O'NUN BU ŞEHRE BÜYÜK EMEKLERİ VAR...

O'NUN BU ŞEHRE BÜYÜK EMEKLERİ VAR...
26 Aralık 2017 Salı 18:37

İHA/Yenihaber

Yıllardır Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) Başkanlığını yürüten Yaşar Tetiker, 26 Aralık sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Dönemi içerisinde TSO ve ilçedeki istihdama katkı sağlayan çalışmalarda yer alan Tetiker’in cenazesinde protokol ve iş dünyası bir araya geldi.

Haber merkezi -  Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker’in (66) bir süredir mücadele ettiği hastalığı nedeniyle 26 Aralık 2017 Salı sabahı saat 04:00 sıralarında vefat ettiği öğrenildi.

Dönemi içerisinde binlerce kişinin istihdam edilmesine vesile olan projelere imza atan Başkan Tetiker’in Ticaret ve Sanayi Odası faaliyetlerinde de ilçeye katkı sağlayan faaliyetleri olduğu biliniyor.

20 SENE...

Kdz. Ereğli TSO’da, 1992-2004 ve 2013-2017 yılları arasında yaklaşık 20 yıl Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yapmıştı. Uzun yıllar TSO Başkanlığı yapan Tetiker, bir süre ara verdikten sonra Mayıs 2013 tarihindeki oda seçimlerinde aday olmuş ve farkla kazanmıştı.

Tetiker, bu dönem içerisinde, yaklaşık 2 bin 500 kişinin istihdam edildiği Ereğli Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) kurulmasına öncülük ederek birçok yatırımcının önünü açtı. Görevde olduğu sürelerde Ereğli'ye önemli yatırımlar getiren Tetiker'in cenazesi, 26 Aralık Salı, ikindi namazına müteakip Bozhane Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Kdz. Ereğli Şehir Mezarlığına defnedildi. Tetiker için ayrıca, saat 14:00'da TSO Hizmet Binası önünde tören gerçekleştirildi. Protokol, iş dünyası, yüzlerce arkadaş ve dostu Tetiker’i son yolculuğuna uğurlamak için buradaydı.

Vali Çınar: Onu kaybetmiş olmaktan dolayı büyük üzüntü içerisindeyim

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar ise kısa süre önce göreve başlamasına rağmen Yaşar Tetiker’i tanımış olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Çınar konuşmasında “Bende Yaşar Tetiker beyefendiye Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına Allah sabır versin. Hepimiz çok üzgünüz. Göreve başlayalı 6 ay oldu biz mesai arkadaşlığı yaptık. Ereğli organize Sanayi bölgesinde her ay en az 1 kez toplantı yapıyorduk. Ben yeni tanımış olmama rağmen o’nu kaybetmiş olmaktan dolayı gerçekten derin üzüntü içerisindeyim. Çok sevmiştim kendisini, iyi dost olmuştuk. Bir kere renkli bir insandı. Cemiyetin önünde bir insandı. Toplumu faydalı işler yapan bir insandı. 20 yılı aşkın bir süre bir Ereğli gibi, sanayi bölgesindeki büyük bir şehir konumundaki yerde ticaret ve sanayi odası başkanlığı yapmak önemli bir görevdir. Bu halkımıza ve şehrimize hizmet adına çok önemli bir görevdir. Sözü net, kişiliği renkli, mert, doğru bir insandı. İyi bir adamdı. Kısa tanışmışlığımız içinde insanların birbirlerine hak geçirirler, bir tebessüm bile hak doğurabilir. Ben kendisine hakkımı helal ediyorum. Son günlerinde görmek, görüşmek istedik. Telefonda oğulları ile görüştük fakat kendi rahatsızlığından dolayı bu mümkün olmamıştı. O’nu özledik, özleyeceğiz. Buradaki örtünün üzerinde belirtilen ayette belirtildiği gibi, ‘bütün canlılar ölümü tadıcıdır. Hepiniz bana döndürüleceksiniz’ diyor Cenabı Allah. Bu iş sırayla, kimi erken kimi vaktinde gider. Ama şu bilinen bir geçek ki ölümü aşmak dediğimiz şey, insanlar eser bırakarak ölümsüzleşirler. Kendi literatürümüzdeki, dinimizde ki deyişiyle ‘amel defterlerini açık bırakarak’ ölümsüzleşirler. Hiçbir şey yetmese bile, Organize Sanayi Bölgesi’nin şehrimize kazandırılmasındaki o öncü rolü, oradan üretilecek her bir ürün ekonomi, oradan faydalanacak her bir insan sayesinde O’nun amel defteri açıktır. Hepimizin başı sağ olsun.”

Çaturoğlu: Yaşar Tetiker sıradan bir adam değildi

Törende yaptığı konuşmasında Yaşar Tetiker’in doğruları söylemekten çekinmeyen cesur bir insan olduğunu belirten AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Kdz. Ereğli OSB’nin kurulmasında önemli bir rol oynadığını ifade etti. Çaturoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Yaşar babamıza, Yaşar abimize son vazifesini yapmak üzere uzaktan ve yakından buraya gelenlere hem ailesi hem de şahsım adına şükranlarımı sunuyorum. Yaşar Tetiker sıradan bir adam değildi. O İngilizlerin ‘Cesur Yürek’ dedikleri Mel Gıbsın’ın filmde başrolünü oynadığı gibi söylenemeyenleri söyleyen, doğru bildiğini gözünü gövdesini sakınmadan her platformda söyleyebilen bir insandı. O’nunla 1990’lı yıllarda Kdz. Ereğli OSB’nin kurulma çalışmaları sırasında tanıştık. O günden son nefesini verdiği ana kadar da dostluğumuz artarak devam etti. Ereğli, Zonguldak ve bölgemiz için çok faydalı işler yapan üretken, değerli ve renkli bir ağabeyimizdi. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun. Yakınlarına, sevenlerine, Kdz. Ereğli TSO Yönetimi, değerli oda üyeleri ve TSO camiasına başsağlığı diliyorum. Allah öbür tarafta kendisine rahmetiyle muamele eylesin diyorum.”

Uysal: Ereğli Yaşar ağabeyini kaybetti

Yalçın’ın ardından söz alan Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ise Yaşar Tetiker’in kimileri için abi, kimileri içinde baba dediğini belirterek ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diledi. Uysal konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Öncelikle toplumda çoğu insanın ‘Yaşar Abi’, ‘Yaşar baba’ dediği Kdz. Ereğli’nin yetiştirdiği belki de en renkli ve davasına sımsıkı bağlı bir büyüğümüzü kaybetmenin üzüntüsünü yaşamaktayız. Be ticaret odamız ve başta ailesi olmak üzere başsağlığı dilemek istiyorum. Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun. Kdz. Ereğli’mize, sevenlerine, dostlarına herkese başsağlığı diliyorum. Hepimiz Yaşar Abimizi kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Üzüntümüz tarif edilemez. Allah gani gani rahmet eylesin.”

Yalçın: Yaşar ağabeyden çok şey öğrendik

Helallik alınmasının ardından konuşma yapan Kdz. Ereğli TSO Başkanvekili Sertan Yalçın, Tetiker’in Ereğli ve bölgesine önemli hizmetleri olduğunu ve kendisinden çok şey öğrendiklerini söyledi. Yalçın konuşmasında “Uzun süredir mücadele ettiği amansız hastalıktan kurtulamayarak hakkın rahmetine kavuşan Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Yaşar Tetiker için toplanmış bulunmaktayız. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Yaşar Tetiker bu camiaya 1992 yılında meclis üyesi olarak katılmıştır. 1992 yılında ise çok uzun süreli olacak ve çok başarılı hizmetlerle geçecek, Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilmiştir. Bugün görevinin başındayken hakkın rahmetine kavuşan Yaşar Tetiker, rahatsızlığı sebebiyle yaptığı hizmetlere sadece iki dönem ara vermiştir. Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak yaklaşık 20 yıldır bu camiaya verdiği tek tek sayamayacağımız kadar çok başarılı hizmetlerin yanı sıra odamızın diğer kuruluş nezdinde ki saygınlığını arttırmıştır. Önceki dönemlerdeki çalışma arkadaşları olduğu gibi bizlerde onunla çalışmaktan gurur ve onur duyduk. Ondan pek çok şey öğrendik. Bu nedenle ikindi namazından sonra kendisini dualarla ebediyete uğurlayacağımız Yönetim Kurulu Başkanımızı, yönetim kurulu, meclis üyeleri ve personel arkadaşlarım ile odamıza kayıtlı tüm üyeler adına saygıyla selamlıyorum. Kederli ailesine sabır ve baş sağlığı diliyorum” dedi.

TSO binası önünde gerçekleştirilen törene ve Bozhane camisinde kılınan cenaze namazına; Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Zonguldak Milletvekilleri, Faruk Çaturoğlu, Özcan Ulupınar, Şerafettin Turpcu, Ünal Demirtaş, Kdz.Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon komutanı Tuğamiral Aykut Manioğlu, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Erdem, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, İl Emniyet Müdürü Metin Turanlı, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları Genel Müdürü Sedat Orhan, bazı çevre ilçe ve belde belediye başkanları, siyasi parti il, ilçe ve belde başkanları, oda ve sendika başkanları, sivil toplum kuruluş başkan ve temsilcileri, ailesi, akrabaları, yakınları ve yüzlerce kişiden oluşan cemaat katıldı.

Cenazenin defnedilmesinin ardından merhumun çocukları Serkan ile Serdar Tetiker taziyeleri kabul etti.

Bizde Yenihaber Gazetesi Ailesi olarak Merhum Tetiker'e Allah'tan rahmet dilerken, ailesi başta olmak üzere dost, akraba ve iş dünyasına başsağlığı temenni ediyoruz.

Yorumlar
  • Soner
    26 Aralık 2017 Salı 18:58

    TOPRAĞI BOL OLSUN EMEĞİ BÜYÜK EVET ALLAH RAHMET EYLESİN...

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz