Zonguldak’ın milli ekonomiye desteği sürdürüyor…

Zonguldak’ın milli ekonomiye  desteği sürdürüyor…
23 Mart 2018 Cuma 18:47

Yenihaber

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Zonguldak bölge sınırları içerisinde geçen yıl gerçekleştirilen üretim faaliyetlerinde ülke ekonomisine 299 milyon lira katkı sağladı.

Bir yandan ülkemizin orman varlığını koruyan bir yandan da yeni orman alanları tesis eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı endüstriyel odun üretimi ile de milli ekonomiye katkısını sürdürüyor.

Bakanlığa bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından Zonguldak bölge sınırları içerisinde geçen yıl gerçekleştirilen üretim faaliyetleri neticesinde ülke ekonomisine 299 milyon TL katkı sağlandı. Üretimi gerçekleştiren Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü’nce piyasaya 527.000 metreküp tomruk, 238.000 metreküp kâğıtlık odun, 69.000 metreküp sanayi odunu, ihaleli olarak da 310.000 metreküp tomruk verildi.  Ayrıca firmalara tahsisli olarak ise 55.000 metreküp tomruk, 121.000 metreküp kâğıtlık odun ile 481.000 ster lif-yonga odunu ve talaş odunu verildi. Bunların yanı sıra orman köylülerine 15.000 metreküp zati ihtiyaç ve 206.000 ster yakacak odununda verilmesiyle bölge ekonomisine 299 milyon TL katkı sağlanmış oldu. Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü tarafından 2018 yılında 1 milyon 500 bin metreküp üretim hedeflenirken hem piyasaya hem tahsisli firmalara hem de orman köylülerine verilecek ürünlerle ülke ekonomisine 320 milyon TL katkı sağlanması planlanıyor. Endüstriyel Odun Üretiminden Elde Edilen Gelir Her Yıl Artıyor Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ülkemizde endüstriyel odun üretiminden elde edilen gelirin her yıl giderek arttığını kaydederek şunları söyledi:

“Biz Bakanlık olarak bir yandan orman varlığımızı koruyup artırırken diğer yandan da endüstriyel odun üretimini gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız gayretli çalışmaların neticesini milli ekonominize olan olumlu yansımalarla görüyoruz. Sadece Zonguldak bölgemizde geçtiğimiz yıl ülke ekonomimize 299 milyon TL katkı sağladık. Önümüzdeki yıl bu rakamı 320 milyon TL’ye çıkarmayı planlıyoruz.”

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz