OCAKCI: AKM’nin KAPATILMASINA ZEMİN HAZIRLANDI

OCAKCI: AKM’nin KAPATILMASINA ZEMİN HAZIRLANDI
5 Mayıs 2017 Cuma 13:32

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Karadeniz Ereğli’de Atatürk Kültür Merkezi sinema salonunun kapatılmasına tepkiler giderek yükselirken, bir açıklamada CHP ilçe teşkilatından geldi.

Haber merkezi - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Sertan Ocakcı, AK Parti yerel yönetimi ile birlikte ilçenin sosyal ve kültürel yaşamına sekte vurulduğunu kaydetti.

Belediye Başkanı Uysal tarafından AKM sinema salonunun kapatılmasına zemin hazırlandığını söyleyen Ocakcı şöyle devam etti:

“Değerli Ereğli insanı çok iyi bilmekte ve farkına varmaktadır ki, 30 Mart 2014 tarihinde göreve gelen Adalet ve Kalkınma Partisi'nin yerel yönetimi ile birlikte, Karadeniz Ereğli'nin sosyal ve kültürel yaşamı erozyona uğradı. Hatırlanacağı gibi, Hüseyin Uysal başkanlığındaki belediye yönetimi, göreve başlar başlamaz ilk icraat olarak,  önceki dönemde sanat ve kültürel aktivitelerin önemsendiği CHP'li belediye yönetiminden kalan ne kadar sanatsal ve kültürel aktivite varsa iptal ederek, bunların yerine kentimize yakışmayan ve kent dokumuzla örtüşmeyen cılız etkinliklere imza atmaya niyetlendi. Son üç yıldır, toplumsal hayatın olmazsa olmazları olan ve o yaşamın en güzel renkleri olan aktivitelerden Karadeniz Ereğli insanını mahrum eden zihniyet, 45 bin liralık kira talebinde inat ettiği ve çeyrek asırdır bu memlekete can suyu olan Atatürk Kültür Merkezi Sinema Salonu'nun kapatılmasına da zemin hazırladı. Sinemanın kapanması, halkın çok büyük bir kesiminde rahatsızlık yarattı.

SANAT SEVGİSİNE DARBE!

Sinemanın kapanmasına gösterilen tepkiler karşısında, 45 bin lira daha fazla gelir elde etmek uğruna sanata darbe vuran belediye yönetimini savunmaya çalışan bir avuç aklı selimden yoksun, yıllar önce Erdemir Sineması kapatılırken de neden aynı tepkinin gösterilmediği savını ortaya koyarken, o Erdemir'i, hem de tüm tesisleri ve işletmeleriyle beraber bu iktidarın ve bu zihniyetin özelleştirdiğini unutmuş gibiler. Belediye, ne Erdemir'dir ne de özel şirket. Yerel yönetimler, halkın sanatsal, kültürel, eğitimsel ve sosyal hayata dair tüm gereksinimlerini karşılamakla yükümlü kurumlardır. Dahası, sanatsal etkinlikleri halka ulaştırma noktasında yüksek kâr oranları elde etmenin peşinde koşmak, belediyelerin önceliği olmamalıdır. Üç yıldır Ereğli'nin kültürel ve sanatsal yaşamını tükenme noktasına getiren belediye yönetiminin bu tavrını anlayışla karşılamamız mümkün değildir. Sinemanın kapanmak zorunda bırakılması da, Ereğli'nin sanata olan sevgisine vurulmuş en ağır darbelerden biri olarak tarihe geçecektir.”

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz