ZONGULDAK'IN BÜYÜK ŞEHİR OLMASI YAKINDIR...

ZONGULDAK'IN BÜYÜK ŞEHİR OLMASI YAKINDIR...
21 Aralık 2017 Perşembe 17:32

Yenihaber

AK Parti Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, onlarca basın mensubunun katıldığı geniş içerikli toplantıda çok önemli konularla ilgili dönüm noktası yaratacak açıklamalar kaydetti. Çakır, aylardır gündemde olan konuya Ankara’daki güncel gelişmeler ile adeta noktayı koydu. Karadeniz Ereğli’nin il olmasıyla ilgili Ankara’da bir çalışmanın olmadığını kaydeden Çakır, Zonguldak’ın büyükşehir olması konusunda mecliste faaliyetlerin gerçekleştirildiğini belirterek; “Ankara’daki çalışmalarda hiçbir ilçenin il olma ile ilgili bir çalışma yapılmıyor. Öngörüme göre, Zonguldak büyükşehir olacak” dedi.

Haber merkezi - Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, 21 Aralık 2017 Perşembe sabahı basın toplantısı gerçekleştiren AK Parti ilçe başkanı Fatih Çakır, birçok konuya değindi. Ancak, Çakır’ın bilgi verdiği konuların en önemlisi ise Zonguldak’ın büyükşehir olması için Ankara’da atılan adımların olmasıydı. Bu bağlamda, Karadeniz Ereğli’nin il olması konusunda ise hiçbir çalışmanın olmadığını söyleyerek, “Sadece Ereğli değil, Ankara’da hiçbir ilçenin il olması konusunda şu an bir faaliyet yürütülmüyor. Bazı illerin bütün şehir ve büyük şehir olması yönünde çalışmalar mevcut. Öngörüme göre, Zonguldak büyükşehir olacak. Bu konu, Mart 2018’e kadar meclis gündemine getirilip yasalaşır. Tahminim bu yöndedir. Büyükşehirde köy statülerinin korunması ve ilçe belediyelerinin ekonomik açıdan paylarının yükseltilmesi de mevcuttur. Yasa mecliste görüşülmeye başlandığında konuyu daha net olarak değerlendirerek, kamuoyu ile güncel bilgileri paylaşacağız” şeklinde konuştu.

Gündemdeki diğer konularla ilgili de açıklamalarda bulunan AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Çakır, düzenlediği geniş kapsamlı basın toplantısında, ERDEMİR’deki taşeron işçiler, Ereğli-Devrek karayolu çalışmaları, kültürel, sosyal, ekonomik, eğitim, sağlık, Karadeniz Ereğli Belediyesi ve TTK ile ilgili de yeni bilgiler verdi.  

"BELEDİYEDEN GELEN PROJE YOK"

Karadeniz Ereğli Belediyesinden gelen bir proje olmadığını belirten Çakır; “Seçilen belediye başkanımızdır, bu anlamda yetki belediye başkanlığındadır, çalışma şeklini hizmet anlayışını belediye başkanımızın düşüncesidir. Biz Ereğli'ye katkı vermek adına her türlü projeye destek verdik ve vermeye de hazırız. Bize proje geldiği sürece sonuna kadar takipçisi oluruz. Şimdiye kadar böyle de oldu. Ereğli'de belediyeden en küçük bir talebimiz olmamıştır. Başkanımızın rahat çalışmasını istedik. Bize derse, ‘bir proje var Ankara'ya gidilecek’ sonuna kadar destek veririz. Bugüne kadar bir proje gelmemiştir” diye konuştu.

“BELEDİYEYE DOST, AKRABA ALINMASINI DOĞRU BULMUYORUM ”

Çeşitli iddia ve söylemlere de yanıt verme gereği duyan AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, şöyle devam etti:

“Beş yıldır ilçe başkanlığı yapıyorum, bir tane akrabamı Erdemir'e, bir tanesini belediyeye, ya da başka yerlere yönlendirmiş değilim. Karadeniz Ereğli Belediyesi büyük bir belediye eş, dost, akraba alınmasını doğru bulmuyorum. Biz gücümüzü oyumuzdan alıyoruz. Meclis üyelerinin çocuklarının belediyede çalışmasını da doğru bulmamaktayım. Meclis üyesi katkı sunarken özgür bir katkıda bulunması lazım. Meclis üyesinin çocuğunun taşeron olarak çalışması onun ve kendisinin tercihidir ama ben başkan olsam, benim görüşüm ben koymam ama kanun önünde yasak değil. Biz halka hesap veririz. Halk bunu olumlu buluyorsa diyecek bir şey yok, bulmuyorsa onun değerlendirmesini yaparız. Oyumuzu aşağıya çekecek hareketlerde ben, milletvekili veya belediye başkanı, hiç kimsenin bulunmaması gerekir.

ANADOLU OTELDE, STK’larla YAPILAN TOPLANTI

Belediye Başkanımızın Anadolu Otel'de biz Sivil Toplum Kuruluşlarıyla bir araya geldiğimizde dedi ki, 'Ankara'da bu işin karşılığı olmayacaksa, il olmayacaksa ümit vermeyelim' Şahsi düşüncesine saygı duyuyorum.  'Olmayacak bir şeyde vatandaşlarımızı yola çıkartıp da bir şey yaşamayalım' şeklinde konuştu. Bizden randevu talep ettiler bizde CHP ilçe başkanı ile beş milletvekilinden randevu alıp STK'larla buluşturduk. Biz, bize gelen talepleri gerekli yerlere eksiksiz şekilde aktardık.

“TURİZM KONUSUNDA…”

Turizm ile ilgili şunu söylemek lazım. Biz bunu söylediğimizde hayal görüyorsunuz diyenler turizmin Ereğli için önemli olduğunu hepimiz görüyoruz. Süreç yeni başladı, turizmi önemsiyoruz. İyi marka bir otelin Ereğli'ye gelmesi önemli. Konaklama ihtiyacı çok önemlidir. Hükümetin üzerine ne düşüyorsa, hangi bakanlıktan ne alınması gerekiyorsa varız. Bu konuda belediye başkanımızın sonuna kadar yanındayız, ne yapmamız gerekiyorsa da varız.

“ANKETLER…”

Milletvekilimiz Faruk Çaturoğlu ve bizim için yapılan anketin genel merkez tarafından yapılmadığına, genel merkeze de sorduğumuzda da bir olumlu yanıt alamadık. Bu anketi hangi arkadaşlar yaptı ise cimri davranmışlar. Genel merkez iki ismi tek ankette sormaz. Belediyeler ile ilgili memnuniyet anketi genel merkezimiz yapıyor. Sağlık çalışmalarını tamamladık, sağlıkta özel sektörün yaptığı yatırımlar var. Özel hastanemizin yoğun bakım ve anjiyo servisinin hizmete girecek olması ilçemiz için kazançtır. Bazı illerde olmayan hizmetin ilçemizde olması bizleri son derece memnun etmiştir.

“EREĞLİ-DEVREK YOLU 1 YIL SONRA HİZMETE GİRECEK”

Karadeniz Ereğli-Zonguldak, Ereğli-Devrek ve çevre yolu projesi vardı. Ereğli-Devrek karayolu daha önceki milletvekilimiz döneminde başlamıştı. İhalesini tamamladık, çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. 2018 yılı sonu itibariyle Ereğli-Devrek karayolu hizmete girmiş olacak. Ereğli-Çaylıoğlu arasındaki alt yapı yolu bitti, kendi aracımızla gittik. 50'ye yakın iş makinesi ile hizmet devam ediyor. Menfezler, taş duvarlar yapıldı, sadece yolun alt yapısı serilmek suretiyle asfalta hazır hale gelecek. Önümüzdeki aylarda, Ereğli-Devrek yolunun tamamının sıcak asfalt ihalesine çıkılması hedefleniyor. Bu bölgemiz açısından önemsediğimiz bir yol. Bazı lobilere ve bu yola karşı çıkanlara rağmen yürütülen bir projeydi. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Ereğli-Zonguldak yolu hepimizin yakinen gördüğü yarım saatlik mesafeye düşmüş durumdu, hastane köprülü kavşak Soğanlı mevkisi de tamamlanınca 25 dakikaya düşecek. Bugüne kadar bitirilemez, bitmiyor, Türkiye'nin her yolu bitti bizimkisi tamamlanamadığı şeklinde haklı eleştiriler vardı. Ereğli'nin trafiği her geçen gün artan araç sayısı ile yoğunlaşıyor. Çevre yolu çalışmamız var, hastanenin köprülü kavşağına bağlanan yol. Yaklaşık 18 kilometre planlanan yol, 9-10 kilometresinin çalışmaları tamamlandı, diğerleri devam ediyor, önümüzdeki yıl ihaleye çıkılmasını planlıyoruz. Hem ihalesi devam ederken hem de yolun başlamasını istiyoruz. “

"AVAN PROJESİ”

Üniversite konusu. Geçmişten günümüze herkesin istediği önemli bir projeydi. Öğrenci sayısı 3-4 binlerde kalmaması gerekiyordu. Ereğli'nin şartları iyi olduğu zaman alternatif sektörlere hiç bakılmamış. Ne üniversite ne turizmi ne de farklı bir sektör düşünülmediği için Erdemir, TTK bize yeter anlayışı vardı. Biz milletvekillerimiz ile birlikte eski devlet hastanesinin yerini üniversiteye kazandırdıktan sonra bu işin süratli bir şekilde olmasından yanaydı. Sit alanı çalışması nedeniyle süre uzadı, artık avan projesi tamamlandı. "HER YIL 4-5 OKUL” 30'a yakın okul yapılmasına rağmen tekli öğretime geçilemeyen okullarımız var. Sayıları azaldı. 2018-2019 döneminde çocuklarımızın tekli bir eğitim görmesini istiyoruz. Biran önce Ereğli'nin tekli eğitime geçmesi lazım. Her yıl 4-5 okul kazandırıyoruz. Köylerimizde prefabrik okullar yapmaya başladık. Merkezde ne var ise kırsaldaki çocuklarımızın da aynı eğitimi almasını istiyoruz. Şunu özellikle söylemek istiyorum kırsalda tek öğretmenli 4 sınıf eğitim görmelerini asla kabul edemiyoruz. Sayıları düşen okulların süratle kapanarak en yakındaki daha donanımlı okullarda eğitim görmelerini istiyoruz. Bu çocuklar bizim, eşit eğitim imkanını sunmalıyız.

“ERDEMİR’İN KADRO VERMESİ”

Ereğli'nin olmazsa olmaz en önemli sorunlarından bir tanesi de istihdam. İstihdamın bir ayağı Erdemir, bir ayağı TTK, bir ayağı da özel sektör boyutu. Erdemir ile ilgili özellikle şunu ifade etmek istiyorum, 13 yıldır mülakata girmiş kadroyu geçmeye bekleyen tüm işçi kardeşlerimizin kadroya geçmesini talep ediyoruz. Bu konunun takipçisi olacağız. Zonguldak'ın 5 milletvekilini de bu konuya destek vermeye davet ediyorum. STK ve yerel yöneticileri de bu kardeşlerimizin bu haklı davalarına sahip çıkmaya çağırıyorum. 13 Yıldır bekletilmek bir aile açısından hoş bir durum değil. Oradaki taşeronların da hayali ileride kadro görmek. Taşeronda çalışanların hepsi Ereğli'nin bir değeridir. Adam alınacaksa, istihdam olacaksa bu arkadaşların kadroya dahil edilmesinden yanayız.

“TTK KONUSU”

 Kısa süre önce madencilerimizin ziyareti ile ilgili yaptığımız açıklamadan sendika yöneticilerimiz rahatsız oldu. Farklı bir açıklama yaptılar. Net söylemek istiyorum Zonguldak artık çözüm üreten bir anlayışa gelmek zorundadır. Türkiye Taş Kömürü Kurumu'na en son 2009 yılında işçi alınmıştır. Yani sekiz sene olmasına rağmen sürdürülen politika sonuç vermiyorsa, politikalar gözden geçirmeli. Çözüm odaklı olmak zorunda. Bugün Soma'da 2 bin Ankara'da bine yakın Zonguldak'lı madenci kardeşimiz çalışmaktadır. Eğer TTK'nın zararı ve yapılan sübvanse sürekli önümüze geliyor, TTK'ya işçi aldıramıyorsak çalışan TTK işçilerimizin emekli oluncaya kadar her türlü hakları korunmak suretiyle özel sektör anlamında yatırım yapılmasına olanak sağlanması kanaatindeyim. Eğer böyle giderse zaten TTK'ya biz bu hazine ve maliyeyi ikna edemezsek eğer TTK'ya işçi alamazsak emekli sayılarının devam etmesi sonrası özelleşmeyi konuşmaya bile gerek kalmayacak. Bugünden diyoruz ki izlediğiniz politikalar olumlu sonuç vermiyorsa politikalarınızı gözden geçirin. Bu şehir sadece TTK'ya bağlı bir şehir olamaz. Zonguldak'ta 600 bin insan yaşıyor, 1 milyara yakın TTK'ya yapılan sübvansiyon sürekli önümüze çıkıyor. Birlikte çözüm önerisi sunulması gerekmektedir.”

Yorumlar
  • Cüneyt
    21 Aralık 2017 Perşembe 18:27

    ZATEN OLMAYACAKTI Kİ EREĞLİ İLÇEDİR İLÇE KALACAKTIR. 20 SENEDİR İL İLİ İL YOK ÖYLE BİRŞEYDİ ZATEN HAYALDİ VE HAYAL OLARAK KALDI. ZONGULDAK IN BÜYÜKŞEHİR OLMASINDA EN BÜYÜK KATKI YİNE EREĞLİ SAYESİNDE OLACAKTIR.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz