eylül 2017 Çarşamba 13:03

    YAZ 3 AY DEĞİL EYLÜL DE KATILARAK 4 AY OLMALI DAHA ÖNCE DE SICAK OLMUŞTU BUAYDA AMA DÜNKÜ KADAR DEĞİL

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz