OCAKCI: ELLERİNE YÜZLERİNE BULAŞTIRDILAR

OCAKCI: ELLERİNE YÜZLERİNE BULAŞTIRDILAR
8 Mart 2018 Perşembe 18:21

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Karadeniz Ereğli’de, yeni pazar yerinde köylüler arasında yaşanan yer tartışmasına bağlı olarak gelişen gerilimi pazar yerine giderek değerlendiren CHP İlçe Başkanı Sertan Ocakcı: “Belediye bu işi eline-yüzüne bulaştırmıştır. Plansız, programsız iş yapmanın sonucu ortada. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde emekçi kadınlarımızı düşürdükleri hal bu…” dedi.

Haber merkeziZonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, 8 Mart Perşembe öğlen saatlerinden sonra yeni pazaryerinde, köylüler arasında yer paylaşma tartışması yaşandı. Bir anda tansiyonun yükseldiği bölgeye, çok sayıda zabıta sevk edilirken, Kdz. Ereğli Pazarcılar Odası Başkanı Fehmi Taşkın ve CHP Kdz. Ereğli ilçe başkanı S. Sertan Ocakcı’da pazar alanına geldi.

Karadeniz Ereğli Belediyesi yetkililerinin basit bir çözümlemeyi bile ellerine yüzlerine bulaştırdıklarını belirten Ocakcı, şöyle devam etti:

“Haftalardır köylü ve üreten kadınlarımız üretici pazarının açılmasını ve kendilerine verilen sözün yerine getirilmesini bekliyordu. Ne yazık ki, ilçemizin yerel yönetiminin, Emekçi Kadınlar gününde bile emekçi köylü ve üreten kadınların mağdur olmaması için çok basit bir çözümlemeyi bile ellerine yüzlerine bulaştırdıklarına şahit oluyoruz.

Her seferinde ifade ettiğimiz gibi, belediye tarafından yapılan hiçbir şeyin planlı ve programlı yapılmadığı bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Bundan büyük üzüntü ve gelecek için de kaygı duyuyoruz. Köylü kadınlarımız iki haftaya yakın bir süredir, üç kuruş bile kazanamadan evlerine dönmek zorunda kaldıkları Karadeniz Ereğli'de, sadece birilerinin keyfini beklemeye mecbur bırakılmışlardır. Sorularına, endişelerine cevap alamadan, bu da yetmiyormuş gibi; "Yerinizden olursunuz.",cümlesini işiterek sadece bekletiliyorlar. En kötüsü de bugün 8 Mart. Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Emekçi, üreten köylü kadınımızın pazar yerinde durumu ortada. Köylü ve emekçi, üreten kadınımıza pazaryerindeki muameleyi reva görenler; soğuk havada üreten, cefakâr emekçi kadınımızın ekmek derdinde olduklarının bilincinde bile değiller. Belediyeyi yönetenlerin köylü, emekçi kadınlarımızın maydanoz satarak, lahana satarak evine üç kuruş götürebilme derdinde olduklarından zaten haberdar değiller. Emekçi Kadınlar Günü'nde emekçi köylü kadınlarımıza satış yapabileceği yer gösteremeyenler, kadınların çağrısına kulak tıkayanlar, dışarıda karanfil dağıtacaklarına bir zahmet pazaryerine giderek sorunları görsün isterdik. Biz onlara yardımcı olalım… Bizden duysunlar bari. Bugün köylü kadınlarımızı, üç-beş kuruş para kazanmaktan, evine ekmek götürmekten başka bir şey düşünmeyen bu insanları birbirlerine düşürdünüz.

‘MEMNUN MUSUNUZ EY BELEDİYEYİ YÖNETENLER?’

“İçlerine; "Aç kalacağım.", korkusunu yerleştirdiniz. Emekçi, üreten yaşlı-başlı köylü kadınlarımızı ağlattınız… Duydunuz mu? "Ben buradan kazandığımla evlat okutuyorum, kalp ameliyatlı kocamı evde bıraktım, çocuklarım aç kalıyor.",diyorlar. Haberiniz var mı? "İki haftadır açız, satış yapamazsam çok zor durumda kalırım,", diyen köylü kadınlarımızı bu duruma düşürdünüz ya… Mutlu musunuz? Kısacası… Bugün emekçimiz, üreticimiz, köylümüz ekmek derdindeyken… Neredesiniz? Bir kere, bir işi de, elinize yüzünüze bulaştırmadan yapın! Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde, bu ülkenin gerçek emektarlarından olan köylü kadınımızı bu hale düşürmeye, mağdur etmeye sizin hakkınız yok ve olmayacaktır.”

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz