OCAK AYI UYARISI!

OCAK AYI UYARISI!
3 Ocak 2018 Çarşamba 18:34

Derleme: Timuçin ÖZAT

1 Ocak 2018 tarihini kendiniz için bir dönüm noktası olarak mı seçtiniz? Yeni yılla birlikte yeni kararlar mı aldınız? O zaman bu haberimize dikkat edin. Çünkü uzmanlar, bu ayı “Bunalım-depresyon” ayı olarak nitelendiriyor.

Yeni yıla milyoner olma hayali ya da alkol, sigarayı bırakma, diyete başlama, çeşitli davranış modellerini değiştirme veya daha çeşitli kararlar alarak giren kişilerin “Ocak Sendromu”na girme ihtimali bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre, alınan kararlar genellikle birkaç hafta içerisinde askıda kalıyor. Bu nedenle Ocak ayı uzmanlar tarafından “Sendrom Ayı” olarak ta nitelendirilmektedir. Tabii ki bu durum kararlarında istikrarlı olanları kapsamadığı gibi yeni yılın dışında herhangi bir günde de alınan kararlarda tutarlı olunmadığı zaman sıkıntıların ortaya çıkabileceği de belirtilmektedir. Ancak, birçok kişinin genellikle yeni planlar için yeni yılı baz aldığı da ifade edilmektedir. Yaptığınız planlara uymak ve aldığınız kararlarda istikrarlı olmak için ise, yapılması gerekenler konusunda psikologlar bazı maddeler sıralıyor…

Yeni yıldan önce çeşitli sosyal paylaşım ve haber sitelerinde yer alan bazı paylaşımlarda, "Ocak ayı depresyon ayıdır, dikkatli olun" uyarısı gelmişti. Ertelenmiş kararları hayata geçirmek ve yeni hedefleri gerçekleştirmek için yeni yıla randevu verenlerin, ocak ayında işlerin yolunda gitmediğini görünce kendisiyle hesaplaşmaya girerek depresyona girebileceği belirtiliyor. Tabii Milli Piyango bileti alıp milyonerlik hayalini kurup da umudunu yitirenler için, dikkat etmezlerse durum daha da ağırlaşabilir. 

PLANLAR GENELDE 15 GÜNDE… 

Yeni yıl için aldığı kararları en azından yeteri kadar uygulayamayan, hayallerinin boşa çıktığını görenler, ocak ayında "yine başaramadım, bu yıl da eskisi gibi geçecek" duygusuna kapılıyor, "bunalım" tehlikesiyle yüz yüze kalıyor. Türk uzmanlar özellikle, "sigarayı ve içkiyi bırakmayı düşünenlerin" bu isteklerine sadece yeni bir yıla başlanacağı için ulaşamayacağını belirterek, şunları söylüyor: "Karar veriliyor. Uygulama ise yeni yıla bırakılıyor. Fakat yapılan bu uygulama planı daha ilk 15 gün içinde çatlaklar vermeye başlıyor. Sonuç olarak da kişiler başarısız oldukları duygusuna kapılıp, depresyona giriyorlar." Ayrıca, İngiliz araştırma şirketi yetkilileri de bu konuda; "Alışkanlıkların değiştirilmesi, dramatik bir karar almayla olmaz. Ya da yeni yılın ilk gününü baz almakla da olmaz. Bırakacağım, yapmayacağım gibi fiiller bile insanda negatif duygular oluşmasına sebep oluyor. Bu beyinde size zevk veren bir şeyden mahrum olacağınız duygusuna sebep oluyor. ‘Ocak Sendromu’ yaşamamak için yapılması gerekenler çok basit.  Aldığınız kararları uygulamanıza sebep olan somut ve kişisel sebepler bulun. Kararlarınızın sonuçlarını da kısa sürede değil, uzun sürede göreceğiniz fikrine kendinizi alıştırın” bilgilerini paylaştı.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz