OCAK'ta BAHARI YAŞAYACAĞIZ...

OCAK'ta BAHARI YAŞAYACAĞIZ...
3 Ocak 2018 Çarşamba 16:49

Timuçin Özat/Yenihaber

Başlığa taşıdığımız ifade şu sıralarda birçok kişi tarafından kullanılıyor. Aralık ayı Türkiye genelinde uzun yıllar ortalamasının üzerindeki sıcaklıklarla kapanırken, Yeni yılın ilk ayının geçtiğimiz aydan daha ılık geçeceği tahmin ediliyor.

Haber merkezi – Güncellenen mevsimsel tahminlerde, Türkiye genelinin son yıllara oranlar daha ılık bir kış sezonu geçireceği öngörülmüştü. Özellikle kışın ilk yarısının ülke genelinde zayıf soğuk hava dalgalarının dışında ılımsı olacağı, kışın ikinci yarısının daha soğuk geçebileceği tahminleri Kasım ve Aralık ayında güncellenmişti. Bizde bu veriler doğrultusunda kışın özellikle ilk yarısının ılık geçeceğini gazetemiz ve haber portalımızda paylaşmıştık.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tahminlerine göre, 4-5 Ocak 2018 (Perşembe-Cuma) günleri yurt genelinde sağanak yağışlar bekleniyor. Bu yağışlar Batı Karadeniz Bölgesinde aralıklı ve genellikle hafif olacak. Sıcaklıklarda biraz azalsa da mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edecek. 6 Ocak Cumartesi’den yağışlar ülke genelini terk ediyor ve sıcaklıklar yükselişe geçiyor. Güneyli hava akımlarının etkisi ile sıcaklıkların ülke genelinde artarak normallerin 5 ila 8 derece üzerinde seyredeceği tahmin edilirken, hafta sonundaki sıcaklık artışının yeni haftada da devam edeceği, bu süreç boyunca yağış olmayacağı kaydedildi.

Karadeniz Bölgesinde gündüz sıcaklıklarının 14 ila 18 derece arasında olması bekleniyor. Hafta sonundan itibaren ve önümüzdeki hafta içinde, batı ve güney bölgelerde sıcaklıkların 20 dereceye yaklaştığı kentlerde olacak. Bu sıcaklıklar aynı zamanda bazı bölgeler için Nisan ortalamaları ile eşdeğer.

NEDEN KAR YAĞMIYOR?

CNN Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, Doğu Anadolu’da bile birçok noktada kar olmadığını belirterek, kuzey ve batı bölgelerde kar yağışlarının istatistiksel olarak genelde 15-20 Ocak’tan sonra başladığını söyledi ve ekledi: “Ocak ayında çeyrek bahar tadında hava olayları yaşıyoruz. Ancak çokta sıradışı değil. Batı bölgelerde son yıllarda Aralık ayında bol kar yağışları görüldü. Ancak uzun yıllar ortalamalarına baktığımızda batı ve kuzey bölgelerde özellikle kıyı kesimlerde asıl kar soğuklarının Ocak ayının ikinci yarısından itibaren başladığı görülüyor. Ancak bu sene haftalık ve aylık tahminlere baktığımızda da Ocak ortalarında da sıcaklıkların yurt genelinde ortalamaların üzerinde olabileceği tahmin ediliyor. Bu durumda önümüzdeki haftalarda batı bölgeler hatta yurt geneli için kar ihtimali çok yüksek dağların dışında zayıf gözüküyor. Son iki yıldır batı bölgeler aslında zamanından önce karla tanışmıştı. Genellikle yeni yıldan önce kıyı kesimlerde tutarlı kar bazen görülür. Önümüzdeki iki gün güney ve batı kıyılarda yer yer kuvvetli olmak üzere yurt genelinde yağmur şeklinde yağışlar var. Hafta sonu ise, yağışlar kesiliyor ve sıcaklıklar tekrar tırmanışa geçiyor. Hafta sonundan itibaren gelecek haftanın ortasına kadar da yurdun neredeyse tamamında yağış beklenmiyor. 11-12 Ocak’ta sıcaklıkları tek haneli değerlere çekebilecek sıcaklık dalgalanması ve yağış ihtimali mevcut. Ardından tekrar sıcaklıkların artacağı öngörülmektedir. Ocak ayı genelinin mevsimine göre ılık geçmesi beklenmektedir.”         

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz